Навігація та корисні матеріали
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки на основі результатів моніторингу Ukraine War Disinfo Working Group у період з 20 лютого до 30 квітня 2023 року дослідив, які небезпечні наративи російської пропаганди потрапляють в інформаційний простір чотирьох країн, що межують з Україною на заході — Польщі, Молдові, Угорщині та Словаччині (Румунія не була включена до моніторингу).
Раніше ми вже аналізували інформаційний простір Центральної та Східної Європи, аби виявити до яких методів вдається російська пропаганда у цих регіонах та які меседжі поширює на основі результатів моніторингу Ukraine War Disinfo Working Group у період з червня до кінця жовтня 2022 року.
Угорщина
Антизахідні наративи
Ця група наративів була переважно зосереджена на твердженні про те, що «війна в Україні була спровокована Заходом для власної вигоди», а «Захід використовує Україну як пішака».
«Захід/НАТО спровокували конфлікт між Україною та Росією»
Продовжувалося поширення наративу про те, що «НАТО нібито спровокувало війну в Україні».
«Захід буде боротися до останнього українця»
Твердження ґрунтуються на попередніх прокремлівських наративах про негайну необхідність мирних переговорів і наполягають на тому, що в той час як Росія прагне «миру», «Захід готовий продовжити війну в Україні».
«Росія хоче миру, а Захід і Україна хочуть продовжувати війну»
Цей наратив покладає відповідальність за досягнення миру на Захід і звільняє Росію від провини. Він передбачає, що Росія хоче «миру», а Захід і Україна заважають цьому.
«Країни не повинні допомагати Україні через їхні минулі історичні конфлікти»
У цьому наративі йдеться про «жорстоке поводження щодо угорської меншини в Україні», що має на меті провокувати злість до України за те, що вона «керує Закарпаттям».
Події на полі бою
Проросійські джерела приділяли значну увагу військовим подіям, пропагуючи ідею про те, що «Україна програє війну, а російські війська наступають». Пропаганда щодо подій на полі бою залишається сфокусованою на Бахмуті як місці найбільш інтенсивних бойових дій. Наратив «Україна програє війну» залишається ключовим, а повідомлення, що висвітлюють українські втрати та применшують російські, щоб представити російську армію як перевагу, залишаються актуальними.
«Українці нападають на мирне населення та здійснюють інші військові злочини»
Це повторюваний прокремлівський наратив, який намагається стверджувати, що «Україна вчиняє військові злочини». Провладні та ультраправі джерела поширили його на основі історії про те, що нібито українська ракета HIMARS убила 2 мирних жителів Донецької області.
«Україна програє війну»
Цей наратив припускає, що «українська поразка неминуча», а «Росія стабільно досягає успіху на полі бою», і тому нібито безглуздо намагатися вплинути на результат війни, підтримуючи Україну.
За даними прокремлівських джерел, протягом 3 місяців щотижня Україна «втрачає Бахмут», а «український контрнаступ не вдасться». Це робиться, щоб підірвати життєво важливу військову підтримку України.
Наративи, що дискредитують Україну
Цей наратив був частково також пов’язаний із подіями в Бахмуті, пропагуючи ідею, що «Україна жорстоко поводиться зі своїми солдатами». Такі заяви поєднувалися із заявами про дискримінацію в Україні етнічних меншин.
Допомога Україні
Найпоширенішим наративом на тему допомоги Україні став «допомога Україні послаблює/ставить під загрозу країни, які її надають», пов’язаний з ідеєю, що «західні суспільства визнають цю загрозу», а «підтримка України слабшає»
Зокрема, цей наратив був поширеним в контексті передачі нових винищувачів Україні та антиурядових протестів у Франції.
«Військова допомога продовжує війну/ставить під загрозу цивільне населення»
Згідно з цим наративом, Росія нібито хоче «миру», а західні «розпалювачі війни продовжують страждання та конфлікт», постійно надсилаючи зброю в Україну.
Ідея надання допомоги Україні зображується як «марна» і лише продовжує війну, що призводить до подальших страждань.
«Допомога Україні послаблює/ставить під загрозу країни, які її надають»
Цей наратив є повторюваним, спотворюючи дані про військову допомогу Україні та стверджуючи, що це спричиняє ескалацію або виснажує ресурси західних держав, роблячи їх слабкими та зрештою підриваючи їх власну безпеку.
Прокремлівські актори також встановлюють зв’язок між соціальними проблемами в певних країнах і військовою допомогою Україні.
Цей піднаратив також стверджує, що Україна не є суверенною країною через її «фінансову залежність» від західних держав, які підтримують її «за рахунок власних громадян».
Польща
Наративи, що дискредитують Україну
Основним фокусом наративів, що дискредитують Україну, було зображення українців як «нацистів».
Зусилля з дискредитації також мали два основні напрямки, зосереджені на звинуваченнях у «некомпетентності» українського керівництва, яке нібито «не дбає про своїх солдатів», а також на звинуваченнях у корупції в Україні.
«Українці — нацисти»
Повідомлення зі звинуваченнями в нацизмі України здебільшого спиралися на цитати російських і проросійських політиків та їх виправдання війни як необхідної для протидії нацизму в Україні.
«Українське зерно підриває західні економіки»/«Україна продає на Захід неякісне/заражене/занадто багато зерна»
Проросійські джерела у Польщі торкаються теми відправлення українського зерна до Європи за угодами про низькі податки для підтримки України. Пропагандисти стверджують, що зерно «заражене/низької якості» або його «забагато», що призводить до нестабільності місцевого ринку в Польщі.
«Україна не стане членом НАТО»
Цей наратив базується на нібито «витоках» зі структур США або НАТО, стверджуючи, що «США вирішили ніколи не дозволяти Україні приєднатися до НАТО».
Теорії змови
Теорії змови зосереджувалися на зображенні війни в Україні як частини глобальної змови, одночасно підриваючи українську агентуру та представляючи її як «керовану Заходом».
«Війна в Україні є частиною світової змови»
Війна в Україні зображується як частина «транснаціональної банківської змови» та «основне джерело доходу для Заходу», який отримує прибуток від пов’язаної з війною промисловості.
Змова також просуває ідею про те, що нібито «війна використовується світовими елітами як відволікаючий фактор і випробувальний полігон для продовження таємної монетарної програми, намагаючись заборонити готівку та створити віртуальні гроші для поневолення людей».
Крім того, інші наративи стверджують, що війна в Україні є «змовою» і нібито була «спланована роками Заходом». Мета цих повідомлень — звинуватити Захід у війні в Україні та зобразити Росію як жертву транснаціональної, злої змови, яка спровокувала насильницьку війну.
Деякі інформаційні джерела схильні стверджувати, що «вся війна інсценована», ігноруючи той факт, що ці два наративи суперечать один одному.
Українські біженці
Ці наративи були переважно зосереджені на зображенні українських біженців як «загрози безпеці Польщі», що польський уряд надає їм «пріоритет» над громадянами Польщі, а українські біженці у відповідь «невдячні» країні, що її приймає.
Українських біженців дезінформатори зображують як осіб, які переважно не тікають від війни, а прагнуть «отримати прибуток за рахунок суспільства, яке їх приймає».
«Українські біженці зловживають допомогою»
Цей наратив розповідав про те, що «українці наживаються на допомозі, наданій урядами, що їх приймають», зображує українських біженців як таких, що «використовують симпатії інших». Такі повідомлення супроводжуються звинуваченнями щодо українців у «їхній невдячності та зловживанні своїм становищем».
«Українці вибагливі та невдячні»
Пропагандистські твердження розповідали нібито «українці невдячні, незважаючи на велику допомогу Заходу».
Антизахідні наративи
Повідомлення в цій категорії наративів були зосереджені навколо звинувачень у підштовхуванні міжнародної спільноти до «світової війни» шляхом надання допомоги Україні. Були зроблені спроби розмити відповідальність Росії за агресію проти України та показати США «не менш відповідальною стороною».
«Західні країни загострюють війну»
Наратив базується на тому, що британський уряд оголосив, що надасть Україні бронебійні снаряди, що містять збіднений уран – російська дезінформація активно критикує це рішення, вказуючи на негативний вплив таких боєприпасів на навколишнє середовище та погрожує Заходу ескалацією війни.
«Західні країни перебувають під загрозою/будуть втягнуті у війну»
Наратив про те, що «уряд може втягнути Польщу у війну». Наратив знову відродився після маніпуляцій дезінформаторів навколо слів посла Польщі у Франції Яна Рощішевського, який сказав, що «якщо Україна програє, Польщі доведеться піти на війну». Він мав на увазі, що після падіння України країни Балтії та Польща будуть у прямій небезпеці.
Російська ж дезінформація використовувала це вирване з контексту речення, щоб довести, що Польща нібито «планує розпочати війну».
«НАТО/США/Захід беруть участь або будуть безпосередньо залучені у війну»
Загальні наративи, спрямовані на те, щоб налякати широку громадськість твердженнями, що нібито «США підштовхують своїх союзників у Європі до війни» або «військова допомога Україні призведе до того, що «контрзаходи» Росії завдадуть шкоди Польщі».
«Захід наживається на війні в Україні»
Проросійські джерела розповідали про те, що «Захід відповідальний за початок війни», і що він зробив це, щоб «отримати прибуток від продажу зброї».
«Польща буде втягнута у війну»
Проросійські канали дезінформації посилили заяви про те, що «підтримка Польщею України втягне Польщу у війну», а тому така підтримка суперечить польським національним інтересам.
Молдова
Поширення загрози війни за межі України
Ці наративи непропорційно переважали в Молдові та здебільшого були пов’язані із Придністров’ям, який російські джерела описували як потенційну мішень для українських провокацій.
Антизахідні наративи
Поширення цих наративів базувалося, зокрема, на заявах Дональда Трампа про те, що він готовий прийняти територіальну капітуляцію України перед Росією, а також звинувачення угорської влади у «втручанні» НАТО та ЄС у війну.
«Санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії»
Наприклад, зображення з протестів у Мюнхені проти високої інфляції були поширені як «доказ» того, що прості громадяни Заходу страждають більше через антиросійські санкції.
«Європі загрожує енергетична криза»
Наратив відтворює думку, що «енергетична криза в Молдові була спричинена прозахідною, проукраїнською позицією уряду».
«Західні країни є русофобськими / російська культура піддається нападу»
Теми, які піддавалися увазі в цьому контексті, здебільшого стосувалися Києво-Печерської лаври та домашнього арешту митрополита Павла.
«Західне суспільство не підтримує Україну»
Дезінформатори розповідали про те, що деякі країни Східної та Центральної Європи забороняють імпорт українського зерна, закликаючи уряд Молдови зробити те саме, щоб зберегти місцеву економіку та наслідувати приклад урядів, які не хочуть підтримувати Україну за власний кошт.
Крім того, деякі повідомлення розповідали про те, що «західні політики дбають про Україну за рахунок власних громадян».
Наративи, що дискредитують Україну
У цих наративах були як звинувачення в нібито «провокаціях» України в Придністров’ї, так і інші теми, наприклад, «русофобія українців».
«Україна свідомо влаштовує провокації»
Прокремлівські джерела намагалися дискредитувати президента Зеленського, неправдиво стверджуючи, що він «втручається у внутрішні справи Грузії», і натякаючи, що він «збрехав про перехоплення плану Росії з дестабілізації Молдови».
Серед інших наративів також поширеними були про те, що «українці відмовляються воювати», «українці нацисти», «українські біженці – загроза для країн, які їх приймають» та «українське керівництво корумповане та/або некомпетентне».
Словаччина
Антизахідні наративи
Серед антизахідних наративів домінували меседжі, в яких провину за війну покладали на Захід, який нібито її «спровокував», водночас підкреслюючи його рішучість використовувати Україну як «пішака» та продовжувати війну «до останнього українця». Західні альянси також зображувалися «слабкими та готовими розвалитися».
«Західні країни під загрозою/будуть втягнуті у війну»
Найпопулярніший піднаратив стверджував, що незабаром інші країни «стануть частиною війни», яка триває в Україні. Дописи, наприклад, стосувалися приєднання Польщі, Словаччини та НАТО до війни у подальшому.
«Політики деяких країн підтримують війну»
Дописи, що містили цей наратив, стосувалися як Словаччини, так і «розпалювання війни Заходом взагалі».
«ЄС/НАТО/Захід слабкі і розпадуться»
Більшість повідомлень стверджували, що нібито «НАТО слабка і не має шансів протистояти російським військовим», і наполягали на тому, що США втрачають свій вплив в альянсі – а, отже, приєднання України до нього нічого не дасть їй.
«Західні ЗМІ брешуть»
Ще один наратив, який стабільно присутній в словацькому інформаційному просторі, звинувачував західні ЗМІ в «упередженості та поширенні брехні».
У ньому запевнялося про те, що хоч «ЗМІ постійно брешуть про війну в Україні» та поширюють «американську дезінформацію», але «правда» поступово випливе на поверхню.
«Захід/НАТО спровокували конфлікт між Україною та Росією»
Просування цього наративу базувалося на поширенні та популяризації китайських цитат про те, що Захід і НАТО нібито «несуть відповідальність за війну в Україні».
Вони також стверджували, що США — терористична держава, яка нападає на інші країни. Цей піднаратив зберігає свою популярність з 1 квітня.
«Європа/Захід не хочуть миру»
У цьому наративі йшлося, що нібито «Захід не хоче миру», зокрема, це стосувалося Європейського Союзу, а також деяких членів словацького уряду.
Наративи, що дискредитують Україну
Наративи, що дискредитують Україну, були зосереджені на двох суперечливих повідомленнях про те, що «Україна відмовляється воювати», водночас зображуючи її як сторону, яка не зацікавлена у встановленні миру.
«Україна недемократична»
У цьому наративі стверджувалося, що «Україна є найменш демократичним місцем у Європі» і «їй лицемірно допомагає Захід лише для стримування Росії».
«Імпорт українського зерна шкідливий»
Цей піднаратив стверджував, що «багато країн заборонили імпорт українського зерна, оскільки це загрожує людям та їх здоров’ю».
«Українське керівництво корумповане та/або некомпетентне»
Дезінформатори продовжують поширювати наратив про те, що «українське керівництво є корумпованим».
«Українці – нацисти»
Цей наратив об’єднував повідомлення про нібито «нацистський режим в Україні».
Допомога Україні
Наративи на тему допомоги Україні пропагували ідею про те, що «надання допомоги Україні не є популярним серед словацьких громадян і суперечить їхнім бажанням», з акцентом на «промирну» демонстрацію, яка критикує постачання військової допомоги Україні.
«Військова допомога рівноцінна вступу у війну»
У цьому наративі стверджувалося, що рішення Словаччини відправити Україні винищувачі МІГ-29 практично означає «вступ у війну».
«Військова допомога недоречна»
Цей наратив з’явився у словацькому інформаційному просторі через неправильне тлумачення слів прем’єр-міністра Словаччини, який пояснив, що винищувачі не використовуються в Словаччині, тому що немає персоналу для роботи з ними. Однак дезінформатори вирвали цю заяву з контексту і стверджували, що літаки назвали «зламаними».
«Військова допомога суперечить конституції та/або є злочином»
Цей наратив стверджував, що рішення уряду Словаччини відправити в Україну винищувачі МіГ-29 нібито суперечить конституції.
«Політики певних країн втягують їхні держави у війну, підтримуючи Україну/надсилаючи військову допомогу»
Цей піднаратив часто стверджував, що рішення надати допомогу Україні означає втягнення Словаччини у війну.
«Військова допомога продовжує війну/ставить під загрозу цивільне населення»
Ще один поширений наратив стверджував, що «військова допомога безпідставно продовжує війну». У дописах стверджувалося, що «США посилюють війну, надсилаючи все більше зброї в Україну, і якби США цього не робили, в Україні міг би вже бути мир».
Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки