Новини

ТОП-5 фейків про “ДІЮ”

Навігація та корисні матеріали

Попри те, що системою вже успішно користуються понад 14 мільйонів українців, чимало недругів намагаються підірвати довіру до неї. Згадуємо і розвінчуємо п’ять фейків про «Дію» за два роки:

Фейк: «Дія» вразлива до зливу персональних даних

Січнева кібератака (яка, між іншим, має російський слід) мала одну мету – похитнути довіру до державних органів та посіяти паніку серед українців.

Для цього в інформаційний простір вкинули фейки про вразливість Дії» та про злив персональних даних, який не має нічого спільного з реальністю. Насправді дДані зберігаються у державних реєстрах, які надійно захищені від будь-яких атак.


Фейк: У мережі продають дані українців з «Дії»

На тлі тієї ж кібератаки з’явились аферисти, які переконували, що продають дані з Дії». Насправді ж вони продавали старі дані з різних джерел, злитих ще до 2019 року. Тож фактично отримати ці дані з Дії» було просто неможливо, адже тоді її ще не існувало.

Друга причина, щоб заспокоїтись: «Дія» не зберігає персональні дані українців. Платформа є лише мостом між користувачами та реєстрами. До прикладу, COVID-сертифікати підтягуються з електронної системи охорони здоров’я, а дані про індивідуальний податковий номер – з реєстру податкової служби.

Фейк: Іноземні фонди можуть отримати дані українців з додатку

Казки про страшні іноземний вплив уже давно не дивують, як і те, що їх цього разу приплели і до «Дії». Через додаток неможливо оцифрувати чи завантажити жодні документи, а на телефонах Android не вийде навіть зробити скріншот. Тому ні іноземні фонди, ні українські не мають доступу до особистих даних українців.

Фейк: Через BankID можна отримати доступ до банківських рахунків.

Для входу «Дія» застосовує personal identifiable information – це інформація від банків, яка не містить даних про платіжні картки чи PIN-коди. Додаток отримує інші дані – прізвище, ім’я, по-батькові, паспорт, податковий номер, телефон, адресу і електронну пошту.

Однак і вони є захищеними – смартфон отримує зашифрований криптопримітив, який слугує лише ключем для входу в додаток. Використати його для інших цілей неможливо.

Фейк: Якщо видалити дані про людину в «Дії», вона юридично перестане існувати

Повторимо, дані українців зберігаються у реєстрі, і «Дія» лише віддзеркалює їх у додатку, тому їх неможливо видалити. Вмикаємо критичне мислення – навіщо державі створювати інструмент, яким будь-хто може знищити документи своїх же громадян? Отож-бо.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: