Аналітика

Зеленський підтримує неонацистів, “Азов” знищує Маріуполь: російські фейки за 19 березня

Навігація та корисні матеріали

Щодня мільйони українців стикаються із російською пропагандою. Вона шириться на телебаченні, радіо, у ЗМІ, соціальних мережах, а також з уст в уста. Щоб перемогти ворога, ми повинні протидіяти йому на всіх фронтах. Тому підготували для вас чергову підбірку російських фейків.

ФЕЙК: “Азов” знищує Маріуполь

Насправді

Військам РФ не вдалося швидко взяти Маріуполь — місто не здається, його захисники вже три тижні дають відсіч російським окупантам. Тому сили РФ вдалися до його тотального знищення міста, попри сотні тисяч цивільних, яким вони так і не дали евакуюватися.

Зараз пропаганда РФ намагається перекласти відповідальність за звірячі обстріли та тотальну руйнацію Маріуполя на Україну, розповсюджуючи фейки про те що саме “Азов” його знищив. 

Для розповсюдження цього фейку, у стилі попередніх фейків РФ, використовують найманих акторів. Іноді до кадру потрапляють справжні біженці з міста, яких на російських блокпостах змушують повторювати тези російської пропаганди на камеру погрозами не випустити їх з Маріуполя.

ФЕЙК: У «Азова» був план розміщення в житлових будинках

Насправді

Росіяни намагаються перекласти на Україну провину за знищення Маріуполя, і часом вдаються до дуже дивних фейків. Наприклад, як цей — зі знайденим у «Азову» планом розміщення оборони у житловому будинку. 

По-перше, якщо «Азов», за версією російської пропаганди, такі страшні націоналісти, то чому цей план російською мовою? А по-друге, Сєвєродонецьк ніколи не був частиною так званої «ЛНР» — це лише мрії російських окупантів, яку вони частково втілили у цій фейковій картинці. 

ФЕЙК: Влада Маріуполя подякувала так званій владі ДНР за евакуацію

Насправді

На жодному з офіційних каналів влади Маріуполя ми не знайшли подібного звернення.

ФЕЙК: Російська армія не використовує снаряд Точка-У в Україні, бо його немає на озброєнні в армії РФ

Насправді

Окупанти звинувачують Україну у фейках і стверджують, що в російській армії немає на озброєнні ракети Точка-У, які масово збивають українські захисники. Але за тиждень до вторгнення в Україну, окупанти проводили навчання в Білорусі, де використовували Точку-У, про що писали їхні державні медіа. Крім того, Точка-У є на озброєнні у Білорусі, чиї ресурси російські окупанти також використовують у війні проти України. 

ФЕЙК: Західні ЗМІ не кажуть правду про події в Україні

Насправді

Росія протягом десятиріч створювала мережу інформаційного впливу в різних країнах, у тому числі й західних. У цю мережу входять такі медіа як Russia Today, Sputnik тощо, які створені та спонсоровані безпосередньо Кремлем для розповсюдження російської пропаганди. Крім цього, РФ має перелік підкуплених іноземних журналістів та медіа, які підсилюють російські наративи, або використовуються в якості “іноземних експертів”, щоб створити ілюзію всебічного висвітлення новин.

Однією з таких проросійських журналістів є Лара Лонг, яка працює на американський Fox News, де, до речі, також працює ще один проросійський журналіст — Такер Карлсон. Після заборони кремлівських медіа, заяви від “незалежних” іноземних журналістів залишились єдиним каналом розповсюдження російської пропаганди на Заході.

Усі ці журналісти схожі у тому, що майже слово в слово повторюють тези кремлівської пропаганди: це НАТО спричинило війну в Україні, Україну захопили нацисти, Росія захищає свої інтереси, західні ЗМІ брешуть про війну в Україні тощо.

ФЕЙК: Зеленський підтримує неонацистів

Насправді

Російська пропаганда не полишає спроб звинуватити Україну у нацизмі, чи навіть неонацизмі. У діях Президента України нема й натяку на підтримку неонацистів, що більше, Зеленський — російськомовний єврей. 

ФЕЙК: Українську “кризу” спричинили західні країни

Насправді

Цей наратив — це спроба позбавити Україну суб’єктності та важливості на міжнародній арені. 

Вторгнення РФ було спричинено бажанням повернути Україну, яка демократично обрала західний шлях розвитку, у склад відновленої Російської Імперії, з абсолютним знищенням української ідентичності та культури. Путін оголошував це прямим текстом у своїх чисельних маніакальних промовах та статтях.

ФЕЙК: Україна замінувала Чорне море

Насправді

Дзеркальний наратив російських пропагандистів. 

Однією з головних цілей вторгнення РФ в Україну — знищення української економіки. Порти Чорного та Азовського морів є ключовими торговими вузлами, а їхнє захоплення або блокування заподіює шкоду українській економіці. Захопити Одесу їм не вдалося, тому ВМФ РФ вдається до мінування основних торгових шляхів з Одеси.

Застерігаємо, що РФ веде потужну інформаційну війну проти України. В інформаційному полі щодня з’являється безліч фейків (неправдивої інформації). Щоб уберегти себе та близьких, слідкуйте та поширюйте інформацію тільки з офіційних джерел.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: