Навігація та корисні матеріали
Російська пропаганда активно поширює наративи, які спрямовані на роз’єднання та послаблення підтримки України західними країнами. Серед них – наратив про Захід, який втомився від України та втратив інтерес допомагати їй. Він спрямований як на політичний ландшафт, так і на суспільну свідомість, спонукаючи до сумнівів у необхідності підтримки та допомоги Україні. Далі розповімо про те, які меседжі найчастіше відтворюються на посилення цього наративу.
«Європа охолола до України». Цей меседж намагається показати, що західні країни нібито втрачають інтерес до України та не бажають продовжувати підтримку. Його поширення має на меті зниження міжнародної підтримки та відчуження України від її західних партнерів.
«Європа втомилась від України». Це інша варіація наративу російської пропаганди, яка переконує, що підтримка України – обтяжлива справа. Її мета – спонукати до зменшення підтримки та залучення нових ресурсів для відсічі агресії.
«Україна більше нікого не цікавить». Меседж полягає у тому, що Україна втратила свою стратегічну важливість для західних країн та для міжнародної спільноти загалом. Він спрямований на маргіналізацію України та зменшення уваги до її проблем та потреб.
Усі ці меседжі конструюють цілісний наратив російської пропаганди про нібито «втому Заходу від України» задля впливу на громадську думку та зміни ставлення до війни РФ проти України. Проте головна мета подібних меседжів — це схиляння до зменшення підтримки України з боку західних країн та міжнародної спільноти загалом. Така діяльність Росії, на жаль, дає свої плоди, що проявляють себе також на виборах, коли іноземці голосують за проросійські сили.
Наприклад, нещодавні вибори у Словаччині. Експрем’єр-міністр цієї країни у 2021-2023 роках Едуард Хеґер вважає, що результати голосування — наслідок впливу путінської пропаганди. Росія використовує інформаційні вразливості країн також для їх дестабілізації, аби відвадити їх від підтримки України.
Отже, як бачимо, російська пропаганда інтенсивно намагається зупинити підтримку до України. Наратив «втома Заходу від України» утворює складну мережу повідомлень, які породжують сумніви щодо необхідності та ефективності підтримки України. Ці наративи намагаються відвернути увагу від потреб оборони України від агресії.