Вбивство Ірини Фаріон: Кремль намагається розсварити українців

Навігація та корисні матеріали

Увечері 19 лютого у Львові було смертельно поранено Ірину Фаріон. Вбивця дочекався та вистрілив жінці в голову у дворі будинку, де та мешкала. Професорка філології та колишня народна депутатка від партії «Свобода» була публічною особою, мала активну громадянську позицію і нерідко робила резонансні заяви щодо мовної ситуації в Україні. 

Як повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, слідство вважає вбивство спланованим і серед мотивів розглядає особисту неприязнь та громадсько-політичну діяльність Ірини Фаріон, не виключає причетність до злочину російських спецслужб. З огляду на це, у розслідуванні залучена Служба безпеки України. Її керівник Василь Малюк разом з головою МВС Ігорем Клименком оперативно доповідають главі держави про хід справи.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на замах, підкресливши, що «насильство заслуговує лише на засудження і кожен, хто винен у цьому нападі, повинен понести повну відповідальність».

Однозначне засудження злочину та заклик знайти і покарати його організаторів і виконавців ‒ це ключові меседжі заяв політиків, громадських діячів, журналістів, військових. Чимало з них за життя Ірини Фаріон були її опонентами та могли жорстко з нею дискутувати. 

Попри консенсус лідерів думок та здебільшого коректну та здорову реакцію користувачів соцмереж, росіяни намагаються використати вбивство Ірини Фаріон у своїх цілях. Інформаційний супровід злочину спрямовано на:

  • внутрішню мобілізацію російської суспільства та ідеологічну обробку населення окупованих територій;
  • дестабілізацію українського суспільства, підрив довіри та провокування внутрішніх конфліктів;
  • дискредитацію України на міжнародній арені, посилення наративу про «неспроможну державу» (failed state) та сваволю  «неонацистів».

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснює, які інструменти обрав Кремль для інформаційного супроводу вбивства Ірини Фаріон.

Зловтіха  

Починаючи з 2010 року, російські ЗМІ, включно з державними, регулярно цитували заяви політика, створюючи демонізований образ   «русофобки» та «нацистки». У 2015 році Слідчий комітет РФ порушив проти Фаріон, як і проти низки інших українських політиків, військових  та громадських діячів, кримінальну справу, а у 2018 році на ексдепутатку було накладено російські «контрсанкції».

Споживачам російської пропаганди ім’я Ірини Фаріон мало бути відомим. Тому кремлівська пропагандистська машина використовує її смерть для впливу як на внутрішню, так і на зовнішню аудиторію. Перший трек спрямований на формування у внутрішньої аудиторії емоцій зловтіхи та  ейфорії через «справедливе покарання» Ірини Фаріон. Для цього російські ЗМІ і Telegram-канали завзято цитують поширюють її найбільш «русофобські» цитати, відео її дискусії з Олесем Бузиною та скриншот реакції на його вбивство у 2015 році, «знаходять» символізм у збігу дати замаху із днем народження колаборанта Михайла «Гіві» Толстих, ліквідованого у 2017-му в окупованій Макіївці.

Перші публікації у Telegram про зі згадками про Бузину з’явилися одразу ж після новини замах на Фаріон ввечері 19 липня. З опівночі розпочався розгін скриншоту 2015 року та його текстового перекладу, а з 9-ї ранку 20 липня через російські мережі розпочалося поширення уривка з ток-шоу, записаного ще у 2010 році. 

Менше ніж за добу було виявлено близько 250 таких публікацій із загальним охопленням понад 1,6 млн переглядів. Ключову роль у поширенні відіграли Telegram-канали, сторінки та групи у російських соцмережах «Вконтакте» і «Одноклассники». 

Російські та проросійські Telegram-канали, які розмістили найбільшу кількість публікацій про Фаріон і Бузину

Попри те, що меседж про «справедливе покарання» було спрямовано насамперед на російську та російськомовну аудиторію, його намагалися поширити і за кордон. Було задіяно ресурси, які поширюють російську пропаганду українською, англійською, німецькою, грецькою та іншими європейськими мовами. 

Провокування конфліктів і підрив довіри 

Основні зусилля кремлівської пропаганди спрямовано на просування меседжів, які мають нашкодити Україні, її міжнародному авторитету та спровокувати внутрішні конфлікти в українському суспільстві. Для цього росіяни:

  • поширюють «вкиди» про причетність до вбивства Ірини Фаріон української влади, військових чи інших категорій громадян;
  • спрямовують зусилля на провокування суперечок та конфліктів у соцмережах, демонізацію різних груп суспільства та протиставлення їх одна одній. 

Мета цієї операції ‒ підрив довіри до влади, провокування штучних конфліктів та переключення уваги українців на пошук  «внутрішніх ворогів» серед власних співгромадян.  

Найбільше уваги першої доби після замаху на Ірину Фаріон російські мережі впливу приділили просуванню «версії» про помсту з боку російськомовних військових. Зокрема бійців бригади Нацгвардії «Азов», яку російські пропагандисти за звичкою продовжують називати батальйоном чи полком. Менш ніж за добу на різних платформах (Telegram, X, «Вконтакте», «Одноклассники», веб-сайти) з’явилося понад 400 повідомлень із загальним охопленням майже 2 млн переглядів із натяками або прямими звинуваченням в бік «азовців». Перші з’явилися уже ввечері п’ятниці. 

Інтенсивність розміщення повідомлень про конфлікт Ірини Фаріон з «Азовом» та звинуваченнями «азовців» у її вбивстві

Близько години російські ЗМІ, блогери і Telegram-канали нагадували аудиторії про тогорічний конфлікт Фаріон з «російськомовними неонацистами», аж поки російське видання «Украина.ру» (частина федерального холдингу «Россия сегодня») нарешті не «вкинуло» версію про помсту. Її підхопило пов’язане з Кремлем видання Readovka, включивши в коло підозрюваних ще й  «пересічних російськомовних львів’ян».

На аудиторію в Україні російська пропаганда намагалася вплинути через низку псевдоукраїнських ресурсів, а також сайтів і Telegram-каналів, орієнтованих на мешканців окупованих територій. 

Аналогічні меседжі просувалися через ресурси, що поширюють російську пропаганду англійською, іспанською та іншими мовами. Частина з них розмістила просто дослівно перекладені повідомлення з російських Telegram-каналів.

Кремлівська пропаганда не забула звинуватити у вбивстві Ірини Фаріон українську владу і Володимира Зеленського персонально. Одним з перших це зробив пропагандист Сергій Марков, меседж підхопили й інші ресурси. 

Окремий напрям діяльності фейкоробів ‒ провокування конфліктів у соцмережах. Для цього через ботоферми розміщують радісні коментарі та неетичні жарти з приводу смерті Ірини Фаріон (від імені російськомовних українців), обурення, звинувачення в бік влади та російськомовних (від імені україномовних громадян).

Росіяни також створюють і поширюють провокативні карикатури, меми і відеоконтент, які мають генерувати ненависть українців до власних співгромадян. У TikTok 20 липня з’явилося відео із дівчиною, що танцює на тлі українського прапора, із накладеним написом «Когда прочитала новости про Фарион надеюсь в аду говорят ДЭРЖАВНОЮ» (орфографію та пунктуацію оригіналу збережено). Першим це відео вранці суботи оприлюднив російський Telegram-канал «Каргач Z».

Висновки

Кремль зацікавлений у максимальному послабленні України шляхом втягування українців у штучні внутрішні конфлікти, руйнування довіри громадян один до одного, до армії та держави, відволікання уваги та ресурсів від боротьби з екзистенційною загрозою ‒ російською агресією. Для досягнення своєї мети росіяни використовують будь-яку нагоду, і вбивство Ірини Фаріон не стало винятком. Надати відповіді на питання про всі обставини злочину, зокрема назвати його організаторів та виконавців, має слідство. Зусилля росіян будуть спрямовані на дискредитацію його результатів та подальше розхитування українського суспільства шляхом поширення конспірології та проведення операцій впливу.   

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: