Школа Страткому та інформаційної безпеки

«Школа Страткому та інформаційної безпеки» створена при Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки задля навчання державних службовців тематиці стратегічних комунікацій та протидії дезінформації.

Центр стратегічних комунікацій побудував роботу освітнього напрямку (Школа Страткому та інформаційної безпеки) на українському досвіді та практиці шляхом впровадження стандартів Великої Британії (Government Communication Service). 

Школа намагається запровадити британські стандарти в Україні через:

  • Навчання державних службовців протидії дезінформації, враховуючи досвід Британії та її посібник Resist 2.0;
  • Організацію тренінгів для державних службовців різних рівнів з використанням британської моделі OASIS як прикладу покрокового алгоритму написання та реалізації комунікаційної стратегії;
  • Написання професійних матеріалів, включаючи посібники, методики, постулати та брошури;
  • Розробку базових презентаційних матеріалів для проведення різних видів навчання на основі моделей, розроблених Службою урядового зв’язку Великобританії.
Цільова аудиторія 

Навчаємо державних службовців, перш за все – представників комунікаційних команд міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, обласних військових адміністрацій та інших органів державної влади та місцевого самоврядування. Саме ці команди забезпечують комунікацію від імені держави, є «першою лінією захисту» від інформаційних загроз, тому повинні володіти знаннями й навичками в протидії дезінформації, а також набути експертності в стратегічних комунікаціях.

Навчання цих категорій осіб забезпечує процес формування уніфікованих підходів державних органів до комунікацій (one voice policy).

Крім цього, навчання буде корисним і для інших державних службовців, чиї обовʼязки не повʼязані напряму з комунікаційною сферою, адже кожен з нас сьогодні зіштовхується з інформаційними атаками та повинен вміти їх розпізнавати та протидіяти їм.

Формат навчальної програми 

Формат навчання передбачає як офлайн, так і онлайн тренінги.
Основна перевага тренінгового формату – практична спрямованість, інтерактивність та технологічність.

Основні тематики навчання:  
  • Протидія та реагування на дезінформацію як спосіб підвищення стійкості суспільства
  • Fact-checking
  • Стратегічні комунікації
  • Кризові комунікації
  • ШІ (штучний інтелект) в контексті поширення дезінформації
  • Матриця пропаганди
  • Медіаграмоність в розрізі протидії дезінформації
Унікальність Школи Страткому

АКТУАЛЬНІСТЬ  

Навчання базується на нагальних потребах у сфері протидії дезінформації та FIMI. Теми навчання та матеріали постійно оновлюються та доповнюються з урахуванням актуальної ситуації в країні.

ЕКСПЕРТНІСТЬ ТРЕНЕРІВ  

Всі тренери Центру є діючими спеціалістами у цій галузі, щодня вони продовжують свою працю спрямовану на вдосконалення теоретичної та практичної бази. Також, за потреби, передбачається залучення інших фахових спеціалістів. 

Команда Школи та інші тренери пройшли навчання в British Global Communication Academy, отримавши кваліфікацію за двома напрямками:

  • Розуміння маніпуляцій та дезінформації
  • Розробка інформаційних кампаній

Отримані знання та навички наразі активно використовуються у підготовці українських комунікаторів та написанні матеріалів, зокрема Школа розробила методику комунікаційної кампанії для державних установ. Методичка базується на досвіді та методології Урядової комунікаційної служби Великобританії з використанням британських прикладів, що допоможе напрацьовувати комунікаційні стратегії відповідно до українських реалій.

ЗРУЧНІСТЬ  

Школа проводить як офлайн, так і онлайн тренінги. Ваша безпека – наш основний пріоритет, при організації та проведені офлайн тренінгів. Офлайн заходи проводяться в безпечному місці, що забезпечує неперервність навчання, а отже його максимальну ефективність. Онлайн тренінги будуть доречними учасникам з різних частин України. 

Досягнення  (2022 – 2025)

  • Проведено понад 200 тренінгів
  • Навчання пройшли більше ніж 2000 державних службовців.
  • Сертифікація двох навчальних програм для державних службовців Національним агентством з питань державної служби («Російська дезінформація та способи протидії їй» та «Стратегічні комунікації в публічному управлінні. Стратегії кризового реагування»).
  • Створення аналітичного посібника «Гібридна війна Росії проти України. Як перемогти на інформаційному фронті». Посібник знайомить читачів з основними аспектами протидії російській дезінформації та пропаганді. На початку 2024 року був перекладений на англійську мову.
  • В межах співпраці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки та Проєкту ЄС «Підтримка стратегічних комунікацій в Україні» було створено брошуру «10 постулат стратегічних комунікацій». Це брошура про основні принципи стратегічних комунікацій та шляхи їх ефективного втілення. 
  • В межах співпраці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки та Проєкту ЄС «Підтримка стратегічних комунікацій в Україні» був створений методичний посібник «Методологія вимірювання та оцінки стратегічних комунікацій». Посібник містить основні методи оцінки ефективності комунікацій, пояснює коли та яким чином їх доцільно застосовувати у процесі впровадження комунікаційних кампаній.
  • Розробка онлайн-навчання «OSINT» – розвідка з відкритих джерел та інформаційна безпека» у співпраці з Victory Drones. Мета курсу – підвищити рівень компетентності громадянського суспільства у сфері OSINT, посилити його роль у забезпеченні ефективної роботи суспільних і державних структур та посприяти таким чином національній інформаційній безпеці. Курс розрахований на широку аудиторію, готову долучитися до інформаційної розвідки, підвищити обізнаність у методах розпізнавання дезінформації. Особливо корисним цей курс буде для військових, волонтерів, інструкторів та журналістів. Курс доступний безоплатно на освітній онлайн-платформі Prometheus. Запис на курс був анонсований 18 жовтня 2024 року.
  • Розробка та імплементація навчального курсу (чат-модуль) «Проактивні та реактивні методи боротьби з дезінформацією. Інформаційні атаки». Навчальний курс був проведений в період з 18 листопада по 3 грудня 2024 року, на платформі месенджера Whatsapp. Цінністю та інноваційною особливістю такого навчання стала можливість самостійно опрацьовувати навчальні матеріали у зручний для учасників час, закріплювати знання за допомогою домашніх завдань, а також відточувати практичні навички в протидії дезінформації та дискутувати, ставити уточнюючі запитання на щотижневих онлайн-сесіях з ментором і запрошеними  спікерами.  
  • Посібник з розробки комунікаційних кампаній працівниками державних органів. Посібник розроблений задля покращення навичок працівників державних органів і органів місцевого самоврядування в розробці комунікаційних кампаній на основі британської моделі OASIS (покроковий алгоритм для написання та реалізації комунікаційної стратегії, розроблений Службою урядових комунікацій Великої Британії). 

Відгуки учасників: 

  1. Інформативно. Доступно. Дієво. Цінні знання. Безцінний досвід. 
  2. Захід відмінний. Все чітко, доступно. Ґрунтовно пояснювалась кожна із тем, розбирались найактуальніші кейси. Організація на найвищому рівні.
  3. Тренінг було організовано і проведено на вищому рівні. Починаючи від зібрання групи до вручення учасникам сертифікатів. Інформація була викладена доступною мовою (навіть складні теми розбиралися тренерами по деталях), лаконічно, з наведенням яскравих прикладів, виконанням різного характеру вправ, що допомагало легше сприймати і запам’ятовувати матеріал. Завдяки яскравим прикладам та колективному обговоренню розглянуті теми залишилися в пам’яті й будуть використовуватися в роботі. 
  4. Сподобалась лаконічність, але водночас повнота інформації.
  5. Я отримала чіткі відповіді на запитання, які найбільше хвилювали при виконанні посадових обовʼязків, тому результати тренінгу перевершили мої очікування. Вдячна за можливість отримати нові знання, чекатиму нових етапів навчання та обовʼязково рекомендуватиму тренінг колегам

Цікаво знати:  

  1. Ідея започаткувати Школу протидії дезінформації (минула назва Школи Страткому) виникла наприкінці 2021 року. Перші пілотні тренінги Школи були проведені у квітні-червні 2022 року, а офіційний запуск відбувся 21 липня 2022 року.
  2. Перший тренінг, у рамках Школи, був присвячений темі наративів, ключових повідомлень, принципам їх формування та імплементації у щоденні комунікації державних службовців.

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: