У Московії говорять дивною для вуха мовою: дайджест пропаганди за 4 квітня

Навігація та корисні матеріали

У Росії тривають словесні «фокуси» навколо «Крокуса». Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 4 квітня 2024 року.

  1. Хто бреше більше: Путін чи ФСБ?
  2. Як на Москві антиамериканська «шапка горить»
  3. До РФ зі США їдуть «патріотичні» збоченці
  4. «Двійник» працював на українсько-польському кордоні

Хто бреше більше: Путін чи ФСБ?

«Росія навряд чи може бути об’єктом для нападу ісламських фундаменталістів. А теракт в «Крокусі» мав єдиною метою зруйнувати нашу міжнаціональну та міжконфесійну єдність», – переконував 4 квітня Путін.

НАСПРАВДІ, бреше. Росія вже тривалий час є об’єктом для нападів ІДІЛ. Достатньо згадати 31 жовтня 2015 року, коли літак «Когалимавіа» вибухнув у небі над Синайським півостровом, внаслідок чого загинули 224 особи, які летіли з Шарм-ель-Шейху до Санкт-Петербурга. ІДІЛ тоді розповсюдив заяву: «Солдати халіфату успішно атакували російський літак на Синаї, в якому летіли понад 220 російських хрестоносців. Вони всі вбиті».

Навіть, якщо тоді (як і зараз з «Крокусом») Москва не хоче визнавати причетності ІДІЛ, залишається питання: з ким же тоді так відчайдушно бореться ФСБ? Адже саме вона лише останнім часом доповідала про:

  • Запобігання березневій атаці на московську синагогу (напередодні трагедії в «Крокусі»), назвавши підозрюваних «учасниками афганського крила ІДІЛ».
  • Бій в інгушському місті Карабулак на початку березня, коли, за твердженням силовиків, вони вбили «шістьох прихильників ІДІЛ».
  • У лютому було засуджено жителя Кабардино-Балкарії Нурмухамеда Цеєва, який згідно з офіційною версією, «записав на телефон присягу «Ісламській державі» та надіслав її представникам угруповання».
  • У січні Південний окружний військовий суд визнав винними у причетності до ІДІЛ та в підготовці до підриву будівлі МВС двох мешканців П’ятигорська.
  • У грудні у справі про підготовку теракту в будівлі ФСБ в центрі Москви засудили шість осіб, які, згідно з офіційною версією, нібито «створили терористичну спільноту під патронажем кількох угруповань, пов’язаних з ІДІЛ».

А за минулий рік росЗМІ повідомили про десятки випадків переслідування або винесені вироки імовірним прихильникам «ІДІЛ» в  Росії. Тож хто більше бреше: Путін, який стверджує, що «Росія навряд чи може бути об’єктом для нападу ісламських фундаменталістів», чи ФСБ, яка цим нападам (якщо вірити її регулярним доповідям) запобігає?

Як на Москві антиамериканська «шапка горить»

Путін вже геть заплутався й у власній брехні. Адже 25 березня він заявив: «Ми знаємо, що злочин скоєно руками радикальних ісламістів. Але бачимо також, що США намагаються переконати своїх сателітів та інші країни світу в тому, що київського сліду в московському теракті нібито немає, що його вчинили послідовники ісламу, члени забороненої в Росії організації ІДІЛ».

Після того, як The Washington Post повідомила про те, що спецслужби США попереджали своїх російських, так би мовити, «колег» про теракт саме в «Крокусі», фронтвумен МЗС Захарова  назвала це американським «вкидом».

НАСПРАВДІ, варто нагадати, що слово «вкид» вона вжила й 16 лютого 2022 року щодо інформації західних ЗМІ про можливий початок Путіним повномасштабного вторгнення в Україну. Тоді, почавши зі слова «істерія», Захарова продовжила: «Такої кількості фейків, дезінформації, вкидів, наклепів, брехні в концентрованому вигляді я давно не бачила… На жаль, для багатьох західних ЗМІ, війна знову не почалася. Так, вони намагалися зробити все, щоб вона відбулася. На сторінках їхніх газет бої були неабиякі, але до реальності це не має жодного стосунку. Але вони не сумують, вони продовжують її чекати з завзятістю, гідною кращого застосування». 

А за 8 днів настало 24 лютого 2022 року і з’ясувалося, що вкидали не західні ЗМІ, а Захарова. 

Ось від цієї наративної антиамериканської «пічки» у Москві й танцюють. Причому так, що аж (як висловилася спікерка Ради Федерації РФ Матвієнко), «шапка горить».

Фактично, Москва намагається переконати всіх утому, що: спочатку США підготували теракт у «Крокусі» – потім попередили Росію, що він буде саме у «Крокусі» (бо інакше звідки вони могли знати, що теракт буде саме у «Крокусі»?) – і таким чином видали себе з головою, на якій «шапка горить». 

Те, що з головою у Москві не все гаразд, у світі відомо давно, але щоб так наочно… Михайло Булгаков у «Житті пана де Мольєра» написав: «Добра пані, є дика країна, ви не знаєте її, це — Московія, холодна та страшна країна. У ній немає освіти і населена вона варварами, які говорять дивною для вашого вуха мовою».

До РФ зі США їдуть «патріотичні» збоченці

В Москві люблять «повоювати зі США в Україні». Розповіді про «західних найманців, які ведуть проксі-війну з Росією» не покриваються іржею на пропагандистських прасках. При цьому в своєму «патріотично»- антиамериканському угарі не помічають як смішно вони виглядають .

Так, 4 квітня багато Z-пабліків розповіли історію про бравого американського вояку «Віла», «який служив в армії США, воював в Афганістані. Потім вступив до «міжнародного батальйону ДНР «П’ятнашка», де обзавівся новими друзями і особисто переконався, яку місію виконує Росія на Донбасі».

НАСПРАВДІ, «Агентство» встановило, що «Віл» – це колишній член міської ради міста Холіок (штат Массачусетс), якого звуть Вілмер Пуелло-Мота. Він втік зі США 7 січня, за два дні до того, як мав постати перед судом за зберігання дитячої порнографії. Його також звинуватили у підробці документів. За даними слідства, Пуелло-Мота подав фальшивий лист своєму командуванню на авіабазі Національної гвардії Барнес у Массачусетсі, щоб продовжувати службу після висунутих звинувачень.

Заарештували майбутнього американського «визволителя Авдіївки» у вересні 2022 року, але відпустили під заставу $20 тисяч. До Росії американець прилетів через Стамбул. І заховався аж у Ханти-Мансійську, де й підписав контракт з МО в Центрі патріотів Росії.

Щось не таланить Росії з її американськими «патріотами». То Скотт Ріттер, який звинувачувався в сексуальних злочинах проти неповнолітніх і зрештою був засуджений за незаконний контакт із ними у 2011 році. Тепер дитячий порнограф Вілмер Пуелло-Мота. Одні збоченці. Хоча яка Росія – такі й «патріоти».

«Двійник» працював на українсько-польському кордоні

Хто стоїть за «польськими фермерами»? Таким питанням Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки задавався ще в лютому, коли їхні протести остаточно вийшли за рамки «спору господарюючих суб’єктів» і перетворились на політичні. І з наявними ознаками російського втручання.

4 квітня стало відомо, що Мінсільгосп Польщі не звертався з проханням до уряду щодо призупинення транзиту української сільгосппродукції через територію країни. Згідно з повідомленням, домовленості, досягнуті й закріплені в угоді з представниками фермерів-страйкарів у Ясенку, значною мірою вже реалізовані. Так, проблеми остаточно не розв’язані, але значною мірою подолані. 

НАСПРАВДІ протести польських фермерів стали благодатним ґрунтом для російських операцій впливу, спрямованих на тих, хто незадоволений можливим вступом України до ЄС. Кремль називав тактику «розділяй і володарюй», за допомогою якої він підривав єдність своїх ворогів, «активними заходами». Керівник польської розвідки (з 2016 по 2022 рік Петро Кравчик) каже, що було б дивно, якби Росія не намагалася використати подібні формули і сьогодні.

Видання The Economist написало, що польські журналісти провели розслідування, яке показало, що один із протестувальників був пов’язаний із російським посольством у Варшаві. Банер, який закликає Путіна «відновити порядок», є непопулярним посланням у Польщі, але викликав великий резонанс у ЗМІ. Є також свідчення зв’язків між Росією та деякими членами польської праворадикальної партії «Конфедерація», яка відіграла певну роль на ранніх стадіях протесту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які наративи російської пропаганди поширені у країнах-сусідах України?

Також було виявлено 18 000 підозрілих сторінок у Facebook, які просувають фальшиві розповіді про польські протести та перебільшують рівень української корупції. Аналіз, проведений групою активістів Antibot4Navalny, яка відстежує діяльність Doppelganger («Двійник» – мережа дезінформації в Європі зі створення фейкових сторінок ЗМІ та органів влади Ред.), демонструє схожу історію.

У ньому йдеться про те, що мережа з приблизно 10 000 ботів перепостила фальшиву новину про польський протест, завдяки чому її побачили 50 000 користувачів. Багато фальшивих новин, створених Doppelganger, взагалі перебільшували напруженість у відносинах між поляками та українцями.

Тарас Дзюба з відділу стратегічних комунікацій Генштабу України каже, що росіяни ведуть довгу гру: «Вони рідко досягають результатів одразу, але послаблюють захист людей, щоб ті стали готові слухати нові джерела інформації».

Від себе додамо: полякам, як і українцям, варто користуватись виключно перевіреними джерелами. Там принаймні не говорять «дивною для вуха мовою». 

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: