Підсумком війни має стати визволення поневолених народів Кавказу – конференція

Навігація та корисні матеріали

У суботу 27 травня в Києві пройшла Міжнародна конференція до 105-річчя проголошення Республіки Горців Північного Кавказу, організована Центром стратегічних комунікацій спільно з Асамблеєю народів Кавказу.

Захід об’єднав українських та закордонних політиків, науковців, експертів-міжнародників. Серед його учасників були, зокрема, провідні представники політичних структур Чеченської Республіки Ічкерія (ЧРІ) та лідери черкеських діаспор з України, Туреччини і США.

Конференція складалася з двох тематичних панелей. Перша була присвячена історичному та політичному феномену Республіки Горців Північного Кавказу. Це державне утворення постало в ході розпаду колишньої Російської імперії і припинило існування під ударами «червоних» і «білих» російських окупантів.

Під час другої панелі обговорювалося геополітичне значення Північного Кавказу в контексті російсько-української війни. До дискусії долучилися провідні західні аналітики: Фредерік Старр, Пол Гобл, Януш Бугайський, Девід Саттер та інші. Виступали також українські та європейські політики: народні депутати України Олексій Гончаренко, Федір Веніславський, Олег Дунда, депутати Європарламенту Раса Юкнявічене (Литва) та Анна Фотига (Польща).

Відкриваючи конференцію, заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак нагадав, що події 1917-1918 років, коли була проголошена Республіка Горців, років є визначальним етапом національних історій багатьох народів, зокрема, українців.

Повертаючись до сучасності, Тиліщак наголосив, що війна, яку Кремль розв’язав в Україні, так само як його війни з народами Кавказу з 19-го століття і до сьогодні є колоніальними війнами. Адже мета Росії була і є такою ж як і всіх колоніальних імперій – підкорення та експлуатація інших народів. На думку посадовця,  перемога над путінським режимом стане основою ліквідації російської колоніальної системи і формування нових відносин між незалежними державами.

Про необхідність підготовки до відновлення нових незалежних держав на постімперському просторі говорив також Президент Асамблеї народів Кавказу Руслан Кутаєв, в минулому віце-прем’єр уряду ЧРІ. На його переконання, кавказькі народи ніколи не переставали боротися за свободу і зможуть домовитися про мирне співіснування після розвалу Росії.

Запрошений на захід голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловив впевненість у перемозі України у війні, але водночас підкреслив необхідність врахування інтересів поневолених Москвою народів у повоєнному світі.

«Для нас так само дуже важливим має бути оформлення результатів цієї війни у формі, що повністю відповідає прагненням поневолених народів Росії. Ми, як держава, на етапі вироблення остаточного документа, що закріплює результати війни, маємо бути одними з найбільш наполегливих провідників ідеї підтримки права народів Росії на самовизначення у формі незалежних держав. Для української держави, як на мене, така позиція і означатиме можливість побудувати механізми, які б у майбутньому виключили можливість повторних загроз з боку Росії стосовно нашої держави, української нації, Криму та кримськотатарського народу», – зазначив голова Меджлісу.

Позицію Рефата Чубарова підтримав прем’єр-міністр, ЧРІ Ахмед Закаєв: «Якщо ця країна збережеться в тих межах, і продовжить панування над народами, які перебувають у колоніальній залежності, я вам гарантую, що через кілька років вона знову зробить те саме, що відбувається сьогодні. Тому що ми це в історії цієї країни вже неодноразово бачили. Ми неодноразово ставали свідками того, як імперці, перефарбувавшись у демократів чи лібералів, казали нам: «беріть стільки суверенітету, скільки подужаєте».

Голова Кабінету міністрів Ічкерії нагадав про героїчну, але самотню боротьбу чеченського народу проти російського імперіалізму. Після розпаду Радянського Союзу чеченці першими взяли на себе удар. Світ заплющив очі на трагедію на Північному Кавказі, оскільки наївно розраховував, що Москва на цьому зупиниться і заспокоїться. Тепер високу ціну за цю помилку доводиться сплачувати українському народу, за перемогу якого нині вболівають всі поневолені народи РФ.

Закаєв наголосив, що неможливо поєднати імперію в її сучасних кордонах із демократією. Тож він закликав російських опозиціонерів визначитися: чи вони за збереження імперії, чи за побудову вільної правової держави.

На заклик чеченського прем’єра відреагував член Виконавчої ради З’їзду народних депутатів Росії Ілля Пономарьов. У своєму виступі він протиставив так званих «хороших росіян», які займаються лише демагогією, «нормальним росіянам», які борються зі зброєю у руках пліч-о-пліч з українцями. Як приклад, Пономарьов згадав операцію Російського добровольчого корпусу та Легіону «Свобода Росії» у Бєлгородській області.

На думку російського політика, всі органи влади РФ дискредитовані та нелегітимні. Єдиною платформою, що може мати представницькі повноваження, залишається З’їзд народних депутатів, який відновив свою роботу в еміграції. Делегати з’їзду ухвалили рішення про скасування РФ і перезаснування Росії спільно з тими народами і територіями, які самі цього прагнуть. З рештою натомість необхідно оформити «цивілізоване розлучення», аби уникнути конфліктів, зокрема, територіальних.

Професор Українського Католицького Університету Вадим Задунайський згадав про роль черкесів у становленні Кубанського Краю на початку 20-го століття. Козацька Кубань сусідила з Республікою Горців. Місцеві черкеси тоді утворили окрему фракцію в її парламенті – Кубанській Раді; їх лідери стали членами уряду Кубані, а Султан Шахім Гірей – заступником голови Ради Миколи Рябовола.

Позитивний досвід співпраці українців та горців сто років тому, на переконання професора, актуальний і в наш час боротьби проти нової версії російського імперіалізму.

Про політичну спадщину Республіки Горців Північного Кавказу говорили і на другій панелі конференції, яку модерував міністр закордонних справ ЧРІ Інал Шаріпов. Зокрема, експерт з Росії і Євразії Пол Гобл та старший науковий співробітник Jamestown Foundation Януш Бугайський зі США підкреслили важливість об’єднання народів для досягнення політичної мети незалежності.

На думку американських аналітиків, утворення сучасних конфедеративних об’єднань, на кшталт колишньої Республіки Горців, дозволять уникнути взаємних територіальних конфліктів, які гальмують нації на шляху до незалежності. Крім того, 6-8 конфедеративних об’єднань на постросійському просторі мають вищі шанси на визнання і підтримку Заходу, ніж десятки дрібних держав.

Суголосно цим ідеям якраз і діють лідери північнокавказьких національних рухів, які домовилися винести питання про відновлення державності Союзу Народів Північного Кавказу на ІІІ З’їзді народів Північного Кавказу. Ця мета також була включена у підсумкову Резолюцію конференції. Крім того, учасники заходу ухвалили Звернення Державного комітету деокупації ЧРІ до парламентів та лідерів держав-членів ООН з проханням про визнання чеченського народу нацією, що бореться за свою незалежність.

За рішенням уряду ЧРІ прямо під час конференції були відзначені лідери кримськотатарського національного руху. Мустафу Джемілєва нагородили вищим орденом Ічкерії «Честь Нації», а Рефата Чубарова – новозаснованим «Орденом Дружби».

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: