Навігація та корисні матеріали
Павутина брехні, яку сплели прокремлівські ЗМІ, часто збиває з пантелику. Однак іноді трапляються і просто грубі помилки. EUvsDisinfo зібрали 10 прикладів з 2021 року, коли прокремлівські джерела спіймали на поширенні абсурдної, роздутої й особливо ганебної дезінформації.
1. Повне визнання провини Росією
Після багатьох років заперечення з боку Кремля, що не завадило EUvsDisinfo виявити та зібрати докази незаконної анексії Криму Росією, тепер у нас є безпрецедентні докази військової присутності Росії на сході України від самої російської держави.У кримінальній справі щодо корупції проти місцевої компанії з постачання продуктів Кіровський районний суд російського міста Ростов-на-Дону випадково розкрив інформацію про постачання продовольства російській армії, дислокованої в самопроголошених сепаратистських республіках на сході України.
Постачальник відповідав за доставку 1 300 тонн продовольства раз на два тижні російським військам на Донбасі. Співробітника компанії визнали винним у посередництві при отриманні хабаря у розмірі 990 000 рублів (13 400 доларів) високопоставленому російському військовослужбовцю і засудили до п’яти з половиною років тюремного ув’язнення. Після того, як прессекретар Кремля Дмитро Пєсков назвав посилання у вироку на російських військових «помилкою», документ зник з сайту суду. З архівною копією можна ознайомитися онлайн.
2. Герої та лиходії
Під час інтерв’ю білоруського парламентарія на польсько-білоруському кордоні, який підкреслив важке становище людей, що опинилися там, і наголосив на гуманітарній допомозі Білорусі, видно, як за ним стоять озброєні охоронці у формі, масках, які, по суті, тримають мігрантів у полоні. Прокремлівські ЗМІ та контрольоване державою білоруське телебачення використовують ці зображення, щоб зобразити Польщу і ЄС нелюдськими й агресивними на відміну від Білорусі, яка представлена як гуманітарний актор. Ці фрагменти дезінформації відволікають від того факту, що Олександр Лукашенко систематично експлуатує людей у своїх політичних цілях, наживаючись на болісних зображеннях людських страждань.
3. Сексуальна орієнтація Ісуса Христа
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров використав свою статтю на 4000+ слів про зовнішню політику, принципи, бачення й амбіції Росії як ціннісну атаку на західну систему освіти. Міністр стверджував, що: «у кількох західних країнах учні в школі дізнаються, що Ісус Христос був бісексуалом», що швидко підхопили та детально розібрали репортери. Російські незалежні журналісти відслідкували слова Лаврова до вірусного відео у TikTok. Дитина в Австралії стверджує у відео, що Ісус «бі та небінарний», бо він любить всіх, є чоловіком і носить сукню. На нашу думку, це не дуже надійне джерело, щоб згадувати його у державному документі, ми рекомендуємо російському Міністерству подвоїти зусилля з перевірки фактів зі своїх джерел.
4. Маша і Ведмідь
Що стосується теми ведмедя, то видання на Півночі Росії помилково прийняло жарт з сатиричного сайту за реальну новину: Швеція віддає п’ятирічну дитину до прийомної сім’ї після того, як батьки показали йому заборонений російський фільм «Маша і ведмідь». Ні, «Маша і ведмідь» у Швеції не заборонені, навіть в День дурня першого квітня.
5. Дуальність репортажів щодо COVID-19
На жаль, дезінформація, пов’язана з COVID-19 і вакцинами, продовжує набирати силу в нашій базі даних. 2021 рік виявив новий аспект у висвітленні COVID-19 прокремлівськими ЗМІ. Користувачі соціальних мереж вказали на подвійний стандарт прокремлівських репортажів про вакцини: в той час, як читачам російською мовою було рекомендовано пройти вакцинацію, версії RT і Sputnik англійською мовою назвали пандемію містифікацією і ширили заяви проти вакцинації.
6. Голодні бунти в Європі на Різдво?
