Аналітика

Ядерна зброя для Лукашенка та залякування нападом Польщі: аналіз білоруської пропаганди

Навігація та корисні матеріали

Минулого тижня головною пропагандистською подією у Білорусі було святкування 1 вересня – «Дня знань». Лукашенко і раніше завжди активно використав цей день для донесення своїх меседжів – він любить спекулювати на тому факті, що сам колись короткий час працював учителем.

Проте цього року захід був просто гіпертрофований і навіть не використаний у пропагандистських цілях, а з самого спочатку організований під завдання пропаганди. У масштабах усієї Білорусі був проведений так званий «Відкритий урок від президента «Історична пам’ять – дорога у майбутнє!».

По суті, це був чотиригодинний виступ самого Лукашенка з репліками кількох довірених осіб, який транслювався на всю країну – його були зобов’язані дивитися всі школярі, студенти, а також педагоги. Після цього  держЗМІ розтиражували наративи із цього виступу. Можна сміливо сказати, що Лукашенко створив для себе новий формат публічної активності.

Головне посилання – тільки завдяки чинній владі в Білорусі немає війни, але вороги підповзають з усіх боків. Наш єдиний друг і союзник – Росія, разом з нею ми проживемо незалежно від решти світу, але окаянне НАТО все одно хоче напасти, щоб усіх білорусів зробити геями на користь Вашингтона.

Обов’язковий момент у цій пропаганді – нагнітання нервозності: «Дуже напружені сьогодні наші збройні сили. Ми ведемо розмову, а вони стоять на варті нашого миру».

Зрозуміло, Лукашенко у своєму багатослівному виступі не зміг пройти повз Україну. Він заявив: «Вони воюватимуть до останнього. Гаубиці, РСЗВ, зараз винищувачі-невидимки готові в Україну постачати. Боюся, що до ядерної зброї дійде. Чому я Путіну поставив питання: тактична ядерна зброя (не зараз, не завтра, не післязавтра), але якщо раптом буде напад на Білорусь і якщо далі американці в Польщу просуватимуть цю зброю, вона має бути у нас. Ми домовилися про модернізацію кількох наших літаків, які будуть готові нести тактичну ядерну зброю.

Ми не педалюємо цю тему, тому що американці зупинилися, вони не лізуть до Польщі з ядерною зброєю, ми не нагнітаємо обстановку, але захищатимемося всіма можливими способами.

Щодо України, там зараз усе залежить вже не від президента, а від військових. Вони гинуть там. Вони бачать, що це безперспективно. Конфлікт назріває між президентом та військовими. Західна Україна – поляки вже потирають руки. Україну ділять. Тільки військові можуть рубом ударити і сказати: ні, давайте домовлятимемося, бо Україну зітруть з лиця землі. Чорнозем уже вивозять, вантажать у вагони та вивозять. Найближчим часом буде розв’язка».

Зрозуміло, цей вислів відразу розтягли на цитати і обвішали «коментарями експертів» державні ЗМІ. По суті, Лукашенко в одній цій заяві об’єднав одразу кілька наративів, які або давно вже просуваються в білоруському інформпросторі, або з’явилися нещодавно.

1. Білорусь повинна мати ядерну зброю, нехай не свою, а російську. Чисто білоруський наратив – маніакальне бажання Лукашенка мати свою власну ядерну кнопку «щоб поважали» давно та добре відомо.

2. Польща за підтримки США хоче напасти на Білорусь – цю тезу білоруська пропаганда просуває з 1996 року.

3. Захід скуповує землю в Україні та вивозить із неї чорнозем вагонами. Стародавня пропагандистська байка, яка прийшла до Білорусі з Росії та охоче підхоплена. Насамперед Лукашенко використовував її як страшилку, щоб не допускати купівлю-продаж землі в Білорусі. (Хоча чорноземів у Білорусі немає взагалі.)

4. Поляки розглядають Західну Україну як свій законний видобуток і вже беруть його під свій контроль. Цей наратив досить свіжий, він прийшов із РФ і дуже добре ліг на давні заяви Лукашенка про те, що Польща хоче повернути собі білоруські території, якими володіла до Другої Світової війни – а це 40% території нинішньої Білорусі.

5. Конфлікт між Володимиром Зеленським та керівництвом ЗСУ. Ще один пропагандистський наратив, який старанно впроваджується в останні місяці Кремлем. Лукашенко його творчо доопрацював та доповнив.

Також протягом усього тижня білоруські держЗМІ старанно створювали враження, що Україна усіляко перешкоджає приїзду на Запорізьку АЕС місії МАГАТЕ. Більше того, намагається до приїзду міжнародних спостерігачів чи то зруйнувати, чи захопити станцію.

Газета адміністрації Лукашенка «СБ. Білорусь сьогодні»: «Україна вела серйозну та скрупульозну роботу щодо підвищення рівня терористичної активності перед відвідуванням ЗАЕС співробітниками МАГАТЕ».

«Глава МАГАТЕ особисто проводить переговори з українськими військовими у ці хвилини. Київ висадкою десанту в Енергодарі не зміг зірвати візит МАГАТЕ на ЗАЕС, і тоді просто затримав місію на КПП, повідомив голова ВДА Запоріжжя. Основна частина колони місії МАГАТЕ стоїть на лінії зіткнення, їх не пропускає українська сторона».

«Енергодар з самого ранку зазнав масованого артилерійського удару. Обстріл почався приблизно о 6:00. Вибухи лунають у різних частинах міста з періодичністю в 3-4 хвилини. Щонайменше п’ять попадань до житлових багатоповерхових будинків, до будівлі дитячого садка в центрі, а також припарковані автомобілі, є загиблі та поранені.

У районі Енергодару зроблено спробу висадки українського десанту, він намагається закріпитися на березі, щоб не допустити візит МАГАТЕ. За бойовиками працює авіація».

Крім того, триває пряма трансляція до білоруського інформаційного простору через офіційні білоруські ЗМІ нетверезих наративів Дмитра Медведєва.

Зберігається і незмінний уже багато років посил «Погляньте, до чого довела Україну антинародна влада в Києві, що танцює під дудку США».

Ось приклади таких публікацій:

«Бунт під Києвом – мешканців залишили без води через борги»

«В Україні очікують девальвацію гривні та зростання цін у 2023 році»

«Вішати та вбивати друзів – український націоналіст про свою мрію»

«США розуміють, що Україна, швидше за все, не зможе повернути втрачені території. Більше того, Вашингтон такий варіант розвитку подій цілком влаштовує»

Глава поліції України вважає, що на руках у населення надто багато зброї

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: