Новини

У Польщі визнали депортацію українців виправданою – це не правове рішення

Навігація та корисні матеріали

Прокурор Інституту національної памʼяті Польщі (ІПН) закрив розслідування комуністичного злочину проти людяності – примусової та несподіваної депортації навесні 1947 року 150 000 українців, відомої як акція «Вісла».

Це не правове рішення, пояснює Український Центр досліджень визвольного руху та публікує документ з історико-правовою позицією

Головне з нього:

  • Акція «Вісла» мала примусовий характер, стосувалася переміщення груп населення за національною ознакою з районів, у яких вони на той момент переживали на законних підставах. Тобто була депортацією або примусовим переміщенням населення.
  • Прокурор де факто визнав існування на території Польщі внутрішнього збройного конфлікту між урядом та організованими структурами українського підпілля. А отже ухвалення рішень про переміщення цивільного населення з причин, пов’язаних із таким конфліктом, згідно з нормами міжнародного права мало ознаки воєнного злочину.
  • Висновки прокурора мають небагато спільного із проведенням всебічного, об’єктивного та незалежного розслідування, а викликані радше причинами, що мають політичний характер.
  • Спроба прокурора ІПН «виправдати» дії влади комуністичної Польщі по відношенню до громадян останньої мало чим відрізняється від спроб російських пропагандистів «виправдати» репресії радянського тоталітарного режиму.

Результати розслідування суперечать не лише документам, опублікованим як польською, так і українською стороною у попередні роки, висновкам досліджень українських та польських істориків та політико-правовим оцінкам Києва та Варшави.

  • у 1990 році Сенат Республіки Польща спеціальною ухвалою засудив акцію «Вісла» та застосування комуністичним тоталітарним режимом принципу колективної відповідальності
  • у 1997 році президенти України та Польщі у спільній заяві назвали акцію «трагічною сторінкою в історії», яка  «завдала удару всій українській громаді Польщі»
  • у заяві президентів двох держав від 2007 року дії комуністичного режиму визнано депортацією і констатовано, що операція «Вісла» «суперечить основним правам людини».

Понад сотня польських істориків, інтелектуалів та громадських і культурних діячів оприлюднили відкритий лист до керівництва Сейму і Сенату Польщі. Підписанти назвали рішення скандальним і вимагають реакції найвищої влади та однозначної оцінки акції «Вісла» як злочинної.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: