Створення антипутінської інформаційної коаліції – на часі: дайджест пропаганди за 28 березня

Навігація та корисні матеріали

Російськім «продавцям гною» треба протистояти колективно. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 28 березня 2024 року.

  1. Мордвічев з шашкою наголо отримав «Золоту зірку»
  2. Соловйов «дає Харкову 48 годин на евакуацію»
  3. З фейкоробами треба боротись разом
  4. Українські «націоналісти-криптовалютники» і «таджики-терористи»

Мордвічев з шашкою наголо отримав «Золоту зірку»

Міністр оборони РФ Шойгу вручив медаль «Золота Зірка» та шашку командувачу окупаційного Центрального угруповання військ в Україні генералу Андрію Мордвічеву за захоплення (фактично за знищення) Авдіївки. «Це найвище звання в нашій країні і безумовно, ви його заслужили», – пояснив Шойгу.

НАСПРАВДІ, те, що цей генерал з шашкою наголо кидався на українські укріплення і поклав при цьому купу народу, є військовою таємницею тільки у РФ. Битва за Авдіївку виявилася однією з найкривавіших у цій війні. За кількістю безповоротних втрат Мордвічев примудрився перевершити радянську армію за весь час її 10-річної війни в Афганістані (з 1979 по 1989 роки трохи понад 15 000 загиблих).

Російські втрати на авдіївському напрямку склали понад 17 тисяч вбитими та близько 30 тисяч пораненими, повідомляв Дмитро Лиховій, речник оперативно-стратегічного угруповання «Таврія» ЗСУ, яке забезпечувало захист Авдіївки.

Майже таку ж кількість убитих назвав Z-блогер «Мурза» Андрій Морозов. Після чого його так зацькували московські диванні «витязі» із соловйовського «гнізда», що той наклав на себе руки. А генералу-м’яснику натомість вручили шашку.

Соловйов «дає Харкову на евакуацію 48 годин»

Одним з подальших глобальних напрямків (принаймні пропагандистських) залишається харківський. На ньому, звісно, 16-17 тисячами не обійдешся. Тому у РФ планують друге за розміром українське місто чи то знищити, чи то оточити, чи то знеструмити, «щоб 800 тисяч жителів Харкова виїхали на Захід», – як запропонував депутат Держдуми Луговий.

НАСПРАВДІ, відомий український журналіст Денис Казанський пише: «Ми зробили до цього відео субтитри англійською, французькою та іспанською. Такі заклики російської влади до геноциду обов’язково треба розповсюджувати на весь світ. Розміщуйте ролики у соцмережах. Надсилайте знайомим журналістам. Чим більше ми поширимо подібні заяви, тим складніше буде будь-яким покидькам підігрувати Росії та розповідати, що «не все так однозначно». Все однозначно. І добре, що такі ідіоти як Луговий відкрито говорять про плани Кремля».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Геноцидна риторика російського режиму»: велике дослідження, яке допоможе притягнути злочинців до відповідальності

Соловйов на додачу до Лугового заявив, що «Харкову треба дати 48 годин на евакуацію» і пояснив, що «оскільки на території України не залишилося наших, то необхідно зносити міста поквартально». Коли бомбардують Бєлгород – вони кричать, що так не можна чинити з мирними людьми. А з Харковом (а потім з Києвом, який за словами Соловйова «вже не мать городов русских, бо спочатку зрадив пам’ять про Велику вітчизняну війну, а потім і православ’я») значить можна?

Геноцидна вже не тільки риторика, а безпосередня практика, виражена у нових страшних цифрах, які оприлюднив Офіс Генпрокурора України. Станом на ранок 28 березня через війну 537 українських дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Найбільше дітей постраждало, як і варто було очікувати, у так званих «російськомовних» областях: Донецькій – 524, Харківській – 343, Херсонській – 149, Дніпропетровській – 125, Миколаївській – 103 та Запорізькій – 100.

Щодо Харківської області, то тільки нещодавно, 27 березня, внаслідок удару Росії по селу Борова Ізюмського району загинув 12-річний хлопчик. А в самому Харкові постраждали четверо дітей віком від трьох місяців до 13 років.

Отже, про жодне «звільнення російськомовного населення» вже не йдеться. Навіть, на пропагандистському рівні. Виключно – про винищення.  З «миролюбним» закликом «евакуюватися протягом 48 годин».

З фейкоробами треба боротись разом

Під час Kyiv Stratcom Forum 2024, організованого Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, його керівник Ігор Соловей заявив: «Ми бачимо, якою є допомога Україні у військовому плані – є танкова коаліція, коаліція ППО, коаліція розмінування. Чому не може бути інформаційної коаліції? Україна та західні партнери мають знайти спосіб поєднати українську експертизу та міжнародні завдання».

За його словами, досвід України у боротьбі з дезінформацією вже переймають партнери – блокують російські телеканали, звертають увагу на діяльність російських організацій у своїх країнах.

І розуміння необхідності такої коаліції вже є й на Заході. Відповідаючи на запитання Politico про роль штучного інтелекту у боротьбі з дезінформацією, Джеймс Рубін – голова Центру глобальної взаємодії Держдепартаменту США, сказав наступне. «Вважаю, що ми стикаємося з інформаційною війною як з боку існуючих технологій, так і з боку дезінформації, яку створює штучний інтелект. Єдиний спосіб впоратися з цим полягає в тому, щоб країни, які вірять у свободу інформації, але також хочуть перешкодити Росії та Китаю псувати інформаційне середовище… об’єдналися у коаліцію».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фейки від штучного інтелекту в Росії стали державними

За словами американського дипломата (який очолює центр, що займається висвітленням пропагандистських та дезінформаційних зусиль ворожих держав та інших суб’єктів, спрямованих проти США та її союзників у всьому світі), «вже створена дипломатична структура, яка зобов’язала британців, канадців і американців працювати разом, щоб спробувати боротися з існуючою проблемою та знайти спосіб, щоб люди знали, коли це створено штучним інтелектом і чи створено це штучним інтелектом».

Нагадаємо, одним з останніх гучних випадків використання дипфейків стало відео, на якому тоді ще секретар РНБО України Олексій Данілов нібито підтвердив причетність України до теракту у «Крокус Сіті Холі». «Весело сьогодні у Москві? Думаю, що дуже весело. Хочеться вірити, що такі веселощі ми будемо їм влаштовувати частіше. Все ж таки братній народ, а родичів треба частіше радувати, частіше до них у гості ходити. Значить, ходитимемо», — каже згенерований ШІ «Данілов» у фейковому відео.

НАСПРАВДІ, увечері 22 березня в етері українського «телемарафону» (звідки й взяли цей «сюжет» російські дипфейкороби) працювали інші ведучі, а Данілов взагалі не був там спікером. Крім НТВ, ролик поширив телеканал МО РФ «Звезда», який згодом визнав, що «ймовірно, відео з Даніловим може бути підробленим. Його справжність залишається під питанням». А НТВ, навіть, не перепросив.

Подібні історії вже були й на Заході й на жаль, будуть зустрічатися все частіше. Тому питання створення загальної інформаційної коаліції проти путінської Росії дійсно на часі.

Українські «націоналісти-криптовалютники» і «таджики-терористи»

Слідчий комітет Росії надвечір 28 березня все ж натягнув українські шаровари на таджицьку тюбетейку. У Москві заявили про українських «націоналістів-криптовалютників», які спонсорували «гастарбайтерів-терористів».

НАСПРАВДІ, якось вони довго в Москві той слід шукали. В перший же день можна було просто оголосити, що через картки терористів, знайдених у них в кишенях, з’ясувалося, що гроші надходили з Нацбанку України. А замість цього майже тиждень шукали український акцент у таджиків, які і російською розмовляють погано.

Москва на додачу повідомила, що в їхній крові «знайдені психотропні речовини». Тепер залишилося тільки встановити «американську біолабораторію на території України», в якій вони були виготовлені та «бойових комарів», якими ці речовини були доставлені в кров таджиків. І ось вже схема з біодронами, що діяли в «Крокусі» розкрита.

Оприлюднення цієї та іншої «доказової бази» і реальне розслідування – два жодним чином не пов’язані між собою процеси. На запитання «чому?» пояснення одне і незмінне з 24 лютого 2022 року – «тому що вони націоналісти/фашисти» й т.д. 

При цьому в російській риториці майже неможливо зустріти словосполучення «радикальні ісламісти». Головний наратив: «це зробили мігранти, які пов’язані з Україною та Заходом».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Москва спекулює на темі теракту в «Крокусі» проти України

Радник Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі про спроби Росії приплести Україну до теракту висловився так. «Я хочу взяти хвилинку, щоб відповісти як на нісенітницю, так і на пропаганду, яку ми бачимо від Кремля протягом останніх кількох днів щодо нападу терористів ІДІЛ на концертний зал, який забрав життя понад 140 людей. Всупереч російським заявам, які намагалися перекласти вину на Україну, США та інших, хто відповідає їхнім політичним наративам, – цілком очевидно, що саме ІДІЛ несе повну відповідальність за жахливий терористичний акт у Москві».

«Це нагадує мені дещо, про що розповідав мій дядько, у якого була невелика ферма у Флориді, де він розводив рогату худобу. Так він казав, що найкращі продавці гною часто носять його зразки у себе в роті. Російські чиновники, здається, дуже добрі продавці гною»,  – зазначив Кірбі. Боротися з цими дилерами треба разом. Бо занадто багато гною у них в запасі. На весь світ вистачить. 

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: