Новини

Фейк: Українська влада планувала замах на Еммануеля Макрона

Навігація та корисні матеріали

16 лютого Україна і Франція підпишуть двосторонню угоду про безпекові гарантії – саме з такою метою президент Володимир Зеленський завтра відвідає Париж. Проте до візиту заздалегідь почали готуватись не лише на Банковій та у Єлисейському палаці, а й у Кремлі, вдаючись до зухвалих провокацій.

«Неспростовні» докази

Починаючи з 13 лютого російські боти та сторінки проросійського спрямування почали поширювати у соцмережах Facebook, X (Twitter), а також у месенджері Telegram «вкид» про те, що Україна буцімто готувала замах на життя Еммануеля Макрона. Начебто саме через це президент Франції був змушений скасувати свій візит до України, запланований на 14-15 лютого. Таке повідомлення могло б стати міжнародною сенсацією, якби не вкрай недбале виконання провокації.

Головним козирем провокаторів стало 41-секундне відео, на якому ведучий телеканалу France 24 представляє сюжет під заголовком «Замаху на президента Франції запобігли». Посилаючись на джерело, наближене до французької розвідки, ведучий розповідає, що українське керівництво нібито планувало замах на життя Макрона з метою «привернути увагу світової громадськості до України та спонукати до збільшення поставок зброї в Україну». Відповідальність Київ нібито планував перекласти на Росію, звинувативши її у терористичних методах війни.

Те, що Росія справді не гребує терористичними методами, безсумнівно, проте решта є суцільним фейком. Як встановили фахівці, телеканал France 24 не створював сюжету такого чи подібного змісту. А продемонстрований фейковий відеозапис був згенерований за допомогою штучного інтелекту. Проте провокатори не подбали про якість: ведучий одного з провідних телеканалів Франції раптом «заговорив» з помилками, які властиві машинному перекладу. А його міміка (рухи губ, язика, щелеп) виглядала неприродно.

Також у мережі поширювалися «документи»: а саме скриншот листування у Telegram, де співрозмовники нібито обговорюють план замаху на Макрона. Зокрема, що куратором операції мав бути очільник ГУР Кирило Буданов, а виконавцями – українські військові.  

Як стверджувалося у супровідних коментарях ботів-поширювачів, скриншоти нібито надані людьми з оточення ексголовкома Валерія Залужного. Буцімто саме він попередив французьку сторону про небезпеку, адже побоювався, що у випадку провалу операції відповідальність повісять на нього. Щоправда, зміст листування не дозволяє встановити, між ким саме відбувся обмін репліками. До того ж текст має явні ознаки того, що її справжні автори не володіють українською мовою.

Російський слід

Чому цю інформаційну провокацію слід вважати саме російською? Перша публікація цього «вкиду» у Telegram з’явилася 13 лютого на російськомовному каналі @kotreal, що має назву «Кот Костян – официальный канал».

Згодом фейк підхопили інші російськомовні канали, як-от @SchamanRahu («Шаман Раху»), @sheyhtamir1974 («Шейх Тамир» – він постійно залучається до інформаційних спецоперацій РФ, ми про це раніше писали в матеріалі «Твій останній шанс»: історія однієї російської ІПСО) тощо. Навіть поверховий аналіз змісту цих каналів свідчить, що вони цілеспрямовано створені для поширення антиукраїнського пропагандистського контенту. Майже синхронно «вкид» про замах на Макрона підхопили проросійські акаунти у Facebook та X (Twitter). Приміром, на останній платформі «вкид» поширив @Sprinter99800 («S p r i n t e r»), який спеціалізується на антиізраїльській та антиукраїнській пропаганді.

Цілком очевидна й мотивація Росії. Укладання із країнами НАТО двосторонніх угод про безпекові гарантії зміцнює позиції України. Така угода вже підписана із Великою Британією, тривають відповідні переговори зі Сполученими Штатами, а з Данією досягнуто згоди щодо початку перемовин. Не дивно, що дипломатичний прогрес Києва викликає у Москві істеричну реакцію.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: