Зброя під контролем. 10 аргументів на користь того, що західна зброя в Україні у надійних руках

Штучні скандали навколо буцімто застосування не за призначенням українцями зброї, отриманої від західних партнерів, останнім часом з’являються не лише в сюжетах російської пропаганди, а й у західному інформаційному полі.

Закиди на адресу України абсолютно безпідставні, але водночас і дуже небезпечні. Адже вони здатні реально вплинути на аудиторії країн, від яких ми чекаємо на допомогу.

Західна зброя наразі є визначальною для здатності України чинити ефективний опір загарбникам. Це розуміють і в Києві, працюючи над зміцненням довіри з партнерами. Це розуміють і в Москві, намагаючись підірвати ці відносини.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки наводить десять аргументів, чому зброя в Україні справді під надійним контролем і належно застосовується, а всі алярмістські повідомлення – шкідливі та безпідставні.

  1. Достовірна інформація про використання наданої Україні зброї та військової техніки є – нею володіють відповідальні урядові структури України та держав-партнерів. 
  2. Організацією логістики військової допомоги Україні, комунікацією між військовими країн-партнерів та моніторингом займається Контрольний центр на базі Європейського командування Збройних сил США (EUCOM Control Center of Ukraine, ECCU), що знаходиться у Штутгарті. У Центрі, який був створений за результатами зустрічі міністрів оборони 42 країн у Рамштайні, працюють представники України і 15-ти держав-донорів.
  3. Представники всіх країн-партнерів офіційно запрошені в Україну для здійснення моніторингу використання озброєнь. З кожним партнером узгоджується комфортний для сторін формат співпраці.   
  4. Провідні партнери визначили спеціальних відповідальних за контролем над використанням озброєння. У серпні 2022 року в посольстві США в Києві почав працювати  аташе з питань армії та оборони Гаррік Гармон (Garrick M. Harmon). Він відповідає у тому числі за моніторинг використання військової допомоги. У день прибуття до Києва аташе провів зустріч із міністром оборони України Олексієм Резніковим.  До призначення в Україну бригадний генерал Гармон керував U.S. Army Security Assistance Command (USASAC) – агенцією, що відповідає за програми міжнародної військової допомоги та постачання озброєнь.
  5. В Україні запроваджено трирівневу систему обліку постачання та контролю зброї. З допомогою  системи НАТО з керування військовою логістикою LOGFAS Україна веде облік озброєнь, техніки та іншого військового спорядження, так само, як це роблять у США. Українська система обліку та логістики військової техніки «Коровай» і спеціалізований модуль системи інформаційно-аналітичної системи Ради національної безпеки і оборони «СОТА» дають можливість тримати донорів у курсі щодо актуального статусу наданих ними озброєнь.  Інтеграція LOGFAS із модулем «СОТА» забезпечує повний контроль над кожною одиницею зброї, яку надали Україні партнери. 
  6. У Верховній Раді України створено тимчасову спеціальну комісію для моніторингу отримання та подальшого використання отриманої зброї.
  7. Інформація, яка може бути використана ворогом на шкоду обороні України, є державною таємницею. Це також стосується окремих аспектів про обсяги, розміщення та особливості застосування західної зброї. Така чутлива інформація не буде передаватись у ЗМІ чи будь-яким громадським організаціям, навіть з міжнародною пропискою. На прохання країн-партнерів розголошується не вся інформація. Деякі партнери, керуючись власними національними інтересами, наполягають, щоб українська сторона не оголошувала про обсяги і номенклатуру наданої ними Києву допомоги.
  8. Білий дім, Міністерство оборони США, уряди європейських країни, що постачають Україні озброєння, не озвучували публічних претензій до України та не висловлювали сумнівів щодо ефективності його використання. Партнери неодноразово підтверджували повну довіру Україні щодо військових поставок.
  9. Держави-партнери розширюють номенклатуру озброєнь, які отримує Україна: від передачі протитанкових засобів та боєприпасів радянського зразка на початковому етапі до сучасних європейських і американських систем РСЗО, ствольної артилерії, бронетехніки включно з танками, зенітно-ракетних комплексів та радянських винищувачів сьогодні. Це є свідченням високої довіри партнерів до українських військових та політичного керівництва держави. Перед отриманням сучасних зразків техніки та озброєнь українські військові опановують її у навчальних центрах на території країн-партнерів.     
  10.  Українські військові довели спроможність ефективно застосовувати сучасну західну зброю. Точні удари РСЗО HIMARS по Антонівському мосту та інші приклади стали доказом дієвості формули цієї війни: українські вміння та звитяга плюс західна зброя дорівнюють українським перемогам.  

Західна зброя є важливим фактором перелому у ході війни. Чим більші успіхи демонструватимуть українські військові на фронті, тим активніше Кремль вдаватиметься до спроб компрометації партнерства України із Заходом.

Допомагаючи Україні зброєю, вільний світ не прото рятує українців від геноциду. Це інвестиція у справедливий і стабільний міжнародний лад, в якому всі країни, і великі, і малі, можуть почуватися вільно та впевнено, не залежати від примх збожевільних  диктаторів.

Total
0
Shares

Пов'язані статті