Навігація та корисні матеріали
У четвер 1 червня в залі Укрінформу відбувся круглий стіл «Україна та Глобальний південь: пошук шляхів співпраці», організований Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спільно з порталом «Україна очима мусульман».
Захід зібрав науковців, експертів, чиновників, представників національних та релігійних громад в Україні.
Модерував круглий стіл Рамдан Аурагх, експерт-міжнародник і сходознавець. На початку заходу він висловив переконання, що доносити правду про Україну та її боротьбу за свободу до країн свого походження – це священний обов’язок діаспор, які проживають в нашій країні.
«На жаль, український порядок денний про свої право на територію та суверенітет зіштовхується з дуже серйозним метанаративом російської пропаганди про те, що Україна стала частиною західного світу, який у системі координат того ж Глобального Півдня розглядається як колоніальна агресивна сила. І Росія несправедливо спекулює радянською спадщиною відносин з Глобальним Півднем» – відзначив експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Москва паразитує на антиколоніальних настроях арабів»
З модератором погодився керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей, який визнав, що Україна з суб’єктивних та об’єктивних причин багато років не займалися розвитком своєї присутності в багатьох країнах. Натомість позиції Росії та були традиційно сильними із початком війни росіяни скористалися цим потенціалом проти України. Саме тому Київ намагається змінити цю ситуацію, у першу чергу наростити інформаційну присутність України на Глобальному Півдні.
Як зазначив Соловей: «метою інформаційної роботи на Глобальному Півдні є донесення тієї правди, що ці країни в першу чергу мусять турбуватися про свою інформаційну безпеку і не бути обманом втягнуті у злочинну пропагандистську діяльність Російської Федерації. Тому ми за максимальне інформування. Я завжди кажу, що краща допомога Україні з боку наших партнерів – це допомогти самим собі: навчитися протидіяти російському інформаційному впливу».
Науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України В’ячеслав Швед виступив на тему мусульманської складової у політиці України щодо країн Глобального Півдня.
Нещодавню активізацію української дипломатії в Африці та на Близькому Сході вчений сприймає як свідчення того, що Україна серйозно усвідомила пріоритетність Глобального Півдня для зовнішньополітичної стратегії української держави, і сьогодні активно формуються головні концептуальні контури і засади цієї політики.
Ця політика, вважає Швед, полягає в тому, щоб не допустити, аби Глобальний Південь залишався ресурсною, фінансовою та сировиною базою путінського режиму.
Важливим є правильний підбір аргументів для налагодження мостів з мусульманським світом. У цьому контексті дуже вдалими були апелювання президента України до захисту своєї території, до викрадення Росією дітей, до прав кримськотатарського народу.
На думку, міжнародника, необхідно залучити мусульманську спільноту України для боротьби за уми й серця мусульман усього світу, зокрема та арабського. Крім того, слід розробляти питання залучення до антиімперського спротиву мусульман самої Росії: татар, чеченців, дагестанців і так далі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підсумком війни має стати визволення поневолених народів Кавказу – конференція
Мухаммад Зайдіє, який є головою сирійської діаспори у Києві, розповів, що в України є багато спільного з Сирією. У цій країні так само почалася демократична революція проти диктатури. Однак, російська інтервенція дозволила режиму Асада втримати владу. Нині можна говорити фактично про повну окупацію Сирії росіянами.
Лідер громади розповів, як сирійці започаткували кампанію медико-гуманітарної підтримки України одразу після початку повномасштабного російського вторгнення у лютому 2022 році.
Сирійські волонтери займалися постачанням медичного обладнання і препаратів, вирішенням логістичних проблем, висвітленням реальної ситуації та навіть питанням кіберзахисту. Активна фаза кампанії тривала до трагедії землетрусу в Туреччині та Сирії на початку 2023 року, що відволікла увагу та ресурси українських сирійців.
Пан Зайдіє також поділився міркуваннями про те, як можна активізувати підтримку України у Глобальному Півдні. Одним з можливих напрямків є підтримка контактів з іноземними випускниками українських вишів, які займають впливові позиції у себе на Батьківщині.
Заступник Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Ігор Лосовський високо оцінив потенціал діаспор країн Глобального Півдня в Україні. Водночас він визнав, що Україна поки слабо використовує їх можливості.
Чиновник навів невтішну статистику. З 60 країн Азії поки лише дві країни є членами коаліції «Рамштайн»: Японія та Південна Корея, ще одна країна – Пакистан – долучилася до постачання Україні боєприпасів. З 62-х африканських країн лише 4 брали участь у засіданнях Контактної групи з оборони України: Кенія, Ліберія, Марокко і Туніс.
Раніше Україна постачала дуже багато зброї в Африку. Сьогодні ж, коли наша країна сама потребує цієї зброї, африканські країни не бажають її передавати навіть за гроші. На сьогодні більшість азійських та африканських країн тримаються позиції нейтралітету в російсько-українській війні, керуючись засадами «реальної політики», а не ціннісним підходом.
Це все вказує на необхідність активізації нового курсу з привернення на бік України Глобального Півдня, що вимагає посилення, зокрема інформаційного та науково-аналітичного компонентів – вважає Лосовський.
Дялавер Саідахметов, представник Конгресу мусульман України, переконаний що крім врахування державних інтересів країн Глобального Півдня, Україні варто також апелювати по почуття релігійної солідарності в мусульманському світі.
У цьому плані «активом» України є те, що одним з її корінних народів є кримські татари, які в більшості сповідують Іслам. Для суспільств багатьох країн Глобального Півдня «мусульманське обличчя» України є справжньою несподіванкою, яка здатна змінити їх підхід до російсько-української війни.
Під час повномасштабного вторгнення РФ, агресор зруйнував щонайменше 5 українських мечетей, ще кілька культових споруд зазнали різної міри пошкоджень. Це переконливий аргумент на користь того, що мусульмани потерпають від російської агресії. Щоб доносити це, важливим інструментом є адвокаційні поїздки до різних країн Глобального Півдня, з обов’язковим включенням у делегації представників мусульманських громад України.
Саідахметов підкреслив надзвичайну важливість для репутації України символічних актів, таких як участь президента Володимира Зеленського в іфтарі (ритуальній вечері під час священного місяця Рамадан) з українськими воїнами-мусульманами.
Аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ірина Субота поділилася результатами моніторингів Страткомом основних тенденцій та завдань російської пропаганди у країнах Глобального Півдня.
«Наративи російської пропаганди конструюють ворожість до України та Заходу. Головне завдання таких наративів схиляти відповідні країни до підтримки РФ. Для підсилення впливу на аудиторію використовується локальний контекст кожної держави, на яку спрямовані російські меседжі», — розповіла експертка Центру.
Президент Українського центру діалогу та комунікації Абу Алруб Емад зосередився на перевагах нашої країни у відносинах з Глобальним Півднем.
По-перше, Київ послідовно займав справедливу і миролюбну позицію на всіх міжнародних майданчиках. Протягом своєї новітньої історії Україна ніколи ні на кого не нападала.
По-друге, існує високий потенціал для нарощування обсягів взаємної торгівлі. Україна вже відіграє суттєву роль у забезпеченні продовольчої безпеки регіону. Водночас наша країна зацікавлена в енергоресурсах, наявних в деяких країнах Глобального Півдня. Ці та інші сфери створюють також простір для спільних наукових і виробничих проєктів.
Абу Алруб Емад також розвинув тему іноземних випускників українських вишів, як потенційних лобістів України.
На завершення голова Африканської Ради в Україні Ісса Садіо Діалло наголосив на ролі народної дипломатії у налагодженні відносин України з Глобальним Півднем.
Державна дипломатія має певні обмеження, продиктовані офіційними протоколами і звичаями. Натомість народна дипломатія володіє широким арсеналом засобів та апелює до всіх верств суспільства.
Завданням народної дипломатії є підвищення рівня взаємної обізнаності. Українці мають реалістично дивитися на Африку: на її рівень соціального розвитку, мотиви ухвалення рішень під час голосувань у Генасамблеї ООН і так далі. Це так само важливо, як і доносити правду про Україну до африканців.
Важливим засобом просування українських інтересів є культурний діалог, не забуваючи і про необхідність нарощування товарообігу. Пан Діалло схарактеризував свою громадську організацію як дзеркало всього Африканського Союзу, адже в ній представлені вихідці з усього континенту.
Захід у записі можна переглянути за посиланням.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки