Реальні фото і фейкові новини: як російська пропаганда вигадала «жіночий батальйон «Білосніжка»

Навігація та корисні матеріали

29 лютого 2024 року низка російських ресурсів розповсюдили фейкову новину про те, що 119 бригада територіальної оборони Збройних сил України оголосила набір у жіночий батальйон «Білосніжка», до якого нібито набирають дівчат і жінок віком від 16 до 30 років. Повідомлення проілюстровано фото, на яких фігурували цивільні жінки зі зброєю та військові. Фейкову новину розповсюдили сайти та Telegram-канали, які є частиною системи російської бойової пропаганди та розповсюдження дезінформації. Вони регулярно генерують та поширюють фейки.

Два останніх сайти у цьому списку (pravda-en.com і chernigov-news.ru) є частиною мережі Portal Kombat, створеної для поширення російської дезінформації і пропаганди. Про роботу цієї мережі повідомляли Генеральний секретаріат національної розвідки Франції (доповідь про Portal Kombat) у лютому 2024 року і український Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (публікація про мережу ZOV/Pravda (Portal Kombat)) у грудні 2023 року.

Автори фейку про «жіночий батальйон» використали фото, опубліковані на Facebook-cторінці Регіонального управління сил територіальної оборони ЗСУ «Північ» 26 лютого. У публікації йдеться про тренінг з поводження зі зброєю для цивільних, який провели в Чернігові військові інструктори – військовослужбовці 119-ї бригади тероборони

В умовах повномасштабної російської агресії чимало українських чоловіків і жінок намагаються навчитися поводження зі зброєю, щоб мати змогу захистити себе і свою країну. Подібні тренінги проводяться в кожному великому українському місті. Здебільшого їх організовують неурядові організації за підтримки військових та місцевої влади.  У цих тренінгах можуть взяти участь усі охочі. Набір до лав військових підрозділів на цих тренінгах не проводиться.

Наразі в лавах ЗСУ служать понад 40 тисяч жінок. Вони несуть службу в різних підрозділах і на різних посадах на рівних із чоловіками. Жіночих «батальйонів» у складі Сил оборони України немає. Контракт із ЗСУ мають право укладати жінки віком від 18 до 60 років. Служба в ЗСУ та інших військових структурах України осіб, молодших за 18 років, заборонена Законом. Рекрутинг підлітків до українського війська  ‒ це вигадка російських пропагандистів.

Російські пропагандисти вже не вперше використовують фото тренінгів за участю жінок, підлітків, осіб похилого віку, візитів військових до навчальних закладів як доказ формування в Україні «жіночих», «дитячих» чи «пенсіонерських» батальйонів. 

Мета фейкоробів ‒ деморалізація українців, шляхом просування меседжу «в Україні більше нікому воювати», а також дискредитація української держави в очах світової спільноти. Адже залучення неповнолітніх до ведення бойових дій є грубим порушенням Конвенції про права дитини і є притаманною для диктаторських режимів та незаконних збройних формувань.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: