Навігація та корисні матеріали
Росіян закликають: «Безпеки немає, але ви тримайтеся». Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 21 серпня 2023 року.
- Дрони літають вже поруч із Симоньян
- Контрнаступальне «вітання» з днем офіцера РФ
- «Розіп’яті хлопчики» провалилися на великому екрані
- Саміт БРІКС стартує з курсу рубль менше цента США
Дрони літають вже поруч із Симоньян
21 серпня головна редакторка RT Симоньян пораділа: «Той безпілотник, що збили в Істринському районі, впав на сусідній вулиці. Дякуємо нашій ППО, що без жертв і руйнувань». Багато хто в Москві вже «подякував» їй за те, що вона виступила у ролі коригувальника.
Цікаво й те, що чи не вперше було повідомлено, що дрона збили комплексом «Панцир», а не заглушили засобами РЕБ. Отже, пересічним росіянам залишається тільки позаздрити Симоньян та іншим мешканцям елітних підмосковних поселень. У них «Панцира» немає. Тож варто терпіти.
До терпіння закликає і пропаганда. Так, 21 серпня, розповідаючи про «хлопок» у Ростові-на-Дону (місцева влада на «новомові» звично пояснила, що це був «перехід літака на надзвук»), Z-ресурси захоплено відзначили те, як місцева бабуся спокійно відреагувала на вибух і пішла собі далі: «Звикаємо до подібних речей, і це добре. Ось що означає російський характер».
НАСПРАВДІ, медійний тренд на рутинізацію атак дронів, фактично, вже призвів до визнання того, що «безпеки немає, але ви тримайтеся». Тільки в Москві за останні три місяці зафіксовано десять прильотів:
– Третього травня: на Кремль
– 30 травня: над Рубльовкою
– 4 липня: біля аеропорту Внуково та над Новою Москвою
– 24 липня: по нежитлових будинках на півдні столиці РФ
– 28 липня: у Підмосков’ї
– 30 липня/1 серпня: діловий квартал «Москва-Сіті»
– 6 серпня: біля Подольська
– 9 серпня: в районі Домодєдово та над Мінським шосе
– 21 серпня: «на сусідній вулиці з Симоньян».
Контрнаступальне «вітання» з днем офіцера РФ
21 серпня у РФ відзначався день офіцера. Як виявилось, це – «єдине свято, що поєднує командний склад усіх силових структур Росії».
Херсонський гауляйтер Сальдо вирішив привітати їх і написав буквально наступне: «коли корінні херсонці не можуть, бояться або не хочуть захищати свою землю, їм на допомогу приходять російські офіцери».
НАСПРАВДІ, таким чином, Сальдо видав суть всього «русского мира», який тримається на ТОТ виключно на багнетах РОА (російської окупаційної армії). Корінні херсонці, як визнав сам Сальдо, його не хочуть. Те, як громади Херсонщини протистояли окупантам вже стало яскравою сторінкою історії українського спротиву агресії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки проживуть в Україні нові путінські офіцери
А щодо російських офіцерів, то від початку контрнаступу Росія (тільки за підтвердженими даними) вже втратила щонайменше двох генералів, 10 полковників, 8 підполковників і 14 майорів (без врахування тих 13 військових льотчиків, які загинули під час протистояння російської армії з ПВК «Вагнер» на території РФ).
Реальна кількість загиблих чинів, звісно, значно більша. «Востаннє такі суттєві втрати старші офіцери російської армії зазнавали лише у перші місяці вторгнення в Україну», – констатують дослідники Бі-Бі-Сі. Ось таке українське контрнаступальне «вітання» російським офіцерам з їх днем.
«Розіп’яті хлопчики» провалилися на великому екрані
У продовження «патріотичної» тематики в Росії. За підсумками першого вікенду нова пропагандистська картина «Свідок» зібрала лише 6,7 млн рублів (при бюджеті в 200 млн).
Це «кіно» про бельгійського скрипаля, який (за анонсом) стає свідком «багатьох воєнних злочинів ЗСУ».
НАСПРАВДІ, цікаво, що спочатку фільм планували назвати «Музикант» (з алюзією на легендарну картину Романа Поланскі «Піаніст»), але через «вагнерівський» заколот назву довелося терміново міняти. Навіть трейлера вистачить, щоб зрозуміти якість цього «кіна». Незалежні кінокритики іронізують: «Розіп’яті хлопчики вийшли на великий екран».
Сюжет такий: у лютому 2022 року бельгійський скрипаль Даніель Коен приїжджає до Москви, щоби взяти участь у музичному конкурсі. Після виступу до нього підходить український олігарх та запрошує до свого особняка під Києвом на приватний концерт. Вранці 24 лютого, вже перебуваючи в українській столиці, Коен прокидається від вибухів. Олігарх втікає до Ізраїля, а його помічник на прізвище Паньчак, який (увага!) виявився полковником «Азова», прямує на фронт.
У Києві в цей час орудують озброєні банди мародерів, всюди хаос та автоматні черги. Коен намагається дістатися Львова, куди переїхало бельгійське посольство.
У підсумку Коен потрапляє в полон спершу до одних бандитів, потім до інших. І нарешті — до «азовців», якими командує той самий полковник – помічник олігарха, який виявився садистом і шанувальником Гітлера.
Потім Коен стає свідком того, як «азовці» заманюють людей у будівлю залізничного вокзалу, в який запускають ракету, щоб потім звинуватити в цьому російську армію. Пораненого Коена рятують російські солдати. Наприкінці фільму він сидить на телебаченні і готується як свідок, розповісти усьому світу ось таку «правду».
Завершується все дисклеймером про те, що ракетний удар по вокзалу в Краматорську (8 квітня 2022 року), підрив пологового будинку (9 березня 2022 року) та драмтеатру (16 березня 2022 року) в Маріуполі, а також масові вбивства в Бучі та обстріли Донецька з Макіївкою є «злочинами київського режиму». І Україна навмисне звинуватила в цьому Росію, щоб «очорнити її в очах світової громадськості».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як у РФ заробляють на «патріотизмі»
Якість такого «свідка» не оцінили навіть російські глядачі. Фільм перебуває лише на 8-му рядку за переглядами у кінотеатрах РФ. І це при тому, що в них зараз через санкції не показують «Барбі», «Оппенгеймер» та інші голлівудські картини.
Проте, зважаючи на те, що російські кінопропагандисти видають подібні «свідчення» на замовлення МО РФ, НТВ, Міністерства культури РФ (про що йдеться у титрах), дивуватися немає чому.
Саміт БРІКС стартує з курсу: рубль РФ менше цента США
І наостанок про БРІКС. 22 серпня в Йоганнесбурзі (ПАР) стартує черговий саміт цієї організації. Четверо з п’яти лідерів країн будуть присутні особисто. Один (Путін) візьме участь онлайн. Нагадаємо, у разі його прибуття, ПАР зобов’язана затримати його за ордером Міжнародного кримінального суду (МКС), після чого видати Гаазі.
Пропаганда, звісно, вдає, що «все йде за планом і БРІКС попереду планети всієї». Кремлівський наратив виглядає наступним чином:
НАСПРАВДІ, це спроба, як кажуть росіяни, зберегти хорошу міну при поганій грі. РФ у своєму нинішньому токсичному стані не потрібна БРІКС. І насамперед, економічно.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія шукає, що протиставити Заходу
Навіть, віцеспікер Держдуми Бабаков відверто каже: «у нас прогноз економіки, яка стагнує. Ми вже закладаємо темпи зростання, які поступаються інфляції. Дуже цікаво подивитися, як це взагалі співвідноситься з розумінням розвитку країни, а тим більше в умовах не лише санкцій, а й СВО».
А співвідноситься просто. За допомогою сальдо торговельного балансу РФ. Воно скоротилося з $204 млрд у січні-липні 2022 року до $64 млрд за 7 місяців поточного. Це різниця між експортом, що впав до $239 млрд, та імпортом, що підріс до $175 млрд.
Серед основних партнерів РФ нині Китай, Індія, країни СНД, з якими операції відбуваються в нацвалютах (з Китаєм – взагалі 70% розрахунків). Без їхнього обліку баланс торгівлі РФ, (в якій домінує долар і євро), пішов би взагалі у мінус: був $143 млрд, а став -$3 млрд.
Тож БРІКС Москві наразі дуже потрібен. Бо більше поневірятися нема де. Й Індія з Китаєм це добре знають. І тому сповна використовують цю залежність. Звісно, під посмішки на телекамеру і запевнення у дружбі.
Наразі вона йде за наступним курсом: російський рубль коштує менше одного американського цента. Саме з цього курсу і стартуватиме саміт БРІКС. І куди цей «дружній курс» зрештою доведе Москву здогадатися не важко.