Аналітика

Залужний передав привіт Москві: дайджест пропаганди за 19 червня 2023 року

Навігація та корисні матеріали

Шойгу продовжує хіміко-біологічний аналіз своїх поразок в Україні. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди за 19 червня.

  1. Путін заїкається від прізвища Головкома ЗСУ
  2. «Брудна бомба» Наришкіна
  3. Що ховає Кремль від ООН на Херсонщині?
  4. Нова «бойова дичина» від МО РФ

Путін заїкається від прізвища Головкома ЗСУ

У Росії триває освоєння нового жанру – публікації відео із закритої частини нещодавньої зустрічі Путіна з «воєнкорами», яка відбулася ще 13 червня.

18 червня, в день, коли була виявлена «нищівна оборудка» Шойгу, Путін заявив, що головнокомандувач ЗСУ Залужний нібито виїхав за кордон. Намагаючись вимовити прізвище українського генерала, російський диктатор почав заїкатися і запропонував запитати про місцеперебування головнокомандувача ЗСУ у нього самого, але при цьому використовувати іноземну мову: «Мені здається, що він за кордоном. Може, помиляюсь… ».

НАСПРАВДІ, вже наступного дня живий та здоровий  Залужний опублікував відео. У бойовій обстановці. І про всяк випадок спеціально для російських фейкометів на чолі з Путіним був виділений лист (решта, звісно, було заблюрено), на якому стояла дата 17 червня 2023 року.

Важко сказати, чи було це прямою відповіддю Залужного на путінське заїкання. Але наприкінці травня, нагадаємо, головнокомандувач ЗСУ передав привіт іншій офіційній особі РФ – очільнику Служби зовнішньої розвідки Наришкіну, який тоді так само «непокоївся» за нього.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому росіяни так вперто «втрачали» Залужного

А поки Путін знову не став заїкатися вже при вимовлянні прізвища начальника ГУР МО України Кирила Буданова, той 19 червня спростував повідомлення росЗМІ про свою чи то загибель, чи то поранення. «У них та їхніх пропагандистів ще буде дуже багато роботи в нервовій, істеричній обстановці. Загін безсмертних буде серед ночі приходити у сни до російських обивателів, які прагнули захопити Україну, та їх кошмарити», – пообіцяв Буданов.

А деяким українцям, які на жаль, також ведуться на подібні «вкиди», Центр стратегічних комунікацій нагадує, що таким чином росіяни прагнуть деморалізувати українців «невтішними новинами» та створити відчуття «втрати контролю над ситуацією».

Але поки що через заїкання Путіна при вимовлянні прізвища Залужного та обіцянку Буданова надалі «кошмарити» росіян, здається, все виглядає зовсім навпаки.

 «Брудна бомба» від Наришкіна 

До речі, 19 червня той самий Наришкін в інтерв’ю «Російській газеті» «втратив» вже «десятки та сотні українських дипломатів», які за його словами, «відмовляються повертатися на батьківщину, не бажаючи мати нічого спільного з київським режимом».

Звісно жодних прізвищ не згадав. Проте «скинув» на інформаційне поле бою нову «брудну бомбу», заявивши, що «партія «опроміненого палива» була таємно відправлена з Рівненської АЕС для заховання у сховищі відпрацьованого ядерного палива в Чорнобилі». Наришкін вважає, що це «підозріло».

НАСПРАВДІ, у транспортуванні відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) на зберігання чи переробку в зону ЧАЕС немає нічого екстраординарного. Там є відповідне Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), про що повідомляв Енергоатом України.

Це сертифікована МАГАТЕ автономна ядерна установка, призначена для тривалого зберігання ВЯП з Південноукраїнської, Хмельницької та Рівненської атомних електростанцій.

Раніше воно вивозилося до РФ (це щороку коштувало Україні близько $200 млн). Київ вирішив остаточно відмовитися від вивезення ВЯП зі своїх АЕС до Росії за рік до повномасштабного вторгнення – у лютому 2021-го.

Що саме здалося «підозрілим» Наришкіну, незрозуміло. Можливо, він вважає, що його мали попередити?

Звичайно, можна було б вчергове посміятися над відсутністю свіжих ідей у «креативної команди» російських розвідників. Адже та спливає в інформаційному просторі переважно з двох приводів. Перший: так зване «польське питання» (Наришкін регулярно переконує, що поляки прагнуть захопити західні області України). Друге: та сама «брудна бомба». Голова МАГАТЕ Гроссі ще в січні вказав Наришкіну на його брехню. Але ось знову. 

Нагадаємо, у жовтні минулого року Шойгу та начальник Генштабу ЗС РФ Герасимов у телефонних розмовах з іноземними медіа запевняли, що Україна нібито готує провокації із застосуванням «брудної бомби».

Мета, на їхню думку, в тому аби звинуватити Росію у використанні зброї масового ураження і налаштувати весь світ проти Москви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Брудна бомба» повертається. Для чого Росія дістала історію про «брудну бомбу»

Тоді була вигадана ціла історія про те, як «під керівництвом західних кураторів Київ уже розпочав практичну реалізацію цього плану».

МЗС України навіть було змушене запросити інспекторів МАГАТЕ відвідати перераховані росіянами ядерні об’єкти, щоб пересвідчитися, що ці заяви – дезінформація. МАГАТЕ підтвердило, що ніхто в Україні жодної «брудної бомби» не виготовляв і не виготовляє. 

«Єдине, що є брудне в нашому регіоні зараз – це голови тих у Москві, хто, на жаль, захопив контроль над російською державою й тероризує Україну та весь світ», – прокоментував тоді президент Зеленський.

Офіційна Любляна заявила, що фотографії, які МО РФ надало як «докази» виготовлення в Україні «брудної бомби» насправді зроблені у сховищі радіоактивних відходів у Словенії ще у 2010 році.

Після такого ляпаса тема «української брудної бомби» з офіційних вуст РФ трохи затихла. І ось все почалося знову.

Крім відвертої фейковості, яка супроводжувала цю історію раніше, її нинішня поява свідчить про те, що в Кремлі є запит на подібну маячню. Для чого? Цілком можливо (через поразки на фронті) – для обґрунтування нанесення так званого превентивного удару або проведення «операції під чужим прапором». Мовляв, нас примусили до цього. 

Після підриву Каховської ГЕС для Путіна вже немає «червоних ліній». А для її чергового перетинання є захоплена в заручники Запорізька АЕС з усіма відповідними ядернопаливними інгредієнтами та персоналом.

Що ховає Кремль від ООН на Херсонщині?

З цього приводу цікава й історія з недопущенням ООН до затоплених територій тимчасово окупованої Херсонської області. Геннадій Гатілов, постпред РФ при женевській штаб-квартирі ООН, наголосив, що організація «не повинна ігнорувати той факт, що Херсонська область є частиною РФ, і відповідно, для її відвідування необхідно дотримуватися російських законів».

Пєсков в свою чергу напустив звичного диму, заявивши, що ООНівців не пускають до постраждалих районів через обстріли.

НАСПРАВДІ, координатор спеціальної гуманітарної місії ООН з України Деніз Браун випустила заяву, в якій йдеться про те, що Москва відмовляє Організації у допуску на лівий берег, що знаходиться під контролем Росії.

Вона назвала неприпустимою ситуацію, за якої людям, які гостро потребують допомоги, у ній відмовляють. 

В ООН заявляють, що питання було узгоджено у найкоротші терміни, і вже 13 червня команди гуманітарної місії були готові вирушити до Херсонської області.

Можливо, Москві не сподобалося визначення ООН: «території, що знаходяться під тимчасовим контролем Росії». (Що цілком очевидно, бо міжнародна спільнота не визнає їх «приєднання»). Тому Росія пішла на принцип і не пустила гуманітарну місію, прикриваючись «турботою про її безпеку».

Подібні історії траплялися з  місією ООН, яка так і не дісталася до Оленівки, з експертами МАГАТЕ, які не могли потрапити до ЗАЕС. Можна навіть згадати, як Москва відмовилася від допомоги західних країн у рятуванні атомного підводного човна «Курск». 

Зараз в українському місті Гола Пристань окупаційна влада оголосила карантин. Тобто нічого нового не відбувається. Путін як і раніше нехтує життям людей заради власних цілей. Є що приховувати і кого ховати?

Нова «бойова дичина» від  МО РФ

І наостанок про карантин. Начальник російських військ РХБЗ (радіаційного, хімічного та біологічного захисту) Кирилов з’явився зі своїм новим «розслідуванням». Його об’єктами стали: комахи, птахи, американці, африканці, Каховське водосховище, лихоманка Західного Нілу, а також популяції дрібних тварин, які за задумом підступного Пентагону, переносять ВІЛ та гепатит B.

НАСПРАВДІ, Кирилов довго намагався донести наступну дичину: «американці підірвали Каховську ГЕС, щоб полегшити завдання бойовим комарам та кліщам, українські птахи вже заражають російських, а гризуни вже напоготові».

Здавалося, що тема Небензі про «декомаринізацію США» зійшла нанівець, а сам Кирилов переможно зняв протигаз ще 30 січня, коли доповів, що «нам вдалося зупинити реалізацію американських військово-біологічних програм в Україні».

Та як кажуть, наша пісня гарна й нова – починаймо її знову. Вже навіть далекі від ентомології ставлять собі питання: навіть, якщо на хвилинку припустити, що слова Кирилова  – правда, то доведеться повірити, що американська комаха мало того, що обладнана GPS, так ще й дійсно може відрізнити росіян від українців?

Фахівці ставлять складніше питання: інкубаційний період на ту ж малярію триває 11 днів. (Карантин у Путіна довше – два тижні, як нещодавно дізнався «воєнкор» Сладков). То в чому цінність «комашиної зброї»?  Яких непоправних втрат вона може завдати?

Особливої територіальної уваги заслуговує «каховський» напрямок Кирилова. Він переконує, що «сплановане Києвом підтоплення територій Херсонської області може сформувати осередки лихоманки Західного Нілу, що передається комарами».

Херсон свербить у Кирилова ще з самого початку повномасштабного вторгнення. Тоді він розповідав про «бойових глистів». Тепер, на його думку, підозрілим виглядає зимовий спалах дирофіляріозу (хвороби, що передається комарами) у тоді ще окупованому Херсоні. В реальності, підвальні комарі можуть передавати хворобу цілий рік, а сам дирофіляріоз — не важка хвороба. Тобто ця інфекція для використання як зброї абсолютно непридатна. 

Як бачимо, з того часу нічого не змінилося. Нові «докази» МО РФ біологічної зброї в Україні виявилися не кращими за попередні.

До речі, Росія скликала на 29 червня засідання Ради Безпеки ООН на тему постачання зброї Україні. Тож очікуємо на новий стендап Небензі. Крім комах, тепер він може звинуватити Захід у наданні Україні «бойової сарани», птахів, гризунів та іншої в усіх сенсах дичини.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: