Аналітика

Як російська пропаганда обслуговувала вбивство азовців в Оленівці

Навігація та корисні матеріали

Підготовка інфополя напередодні трагедії 

На тижні, що передував трагедії в Оленівці, російські пропагандисти у своїх телеграм-каналах розпочали активно писати про азовців. Основний наратив: ті, мовляв, почали зізнаватися у своїх злочинах. 

Так, пропагандист Руденко  виклав перше інтерв’ю з азовцем в понеділок, 25 липня. Нагадаємо, вбивство сталося вночі з 28 на 29 липня. 

На наступний день, 26-го пропагандист викладає відео з тим самим полоненим, але вже підсилює градус: «Рассказывает, как они убивали мирных жителей в Мариуполе». Цей пост підхоплює та поширює вся пропагандистська мережа Кремля в телеграм. 

Акаунт Руденка став основним майданчиком через який проштовхували сценарну лінію пропаганди – «азовці почали зізнаватися, за це їх і вбили».  Там з’являються відео зі «зізнаннями» полонених у понеділок, вівторок, четвер. 

У четвер, 28 липня, Руденко оприлюднює відео, в якому вже другий азовець говорить на камеру окупантів про завдання збирати відеоматеріали із загиблими росіянами, яке прийшло, начебто, з Офісу президента, можливо, від Арестовича. 

Цей «факт» стане для пропаганди містком, який вона перекидатиме для зв’язку історії з ОП та Зеленським. Руденко коментує це відео так, наче свідомо закладаючи двозначність:  «А ось це вже бомба підкладена під дупу Зеленського».  

Наступного дня відразу після вбивства полонених вже було готове трактування подій – «наказ Зеленського».

Цікаво, що до цього тижневого марафону постів із зізнаннями Руденко не згадував азовців протягом 20 днів. Така активність телеграм-каналів окупантів, швидше за все, була підготовкою інформаційного поля  напередодні теракту. 

Ще одним проявом раптової «азовоманії» в російсько-фашистських телеграм-каналах напередодні теракту став показ у середу, 27 липня, фільму «Нацистские каратели». В ньому показано, як пропагандистка Кім бере інтерв’ю у кількох полонених, знаходить серед них язичників та представляє захисників України як сектантів-нацистів, які вбивали мирних мешканців.   

Вже після страти в Оленівці українських військових вона знову написала пост з «праведним гнівом». 

На відео, яке вона викладає, і яке було зняте напередодні злочину, Кім акцентує увагу саме на бараці з полоненими азовцями: «Весь барак, повністю, азовці, так?»

Ну а про якість фільму про «Азов» говорить такий момент. Коли Кім показує сторінку з книги, яка називається «Збірник внутрішніх правил полку «АЗОВ», там написано українською: «фізичні навантаження», що пропагандистка перекладає як  «физические наказания».

Для повноти картини потрібно додати, що ще 5 червня прокремлівський телеграм канал НЕЗЫГАРЬ почав готувати інформаційний грунт: «Друга мета – табір військовополонених у селі Оленівка, де перебувають нацисти з Азовсталі та військовослужбовці ЗСУ. Британці хочуть представити удар РСЗВ як спробу ЗС РФ приховати «страту та тортури над полоненими, а після хайпонути за темником Бучі». 

Російська пропаганда зараз намагається використати цей допис, як свідчення того, що це доводить провину України та Заходу.

«Такого екстракшена ти не очікував»? 

Вже на наступний день після трагедії в бараку той самий пропагандист Руденко, який готував всю історію напередодні Оленівки, приїхав знімати поранених в лікарні.  

Його перше питання до тих, хто вижив: «Ти очікував такого екстракшена, яке обіцяло українське командування?». На відповід українця «ні» пропагандист запитує: «що вони взагалі вам обіцяли?». Ще одне питання: «Ти знаєш скільки твоїх загинуло? 53 людини». Отже, перед пропагандистом стояла задача в першому ж інтерв’ю підготувати тезу для українців: «Зеленський та влада зрадили азовців». 

Іншому пораненому пропагандист також розповідає, що це була американська ракета HIMARS. Та запитує: «такого екстракшена ти не очікував?»

В тексті до відео він «закріплює успіх» звинувачень на адресу Зеленського: «Ті, хто залишився цілим і самі це розуміють, вони не очікували від своєї влади такої підлості. Обстріл стався вночі, по бараку, де утримувалися полонені, було завдано удару з РСЗВ Himars. 53 особи загинули, понад 100 отримали поранення».

Пізніше теза про те, що азовці в полоні розказали про Арестовича з ОП і за це по них був нанесений удар, прозвучала і на російському телебаченні. 

Цей самий сценарій – українська влада знищує тих, хто почав говорити – поширювали й інші телеграм-канали. 

MedvedevVesti переконував, що удар переслідував дві цілі. По-перше, не дозволити полоненим розповідати про воєнні злочини України. По-друге, звинуватити в ударі Росію, аби ідеологічно підготувати український контрнаступ. 

«Ми все частіше бачимо, що колишні азовці, морпіхи та тероборонники розповідають, які військові злочини вони скоїли. Як ЗСУ вбивали мирних за те, що ті погано кричали «Слава Україні». Ну і навіщо це все Києву? Тому удари по колоніях, де сидять полонені українці, продовжаться. ЗСУ вбиватимуть своїх. Як непотрібних свідків. У цьому звинуватять (чи вже звинуватили) Росію. Мовляв, росіяни катували наших, а під кінець ще й підірвали. … Думаю, найближчими днями ми побачимо ще щось… Наступ, якого Києву тепер не уникнути, стане м’ясорубкою для ЗСУ. Готується ґрунт. Виправдання майбутніх втрат»

Підключили навіть Захарову, яка на додачу до вже згаданих звинувачень додала ще й «хейту», щодо фотосесії Олени Зеленської для Vogue.  

Торгівля страхом

Одночасно відбувся і вкид відео з катуванням українського полоненого, що набув поширення того ж дня після вбивства в Оленівці. Цей нібито збіг насправді вказує на єдину сплановану інформаційно-психологічну операцію ворога. 

Росіяни хотіли не лише вбити полонених азовців, а й прив’язати на емоційному рівні катування до цього вбивства, щоб спробувати принизити українських військових та «Азов», який став одним із символів захисту України.  

Та довести, мабуть, в першу чергу, самим собі, що вони єдині, хто може «кошмарити» та викликати страх. Адже після п’яти місяців «спецоперації», в якій «все йде за планом», з понад сорока тисячами втрат, доводиться підіймати бойовий дух ось такими звірствами. 

Російському керівництву потрібно будь-що зберегти готовність підлеглих воювати. Для цього потрібно підвищувати ставки гри, вводячи до неї персонажів «азовців-сатаністів». 

Крім усього іншого, розігріта пропагандою публіка просто не сприйняла б позитивної розв’язки з полоненими українцями, тим паче, щоб вони всі повернулися після обміну додому героями, як Тайра

Причому назагал російська пропаганда оголосила відео з катуванням військовополоненого українським фейком.  

Проте, як і завжди, росіяни просували відразу кілька паралельних наративів, спрямованих на різні аудиторії,  і серед них той, що азовці заслужили на смерть. Це ще раз підтверджує, що у росіян був мотив їх вбити. 

10 липня російсько-фашистский пропагандист Стариков написав у себе в телеграмі: «Громадськість хоче суду над нацистами. Так ось, перший суд уже пройшов і ухвалив свій вирок. Двох членів батальйону «Азов» засудили до страти. Обидва вбивали, у тому числі полонених. Обидва вели соцмережі і, по суті, самі собі напрацювали найвищу міру».

На наступний ранок після російського теракту в Оленівці (о 10:00 29 липня)  посольство Росії у Великій Британії написало у твіттері : «Бойовики «Азову» заслуговують на страту,  але не через розстріл, а через повішення, бо вони не справжні солдати. Вони заслуговують на принизливу смерть. Подружня пара з Маріуполя розповідає, як їх обстріляли українські військові з Азовсталі».

Навіть якщо уявити ситуацію, що це зробила Україна, знищила важливих свідків, то посольство Росії миттєво, зранку, не писало би про це пост. Кремлівське керівництво як мінімум на кілька днів взяло б паузу, щоб подумати як коментувати той факт, що «підступні укри» зруйнували її плани. 

А після того, як справжні терористи назвали терористами «Азов», а саме, після відповідної ухвали Верховного суду РФ 2-го серпня, з’явилася ще одна ланка, яка вказує на цілісну інформаційну кампанію, яка супроводжує теракт в Оленівці. 

Стариков окремо зупинився на цьому та погрожував захисникам азовців серед росіян тюремним терміном. 

Скріншот з допису Старикова

Цього ж дня російські ЗМІ активно поширювали офіційне повідомлення від Громадської наглядової комісії Москви Георгія Волкова, про те, що «полонений бойовик «Азова» повідомив, що в полку практикувався канібалізм»

Виглядає так, ніби хтось з таємних прихильників демократії, які змушені працювати серед російських пропагандистів,  вирішив довести сценарій до абсурду, щоб  таким чином висміяти та нівелювати його. Але скоріше за все російські пропагандисти просто продовжують ліпити страховисько для невибагливих росіян. А також відповіли таким чином на заяву Михайла Подоляка про відео з тортурами, що «Росія – це країна людожерів»

Отже, можемо зробити висновки, що російсько-фашистська пропаганда заздалегідь почала потужну інформаційну кампанію з супроводу вбивства азовців.  

Виплеканий кремлівською пропагандою культ боротьби з українством, який сповідують мільйони громадян РФ, вимагає кривавих жертвоприношень. Маючи в своїх руках полонених азовців – головний об’єкт демонізації останніх років – окупанти просто не могли втриматися від спокуси масового вбивства, всупереч і міжнародному праву, і всім домовленостям, освяченим ООН та Червоним хрестом.

Водночас російська пропаганда таким чином розв’язує для себе так звану «проблему Маріуполя». В 21 столітті велике, здебільше російськомовне, місто окупанти зруйнували вщент на очах у всього світу, вбивши понад 20 тисяч мирних мешканців. Тож з’явилася нагальна потреба якось пояснити це хоч би для самих росіян. Вихід знайдено у перекладанні всієї відповідальності на «Азов». Таким чином дегуманізацією, криміналізацією і жорстокими розправами над азовцями Росія відкриває вікно Овертона, посуваючи кордони дозволеного для раціоналізації та легалізації геноциду українців.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Медіаверсія тексту на сайті OBOZREVATEL

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: