Навігація та корисні матеріали
27-28 березня Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проводив у Києві третій щорічний форум Kyiv Stratcom Forum 2024.
Під час однієї з панелей його учасники обговорили поширення дезінформації на техплатформах. Так, співзасновник UA TechEcosystem, партнер оборонного фонду MTIS Антон Мельник розповів, що Міністерство цифрової трансформації регулярно звертається до різних компаній з проханнями підтримати Україну в боротьбі з російськими маніпуляціями:
«Мінцифра надіслала більше ніж 1000 різних листів і звернень до різних компаній. Але в компаніях змінюються люди, які можуть ухвалювати рішення – наприклад, у нас була чудова співпраця з Google, але команда, яка співпрацювала з Україною, змінилася. Топ-керівництво Google втомлюється від проблем українців. Так багато запитів, як Україна, не дає жодна інша країна, навіть США».
«Важливо, коли українці є в командах big tech компаній і можуть на місцях виступати такими собі адвокатами. Наприклад, Spotify проукраїнський завдяки нашим людям у Spotify, завдяки нашій діяльності, завдяки ініціативності інших організацій на кшталт UkraineUA. Spotify було би все одно на Україну, якби не ці всі кроки», – додав Мельник.
Представник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олександр Мельниченко наголосив, що основна проблема таких платформ – відсутність врегулювання та розуміння масштабів діяльності російських спецслужб:
«У росіян є цілі підрозділи у спецслужбах, які займаються конкретно інформаційним впливом з використанням платформ. Вони мають тисячі акаунтів.
Ми відстежуємо діяльність росіян у різних мовних сегментах інших країн. Розкладаємо по поличках російських інформаційних операцій, встановлюємо конкретних акторів, які цим займаються, і інформуємо спецслужби дружніх країн, що на їх території працює ось така мережа, щоб вони перевірили її на предмет належності до російських спецслужб».
Начальниця управління контролю нагляду та стратегічного розвитку Нацради України з питань телебачення та радіомовлення Марина Ткачук повідомила, що діяльність анонімних Telegram-каналів моніторять, але із реакцією – ситуація складніша:
«Ми маємо встановити субʼєкт, але наші ресурси обмежені.
Було б дуже круто обʼєднати зусилля, тому що кожен державний орган, громадські організації, окремі фізичні особи здійснюють дуже багато для боротьби з дезінформацією, але немає обʼєднання всіх державних органів. Нацрада ініціювала таке обʼєднання, була створена міжвідомча робоча група, сподіваємося, що залучимо й інших колег, щоби консолідувати зусилля».
Ідею створення обʼєднаної групи, яка б систематично та послідовно боролася з російською дезінформацію, підтримала й виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк:
«Однозначно треба створювати робочу групу, яка буде співпрацювати. Не довбатися прямо до соціальних платформ, а рухатися в сторону міжнародних організацій, які зараз глобально підіймають питання стосовно регулювання цих платформ. Давайте входити в усі можливі міжнародні організації, підтягувати МЗС. Ще один трек роботи – міжнародні журналістські організації, там також потрібна системна робота. За кордон ми маємо діяти однозначно разом, консолідовано, вимагати прозорості, підзвітності».
Також вона повідомила, що ІМІ робить коаліцію з громадськими організаціями та готує білий список прозорих, відповідальних українських YouTube-каналів за 4 напрямками: новини, соціальний блогінг, освіта і розважальний контент.