Навігація та корисні матеріали
Протягом 6-7 червня у польському сегменті соцмереж поширювався фейк про рішення українського уряду призупинити пошукові та ексгумаційні роботи в Пужниках Тернопільської області. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснює, як з’явився та поширювався цей «вкид».
Першоджерелом стала фейкова Facebook-сторінка професора Поморського медичного університету у Щецині Анджея Оссовського. Сторінку було створено у травні 2024 року. Перша публікація на ній з’явилася через рік. Станом на 6 червня на сторінці було розміщено дев’ять публікацій, всі стосувалися висвітлення пошукових робіт у Пужниках, у яких брав участь професор Оссовський.

6 червня на цій сторінці було розміщено два артефакти: фейковий документ Міністерства культури та стратегічних комунікацій України щодо призупинення робіт у Пужниках та згенероване штучним інтелектом відеозвернення Анджея Оссовського (діпфейк) з переказом цього «вкиду».
Поширення фейку
У Facebook фейк мав обмежені охоплення і лише три репости. Фото підробного документа та згенероване відео поширювалось у польському сегменті X (Twitter). Інструментами моніторингу було проіндексовано розміщення фейку такими акаунтами:
Акаунт | Попередні публікації |
@Doktul_Bapka | антивакцинаторство; антиміграційна риторика;євроскептицизм. |
@EvLLeticia | антиукраїнська риторика;антисемітська риторика;євроскептицизм;політична агітація за Гжегожа Брауна і «Конфедерацію» |
@coolfonpl | антиміграційна риторика;антиукраїнська риторика;євроскептицизм;розважальний / гумористичний контент. |
@sanoczanka | репости публікацій з інших акаунтів з антиміграційною, антиукраїнською риторикою та російською пропагандою і дезінформацією |
Станом на 9 червня публікації з фейковими документами та згенерованими відео з цих акаунтів було видалено. Замість видаленого контенту на сторінці @coolfonpl було розміщено спростування.


7 червня фейк було розміщено у Telegram-каналі Ostatnia Rubież RP – Q POLSKA (станом на 9 червня пост видалено) У Facebook фейк поширювався в групах, суттєва частина контенту яких містить антиукраїнську риторику, заклики не підтримувати Україну та українських біженців (STOP POMOCY UKRAINCOM, Polski Ruch Antywojenny, Zjednozona Polska), у коментарях під дописами на сторінках польських партій та політиків.

Спростування фейку
Фейк було оперативно спростовано в Україні та Польщі.
Відповідні заяви зробили міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький, польське Міністерство культури та національної спадщини, депутат Європарламенту Міхал Дворчик, експрем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
‼️ STOP FAKE NEWSOM ‼️
W sieci krążą fałszywe informacje na temat rzekomego wycofania zgody na ekshumacje na Ukrainie. To KŁAMSTWO!
🔵 Prawda jest jedna – ekshumacje trwają i będą trwać.@PoselWrobel pic.twitter.com/coxjqZKL0x
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 9, 2025
Їхні заяви поширили польські та українські медіа: станом на 10 червня інструментами моніторингу проіндексовано понад 200 публікацій зі спростуваннями фейку з посиланнями на українських і польських посадовців.

Як фейковий контент публікації було позначено у Facebook та X.


Що передувало поширенню фейку
Наприкінці травня представники українських та польських урядових структур оприлюднили результати польового етапу пошукових та ексгумаційних робіт у Пужниках.
4 червня польський Сейм проголосував за оголошення 11 липня «Національним днем пам’яті поляків ‒ жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Речі Посполитої». Міністерство закордонних справ України заявило, що згадане рішення «йде врозріз з духом добросусідських відносин між Україною і Польщею»
«Вкотре нагадуємо, що не слід шукати полякам ворогів серед українців, а українцям ‒ серед поляків. Ворог у нас спільний ‒ Росія. Заради спільної сили, свободи та безпеки наших двох дружніх країн, маємо спільно вирішувати проблемні питання, а не загострювати їх», ‒ підкреслили в МЗС.
Фейкові відео та «документ» супроводжувалися твердженнями про те, що вигадана «призупинка» ексгумації нібито є «відповіддю» України на запровадження у Польщі дня пам’яті. Отже, поява фейку була синхронізована з рішенням польського парламенту та реакцією України. Фейк було створено та поширено для:
- дискредитації прогресу, досягнутого Україною та Польщею у питанні проведення пошукових робіт;
- підриву довіри до результатів ексгумації у Пужниках;
- посилення антиукраїнських настроїв у Польщі, антипольських настроїв в Україні та погіршення двосторонніх відносин між країнами.
Реалізація цих завдань відповідає стратегічній меті Росії ‒ послабленню України, Польщі та Європи в цілому.
Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.