Центру стратегічних комунікацій два роки: ось наші підсумки

Навігація та корисні матеріали

31 березня 2021 року початок існування Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його створили як один з державних механізмів для реагування на інформаційні загрози та посилення стратегічних комунікацій на різних рівнях. 

Два роки ми команда кваліфікованих фахівців будує стійку та ефективну організацію, налагоджує тісну співпрацю з ГО та міжнародними партнерами.

Ми багато працювали і вже є чим пишатися. Тож ділимося головними напрямками та досягненнями Центру за два роки існування.

Розбудова стратегічних комунікацій

Один з магістральних напрямків роботи Центру, який і був створений, зокрема для підтримки стратегічних державних комунікацій. Усі два роки Центр працює в напрямку формування one voice policy – «одного голосу» державних органів щодо ключових процесів в Україні. Серед практичних кроків у цій сфері:

  • Kyiv Stratcom Forum – щорічна флагманська подія Центру стратегічних комунікацій, яка відбулася в грудні 2021 року та в березні 2023. Захід став одним з ключових майданчиків для професійних дискусій щодо стратегічних комунікацій та формування стійкості на державному рівні. 

Подія збирає фахівців з України та партнерів з країн НАТО у Східній Європі, зокрема експертів з міжнародних організацій, дипломатів, медійників, представників громадянського суспільства та держави. Наприклад, на Форумі 2023 можна було побачити представників Страткому НАТО, послів країн ЄС, Великої Британії та Канади.

Особливість заходу – обговорення нагальних викликів у сфері інформаційних загроз та дезінформації та пошук спільних рішень для їхнього подолання на всіх рівнях  – від міжнародних партнерів і держави до суспільства. Центр розуміє цінність єдиного експертного середовища для ефективної співпраці, тож проведення Форуму – вклад у його підтримку.

  • Створення та розсилка меседж-боксу про ключові події в Україні та світі. Вона готується не тільки для комунікаційників міністерств та силових структур, пресслужб ОВА, а й для широкого кола громадськості: експертів українських та іноземних медіа, лобістів України за кордоном, журналістів.

Наративи Центру отримують схвальні відгуки від користувачів. Адже цей продукт Центру стратегічних комунікацій став особливо актуальним після повномасштабного вторгнення і допоміг впоратися з викликом єдиного інформаційного реагування в умовах війни. 

Це не класичний сухий набір наративів, а пояснення складних речей простими словами: з контекстом, живою мовою та без канцеляризмів. Розсилка дозволяє отримувачам позбутися інформаційного вакууму щодо ключових питань і усвідомлено діяти в фарватері державної політики. 

  • Регулярні координаційні зустрічі комунікаційників державних організацій для обміну досвідом та налагодження міжвідомчої співпраці; регулярні тренінги для комунікаційників та держслужбовців різних рівнів влади; підготовка навчальних матеріалів для покращення стратегічних комунікацій.

Співпраця з громадянським суспільством

Одразу після створення Центр стратегічних комунікацій налагодив взаємодію з інститутами громадянського суспільства, що спеціалізуються на стратегічних комунікаціях, протидії дезінформації, боротьбі з неправдивою інформацією та підвищенні медіаграмотності українців (ГО «Інтерньюз-Україна», StopFake, Громадянська мережа ОПОРА, ГО «Український кризовий медіа-центр», Інститут розвитку регіональної преси (проєкт «По той бік новин»), ГО «Детектор медіа», Громадська організація «Вокс Україна» (проєкт VoxCheck), ГО «Український інститут медіа та комунікації», видання ТЕКСТИ.org.ua, DFRLab, Інститут демократії імені Пилипа Орлика).

Центр долучився до створеного NDI Дезінфо-хабу, що став потужним інструментом для об’єднаних та скоординованих зусиль держави та громадянського суспільства: починаючи зі спільних публічних заходів, семінарів і дискусій до окремих проєктів.

Центр активно розвиває співпрацю і з локальними медіа та фактчекінговими організаціями. Зокрема, в грудні 2021 року Центр підписав Меморандум про співпрацю та спільну діяльність з розбудови мережі регіональних проєктів з протидії дезінформації.

Крім цього, Центр стратегічних комунікацій приєднався до проєкту «Детектор Медіа» Debunk coalition: у його  рамках експерти Центру в ролі менторів підтримують роботу фактчекерів на місцевих рівнях.

Протидія дезінформації

З самого заснування Центру напрямок протидії дезінформації був одним з ключових і став особливо важливим в умовах вторгнення, коли кількість брехні зростала в шаленому темпі та масштабі. 

Моніторинг та аналітика – основна ланка роботи з ворожою дезінформацією: експерти відстежують цілі дезінформаційні кампанії, виявляють інформаційні загрози, моніторять російську пропаганду не тільки в Україні, а й поза її межами. На основі цієї роботи Центр публікує власні дослідження, моніторинги, аналітично-публіцистичні матеріали та дайджести російської пропаганди.

Інформаційні кампанії – ще один напрямок Центру для протидії дезінформації. Саме Центру належить руйнування створеного російською пропагандою символу війни РФ проти України – історії бабці з червоним прапором. Зусиллями Центру вдалося знайти українську жінку та спростувати історію, яку так широко тиражували у РФ. 

Центр також сприяв поширенню правдивої історії про жінку та її життя під час російсько-української війни, організувавши інтерв’ю жінки для іноземних ЗМІ, серед яких Spektr, Washington Post, «Новая газета», BBC. Зокрема, матеріал BBC був номінований та увійшов у трійку найкращих журналістських розслідувань про Росію, а відео про історію бабці розійшлося на широку аудиторію та наразі вже налічує більше ніж мільйон переглядів. 

Умови повномасштабного вторгнення – не єдиний приклад роботи Центру з актуальними та наболілими інформаційними загрозами та викликами. Ще в перший рік роботи – у ковідні часи – фахівці Центру стратегічних комунікацій разом з МОЗ спростували фейки та поширені страхи щодо щеплення проти COVID-19, показавши позитивний приклад Моршина, де вдалося вакцинувати майже 70% населення. Цей кейс став вірусним та сколихнув медіапростір України, привернувши увагу і загалом українців, і самих місцевих громад до переваг вакцинації.

Комунікації та оперативне інформування

Робота комунікаційного напрямку націлена на розбудову мережі каналів на різних соціальних платформах для охоплення якомога більшої аудиторії. За два роки Центр зібрав на всіх своїх платформах понад 350 тисяч читачів та глядачів, отримав понад  770 мільйонів переглядів публікацій в Telegram, понад 150 мільйонів показів на англомовному Twitter-акаунті, понад 50 мільйонів охоплень у Facebook та Instagram та понад 17 мільйонів переглядів на YouTube-каналі SPRAVDI.

З початком повномасштабного вторгнення канали Центру, зокрема Telegram та Facebook, стали одним з найважливіших джерел новин для українців, заробивши довіру перш за все офіційною та перевіреною інформацією. Пости SPRAVDI цитують як провідні українські медіа, так і представники органів влади.

Англомовний Twitter став майданчиком для поширення правди про Україну та війну серед іноземців: закордонна аудиторія сприймає публікації Центру як достовірне джерело та позицію держави. 

Протягом 2022 року Центр запустив Instagramсторінку для графічних матеріалів та експлейнерів, передусім спрямованих на молодіжну аудиторію. Крім того, завдяки колаборації з відомими блогерами та інфлюенсерами, зірками та медіа, Центру вдалося розповідати ширшій аудиторії про ворожу пропаганду, інформаційну складову війни та ділитися корисними порадами для життя в умовах війни.

На YouTubeканалі Центру регулярно виходять відео проєкту Dovidka.info, огляди російської пропаганди, а також влог про ворожу дезінформацію.

Міжнародна співпраця

За два роки Центр налагодив активну співпрацю з міжнародними організаціями, іноземними державними структурами в Україні та закордонними партнерами, що займаються стратегічними комунікаціями та протидією дезінформації. Таке партнерство дозволяє перебирати найкращий досвід і практики в моніторингу, аналізі та оцінці інформаційних загроз, а також оперативно обмінюватися даними про інформаційні атаки Росії, адже інфопростір України та інших держав пов’язані та взаємозалежні. Таким чином, Центр допомагає закордонним партнерам формувати дебанкінги та предебанкінги російської дезінформації за кордоном.

Щобільше, Центр стратегічних комунікацій став регіональним лідером серед схожих державних інституцій. Наприклад, сусідні країни, як-от Молдова, прагнуть будувати схожі інституції та запрошують представників Центру для обміну досвідом.

Центр активно співпрацює з міжнародними ЗМІ – у 2022 році презентував дослідження про умови роботи іноземних журналістів в Україні за час повномасштабного вторгнення. Дослідження стало маркером проблем та викликів у взаємодії журналістів та держави і допомогло підкреслити, які саме зміни потрібно запровадити.

Співпраця з іноземними експертами та лобістами України – ще одна гілка міжнародного напрямку Центру стратегічних комунікацій. Це важливий інструмент просування неспотвореної та правдивої інформації про Україну – на європейську, американську та навіть арабську аудиторії.

Міжнародні партнери Центру за два роки:

Державні структури за кордоном, які займаються стратегічними комунікаціями та боротьбою з дезінформацією:

  1. GCS International, Prime Minister’s Office & Cabinet Office Communications
  2. GEC US Department of State
  3. The East StratCom Task Force (ESCTF)

Іноземні державні структури в Україні:

  1. Delegation of the European Union to Ukraine
  2. British Embassy
  3. Sweden Embassy
  4. US Embassy

Міжнародні організації:

  1. National Democratic Institute 
  2. NATO Stratcom COE
  3. ESTDEV – Estonian Center for International Development
  4. Reset Tech
  5. Partnership Fund for a Resilient Ukraine
  6. Open Information Partnership
  7. United States Agency for International Development
  8. ZINC Network
  9. Support to comprehensive public administration reform in Ukraine (EU4PAR)
  10. EU Project Support for Strategic Communication in Ukraine

Dovidka.info

У липні 2021 року – усвідомлюючи загрозу з боку РФ та ще задовго до повномасштабного вторгнення – Центр стратегічних комунікацій випустив брошуру «У разі надзвичайної ситуації або війни», яку розробив у співпраці з ДСНС, Міноборони, Апаратом Головнокомандувача ЗСУ та громадськими організаціями.  Друковану версію накладом 150 тисяч екземплярів у співпраці з Генштабом вдалося розповсюдити на прифронтових територіях. 

Уже 23 лютого 2022 року відбулася презентація оновленої версії брошури в форматі збільшеного довідника та сайту Dovidka.info. Лише наступного дня сайт відвідало близько 200 тисяч людей. 

Сьогодні проєкт Dovidka.info – це довідник у форматі PDF та сайт з охопленням близько 8 мільйонів переглядів, чатботи у Viber та Telegram, багатомільйонні охоплення, відеоролики у вагонах Укрзалізниці та Київського метрополітену та в етері Національного телемарафону.

Важливий продукт платформи – проєкт із перевірки чат-ботів Botchecker. У ньому Центр стратегічних комунікацій об’єднав зусилля різних профільних установ, таких як Держспецзв’язку, Мінцифри та Кіберполіції. Завдяки запуску чат-ботчекера вдалося заблокувати декілька тисяч фейкових каналів, а база щотижня оновлюється та актуалізується.

Освітній напрямок

Запуск «Школи протидії дезінформації» за підтримки ЦЕДЕМ та Посольства Швеції – головне досягнення Центру стратегічних комунікацій в освітньому напрямку. Це навчальний проєкт,  спрямований на розвиток навичок державних службовців з  протидії дезінформації та розбудови стратегічних комунікацій. 

У межах Школи протидії дезінформації Центр провів понад 60 тренінгів для державних службовців, представників державних структур, військових, а також школярів, студентів та викладачів. Учасниками навчання стали понад 800 людей. 

Особливо цінним є те, що після офіційного запуску Школи, Центр почав отримувати безпосередні запити від державних органів на проведення тренінгів. Так, на окремі запити експерти Центру провели тренінги для представників ОК «Південь», Нацполіції України та Міноборони.

Дві навчальні програми Центру отримали державну сертифікацію: «Російська дезінформація та способи протидії їй» і «Стратегічні комунікації в публічному управлінні». Це означає, що за проходження тренінгів за цими програмами державним службовцям нараховуються кредити ЄКТС. 

Крім проведення тренінгів, Центр стратегічних комунікацій також створив посібник з протидії російській пропаганді та дезінформації для держслужбовців – «Гібридна війна Росії проти України. Як перемогти на інформаційному фронті». Мета посібника – не тільки показати основні аспекти російської пропаганди, а й пояснити, як на неї реагувати та протидіяти. Написаний доступною мовою, посібник корисний не тільки для державних службовців і працівників органів місцевого самоврядування, а також для всіх громадян України.

Проєкти

  • З початку повномасштабного вторгнення Центр започаткував співпрацю з Big Tech компаніями США (Google, Twitter, LinkedIn і Meta – Facebook та Instagram) для спільної протидії російській дезінформації та пропаганді у соціальних мережах. Центр регулярно повідомляв про підозрілі акаунти, що просували мову ворожнечі, а також допомагав просувати автентичні державні українські канали. За підсумками співпраці Центр розробив єдину позицію щодо інформаційної безпеки під час взаємодії з соцмережами та платформами США спільно з МКІП.
  • Банерна виставка «Рашизм це…» – спільний проєкт Центру стратегічних комунікацій, Українського інституту національної пам’яті та Національного музею Революції Гідності. У співпраці з партнерами розроблено зміст та дизайн 16 тематичних банерів, присвячених різним аспектам і проявам феномену рашизму, як агресивної російської квазіідеології. Після офіційного відкриття виставка експонувалася в Києві на площі Слави у вересні-грудні 2022 року. Електронна версія доступна для завантаження. Розвиток проєкту передбачає експонування банерів у інших містах України. 
  • Russkiy Mir у Берліні інсталяція, яку з ініціативи Центру стратегічних комунікацій встановили в столиці Німеччини навпроти посольства РФ. У мистецькій формі вона показує європейському суспільству небезпеку російської ідеології «русского мира». Також до інсталяції надрукували газету Russkiy Mir Zeitung, у якій зібрали оригінальні матеріали з російських ЗМІ, що засвідчують рівень пропаганди РФ.
  • Український Південь – серія публічних заходів Центру стратегічних комунікацій у співпраці з Центром Близькосхідних досліджень на майданчику Національного інформаційного агентства «Укрінформ». Відкриті дискусії та обговорення, присвячені різним аспектам гуманітарного впливу російської агресії на громади Херсонської та Запорізької областей. Протягом травня 2022 – лютого 2023 року проведено 5 заходів за участі представників громад і з представленням результатів польових досліджень.
  • European-Ukrainian Hackathon 1991 Hack Media триденний захід з панельними дискусіями, покликаний обʼєднати українців в Україні та Європі у створенні рішень для боротьби з дезінформацією та виявленням фейкових новин. Захід було організовано Центром стратегічних комунікацій, USAID, NATO Stratcom COE, ОБСЄ у партнерстві з Google for Startups та Meta (Facebook) та імплементовано технологічною організацією SocialBoost.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: