Навігація та корисні матеріали
27-28 березня Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проводить у Києві третій щорічний форум Kyiv Stratcom Forum 2024. Українські високопосадовці, міжнародні дипломати та експерти з комунікацій зібрались на форумі, щоб обмінятися досвідом про підходи до протидії гібридній агресії та побудові стратегічних комунікацій.
Як Головне управління розвідки протидіє російським дезінформаційним загрозам та пропаганді розповів начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов:
«Що б ми з вами тут не робили, ми не зможемо повністю зруйнувати лінії російської пропаганди, вона все одно буде. У них достатньо для цього як фінансових, так і людських ресурсів в багатьох країнах світу. Це ж ідея не тільки з російської федерації, але і від їх агентів впливу. Це величезна машина з величезною кількістю медійного ресурсу, це все тільки видима частина. А скільки всього іде через мистецтво? Подивіться російські фільми, які не пов’язані в принципі з війною, але майже в кожному з них хоч один момент є ворожої пропаганди».
Нещодавно Головне управління розвідки підписало меморандум з Центром стратегічних комунікацій. Буданов розповів про своє бачення роботи з фейками.
«Ми підписали такий меморандум. Це, на наш погляд, поліпшить нашу спільну роботу в протидії системі дезінформації, а вона саме іде системною. Є кілька стратегічних операцій, які веде Російська Федерація, саме інформаційно психологічних, пропагандистського характеру. Одна з них називається «Перун», це вже доступна інформація. Вона поєднується з глобальною операцією, яку вони назвали «Майдан-3». Важко у них з фантазією».
«Ми з Центром стратегічних комунікацій не раз співпрацювали в цій сфері і багато робиться офіційних заяв від імені нашої організації, багато в чому ділимось із Центром стратегічних комунікацій. Їм легше, спираючись на дані, де ми чітко показуємо ось дивіться це і це є фейком, тому що такі-то, такі-то пояснення. І так народ розуміє, що відбувається».
Очільник ГУР розповів і про велику кількість фейків, які про нього ж створювала російська пропаганда:
«На мій погляд, найабсурдніший фейк був, коли минулого року сказали, що мене вбили. З’явилися фото, де я разом з послом Японії і вони (росіяни, – ред.) його розібрали, в мережі поширили це фото з такими приписками: «тут у нього такий нахил», «тут нема тіні». Там дві версії було. Перша — «він ледве живий, у нього корсет стоїть». «Його просто як мумію тримають, підтримують, щоб не впав». Другий був варіант, що це взагалі голограма. Це вже серйозно так».
Інформаційно впливати на людей, що перебувають на тимчасово окупованих територіях України важко, але, за словами очільника ГУР Кирила Буданова, можливо:
«Найцікавіше — це Telegram, усі його читають. Він багато в чому завдає руйнівного ефекту тут всередині, але так само завдяки йому можна щось доносити до людей на окупованих територіях. Це те, що більш-менш якось працює».
Зазначив Буданов і про небезпеки месенджера.
«Telegram, з точки зору національної безпеки, точно є проблемою. Це треба розуміти. До того ж таки, я абсолютно проти утисків свободи слова. Але це вже занадто. Тобто у нас будь-яка людина може зробити канал, почати на ньому писати все, що йому заманеться, а коли щось починають робити, прикриватися тим, що це свобода ЗМІ. Та це не свобода ЗМІ, це трошки інакше називається».