Їжі на Заході достатньо, але прокремлівські ЗМІ стверджують, що нестача продовольства призведе до відсутності на різдвяних столах європейців делікатесів та голодних бунтів. Хоча у Великобританії справді виникли незначні труднощі з постачанням продовольства через брекзит і брак водіїв вантажівок, бійок за їжу, браку медикаментів, палива або зіткнень з поліцією, безумовно, не було. Якщо лише ЗМІ не мало на увазі La Tomatina, але навіть ця томатна війна була скасована через пандемію.
7. Цифрова борода й брак чоловіків
Асексуальні смайлики викликали обурення серед російських парламентарів, які звинуватили Захід у навмисному нападі на Росію, останній бастіон мужності, з допомогою бородатих жінок та фемінних чоловіків.
Як не дивно, всеросійський центр вивчення громадської думки опублікував опитування на тему справжніх чоловіків, в якому описав якості, притаманні чоловікам. В опитуванні, проведеному кількома прокремлівськими виданнями, перераховані наступні якості справжніх чоловіків: чесність (19%), надійність (14%) і точність (9%). Однак з 1 600 осіб, 45% респондентів не змогли назвати жодного «справжнього чоловіка» в Росії.
8. Сніговик-злочинець і коробка з-під телевізора
Історичний національний біло-червоно-білий прапор став символом масових протестів, що виникли внаслідок суперечливих президентських виборів 9 серпня 2020 року в Білорусі. Тисячі людей заарештували або оштрафували. Серед них власник будинку, чий двір прикрашав сніговик з червоним шарфом та написом «Живе Білорусь», жінка, зі шкарпетками «неправильного» кольору та мінчанин, який виставив у вікні своєї квартири коробку з-під телевізора біло-червоного кольору. Навіть якщо криміналізація сніговиків, порожніх коробок, біло-червоно-білих шкарпеток звучить безглуздо, наслідки для громадян Білорусі жахливо реальні.
9. Висміювання «Євробачення»
Пісенний конкурс «Євробачення» — одна з найбільших культурних подій у світі з аудиторією близько 1 мільярда глядачів. Цікавий захід, що об’єднує авторів пісень з Європи та за її межами з їхніми фан-клубами. Росія протягом усього часу займала досить високі місця на конкурсі. Проте перемога таджицької співачки Маніжи у 2021 році шляхом всенародного голосування на російському «Першому каналі» послужила приводом для занепокоєння. Жінка, емігрантка та феміністка, яка підтримує права геїв й співає про розширення прав і можливостей для жінок, викликала справжній резонанс у націоналістичних колах. Інтернет-видання «Царгород», що належить націоналістичному олігарху Костянтину Малофєєву, порівняло Євробачення з світовим механізмом ідеологічного встановлення колоніального порядку, що поширює ненависть до Росії та підконтрольний США. Та чи так це?
10. Коміків зняли з ефіру
Телешоу каналу ТНТ «Одного разу в Росії» було знято з ефіру після того, як коміки спародіювали трьох чемпіонів прокремлівського сарказму: телеведучу телеканалу «Росія-1» Ольгу Скабєєву, директора державного медіа-холдингу «Росія сьогодні» Дмитра Кисельова й телеведучого Володимира Соловйова. Очевидно, що комікам слід було б продовжувати жартувати над Ґретою Тунберг або Навальним, а не піддавати добродушній критиці кого-небудь з вірних слуг Кремля.
Дезінформація — це не привід для сміху
Хоча іноді ми можемо посміятися над абсурдністю деяких спроб дезінформації, давайте не будемо забувати, що гумор, глузування або хахаганда є одними з основних методів дезінформації, що використовують кремлівські політтехнологи. Інфошум, що наповнює інформаційний простір сміттям і неймовірними твердженнями, має конкретну мету: відвести від істини. Наступного разу, коли ви натрапите на смішний мем, пам’ятайте, що сатиру й гумор з таким же успіхом можуть використати для наклепу, дезінформації або приниження.
У 2021 році дезінформація отруїла не лише наші демократії, але й вплинула на наші повсякденні рішення, від їжі, яку ми споживаємо, до одягу, який носимо, або вакцин, які вирішуємо (не) робити. У 2022 році скористаймося уроками минулого, щоб зробити правду настільки доступною і привабливою, щоб її не можна було ігнорувати.
EUvsDisinfo — проект Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій у складі Європейської дипломатичної служби.