В уявленні росіян існує тільки одна хороша Україна, – експерт

Навігація та корисні матеріали

Якби росіянам вдалося змінити політичне керівництво в Україні, то окупована частина Херсонщини, Запорізької та Харківської областей стали б частиною «хорошої України», але їх план провалився. Тому довелось вигадувати нові сценарії.

Про це сказав експерт Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максим Майоров під час конференції «Південь під ударом», організований Центром Близькосхідних досліджень спільно з Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

«Хороша Україна в уявленні росіян — це радянська Україна. Це єдина Україна, яка вкладається в рамки їх українофобських уявлень. У них все пішло не так і їм довелося думати, що робити з захопленими територіями», — сказав експерт. 

За словами Майорова, тема зі створенням «Херсонької народної республіки» проходить дуже важко, тому у росіян виникла ідея зі створення Таврійської губерній — як це було ще у часи до 1917 року. 

«У дореволюційні часи вона об’єднувала Крим, лівобережжя Херсонщини та частину Запорізької області. Зараз пособники росіян виступають з символікою цієї губернії й вони є певними конкурентами з тими, хто виступає за створення «ХНР».  Чому у них нічого з цим не вдається? Бо їм бракує підтримки на окупованих територіях і це фактично ламає усі їх плани. Якщо у Криму (у 2014-му році – Ред.) «референдум» тричі переносився у бік наближення цієї дати, то у Херсоні це переноситься все далі на перспективу», — пояснив експерт. 

Ігор Семиволос, виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень, наголосив на позитивних змінах, які відбулися на півдні України за останні 8 років. Це зіграло ключову роль в момент тимчасової окупації цих територій. 

«Останніми роками, спираючись на позитивні результати децентралізації, ми побачили позитивні елементи розвитку, яких так бракувало цим регіонам. Той же Мелітополь дав дуже хороший імпульс розвитку іншим регіонам. Так само ми за цей час спостерігали сплеск громадянської активності на Херсонщині. Це все є частиною тих змін, які відбулися за останні вісім років. З року в рік ми спостерігали як зростає довіра – не тільки до місцевої влади, але й до центральних органів влади. Цей процес має величезне значення з огляду на окупацію сьогодні. Він став тим якірцем, який не дозволив окупантам досягти своїх цілей», – пояснив Семиволос.

Постійна представниця Президента в АР Крим Таміла Ташева пояснила, що фактично окупанти вже чинять на півдні геноцид.

«Ми бачимо передумови геноциду українського народу, який чинить РФ. Тому що він полягає не лише у фізичному знищенні, але й ментальному. Ми це бачимо і на прикладі кримських татар, і на прикладі українського народу. На території півдня це дуже показово відбувається», — сказала вона. 

За словами заступника директора Центру близькосхідних досліджень Сергія Данилова, окупанти використовують на півдні ті ж методи, які використовували гітлерівці під час захоплення Чехословаччини. 

«Коли є достатньо згуртоване село, яке не приймає окупацію, але потім хтось комусь щось сказав, і ображена сторона йде до окупанта. І отримує швидке правосуддя. Саме це вони продають – швидке «правосуддя». Таких кейсів у нас є дуже багато». 

Ще один метод встановлення влади над населенням півдня – соціальний реванш і соціальний ліфт. 

«Тебе ображали, несправедливо вигнали зі школи за п’янку, а тепер іди і вчи. Це все накладається на дуже складні економічні умови та соціально-гуманітарну кризу», – пояснив Данилов. 

Своєю чергою керівник Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Максим Паламарчук наголосив на тому, що думка про неминучу перемогу України — розхолоджує як нас, так і партнерів на Заході. Тому треба налаштовуватися на важку боротьбу.

«Щоб говорити про майбутнє Херсонщини та інших окупованих територій — їх спочатку треба відбити.  Це не настільки автоматичне завдання. Підтримка зростає, але є небезпечна тенденція на Заході вважати, що Росія вже безперечно програла». 

Паламарчук наголосив, що Україна повинна доносити до союзників думку про те, що слабкість Росії несе небезпеку, тому що вона може вдатися до неочікуваних кроків. 

«Якщо ж виникне реальна загроза розгрому, то росіяни справді можуть піти на переговори. І не такі як зараз, а на реальну деескалацію. Можливо вони будуть не ідеальними для України, але це цілком можливий шлях. Інший шлях — відбиття наших територій шляхом військових операцій». 

Також керівник Центру зовнішньополітичних досліджень наголосив на трьох аспектах, які роблять завдання зі звільнення півдня пріоритетним для військових України. 

«Відсунення ворогу від Запоріжжя, щоб ворог не міг завдавати ударів з ракетної зброї. Відновлення контролю над Дніпром і можливість комунікації за допомогою річкового транспорту. Це не повне відновлення нашого потенціалу, але стане значно простіше. І військовий аспект – скорочення величезної лінії фронту, який не може бути стабільним».

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: