Навігація та корисні матеріали
Тема мігрантів, яких Лукашенко хоче перекинути з Білорусі для дестабілізації Європи, протягом тривалого часу залишається у фокусі уваги світових медіа та суспільства. Тому «хайп» на цій темі з боку росіян, аби вчергове дискредитувати Україну, був лише справою часу.
І от білорусько-російська пропаганда наших сусідів використали тему біженців, розповсюдивши фейк про «розстріл мігрантів» на кордоні України та Білорусі – аби продемонструвати «звірячу поведінку українців».
Чорно-біле кіно
1 грудня о 13:36 на сторінці користувача Facebook з іменем Василь Румак з’явилося чорно-біле відео, нібито зняте тепловізійною камерою. Спочатку у кадрі один за одним рухаються зліва направо більш як 20 фігур людей. Потім на передньому плані з’являються силуети 4-5 людей зі зброєю, які нібито починають вести вогонь. Деякі фігури з першої групи падають. Далі на відео видно монтажну склейку, і на наступних кадрах помітна нібито купа тіл людей, на яку якісь фігури стягують нові тіла. У лівому верхньому куті відео присутній напис «CAM31 PRILUKI 29/11/2021 03-50-24».
Воно супроводжувалося таким коментарем нібито самого Василя Румака: «Знайомий надіслав відео зі стріляниною. Каже що з 61 бригади. Знято в ІЧ діапазоні. Розстріляли якусь групу. Наші чи ні, сказати важко. Та й у кого стріляють, теж є питання, хоча упевнено можна говорити, що ті, яких валять без бойового досвіду. Що до мене, схоже на провокацію чи…»
Вже о 13:44 1 грудня на Facebook-сторінці іншого користувача з іменем Юрій Іванов публікується те саме відео, але вже з іншим супровідним текстом: «Каратели ВСУ расстреляли безоружных мигрантов!». У цій публікації вже стверджувалося, що це «розстріл групи мігрантів, які намагалися прорватися на територію України зі сторони Білорусі», а саме відео опубліковане «завдяки українському бізнесмену Рінату Ахметову».
Уже о 14:02 1 грудня відео починають активно поширювати орієнтовані на Росію та ОРДЛО анонімні Telegram-канали та групи у соцмережі VK. У їхніх публікаціях стверджується, що відео зроблено на українсько-білоруському кордоні, де в групу біженців, які йшли з Білорусі, «почали стріляти українці». Одні казали, що стріляли прикордонники. Інші використали фейк минулого місяця, що готовність «знищувати мігрантів» б раніше висловлювали військові з 61-ї єгерської бригади ВСУ.
Паралельно на сторінці регіонального українського видання «Житомир Ньюс» 1 грудня приблизно о 14:16 з’являється новина, датована 30.11.2021 08:05. У ній стверджується, що «29 листопада, близько 4 години ранку на білорусько-українському кордоні стався інцидент із застосуванням вогнепальної зброї». Але вже 2 грудня редакція сайту заявила, що він зазнав хакерської атаки: «Зловмисники підмінили текст новини від 30 листопада цього року про щоденну ситуацію з COVID-19 в області на фейк про прикордонників, уже розвінчаному прикордонною службою».
Після цього «сенсаційну» новину почали масово розповсюджувати окремі російські пропагандисти та Telegram-канали, які розміщуються на окупованій території Донбасу і контролюються російськими спецслужбами.
А вже у широкий інформаційний простір відеозапис потрапив завдяки тому, що його підхопив державний мовник РФ «Sputnik Ближнее Зарубежье».
Він входить до складу російського пропагандистського новинного порталу «Sputnik», який, своєю чергою, є частиною державної медіа-групи «Росія сьогодні». Цей факт тільки підтверджує, що у легалізації цього фейку стирчать російські вуха. З українських ЗМІ новину опублікував підсанкційний сайт «Страна».
Несправжні джерела
Центр стратегічних комунікацій поговорив особисто з власником Facebook-сторінки Василем Румаком про появу у нього цього відео. «Ніякого відео я не розміщував. Сторінка зламана і я не можу на неї зайти», – повідомив він.
Цікаво, що Facebook-сторінка не була єдиним майданчиком. Російські хакери також зламали український сайт «Детектор медіа», де опублікували новину, що відео з розстрілом біженців нібито придбав олігарх Рінат Ахметов. І тепер намагається цим записом «дискредитувати президента Зеленського в очах світової спільноти та керівництва ЄС».
Неправдоподібність цієї новини була очевидна з першого погляду, бо вражала безграмотність автора тексту, який навіть не намагався писати без помилок. А все тому, що текст був перекладений на українську мову з російської через автоматичний перекладач. Звісно, новина з сайту «Детектор медіа» була помічена і одразу видалена.
Використання акаунту в Facebook саме українця та українських сайтів було потрібним інформаційним диверсантам, аби «легалізувати» свій інформаційний вкид. Тим самим дати поштовх для широкого поширення і обговорення.
Центр стратегічних комунікацій проаналізував дані соцмереж. З графіки видно, що фейкова новина про «розстріл біженців» найактивніше поширювалася, починаючи з 15:00 1 грудня і до кінця доби. А вже далі активність пішла на спад. Що лише підтверджує штучність появи цієї новини та відсутність цікавості до неї у реальних читачів, без цілеспрямованого підсилення.
Найактивніше фальшива новина розійшлася в російському сегменті соцмереж VK, «Одноклассники» та в «Телеграмі».
Найбільше уваги було серед акаунтів-представників «ЛДНР». Вони постійно акцентували на тому, що розстріл відбувся в зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Ця ділянка їх почала цікавити ще з середини листопада. Уже тоді були спроби розповсюдити наративи про те, що саме сюди будуть тікати біженці з Білорусі.
Активізація фейків проти України
Державна прикордонна служба відреагувала на цей фейк, заявивши, що відео несправжнє і розстріл 29 листопада, як і намагання пройти кордон біженцями, є вигадкою. «Жодних виявлень груп незаконних мігрантів на кордоні з Республікою Білорусь, в т.ч. в районі Чорнобильської зони не було», – заявляють прикордонники.
Варто також зазначити, що населений пункт Прилуки, назва якого помітна на записі, є не тільки в Україні. Міста-тезки є і на території Білорусі. Сценарій з розкручуванням фейкового повідомлення використовується російськими спецслужбами не вперше. Такі самі ж методи і алгоритм були помічені після застосування Україною безпілотників Bayraktar, про що раніше писав Центр стратегічних комунікацій. Тоді теж через «зламане» українське ЗМІ вкидувалась фейкова заява міністра оборони, де він ніби-то спростовував використання Україною безпілотників. Мовляв, це була «постановка».
Таким чином, за останній місяць ми побачили чергову типову інформаційно-психологічну спецоперацію спецслужб Росії, яка складається з наступних етапів:
- створення фейку (відео «розстрілу мігрантів»);
- його розміщення на українському ресурсі (через незаконний доступ до адміністрування в Фейсбуці та на медіасайті);
- легалізація дезінформації – публікація повідомлення в «сірому сегменті» медіа (профілі в Telegram);
- подальше розповсюдження фейку по масових російських і іноземних медіа.
Тим часом раптовий сплеск антиукраїнської пропаганди в соцмережах помічає не одна Україна. Державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив недавно, що ця активність наближається до рівнів, які востаннє спостерігалися напередодні вторгнення Росії до України у 2014 році.
Він також додав, що тоді, як і зараз, значно збільшилась чисельність збройних сил РФ біля кордону з Україною. Вигадуючи різноманітні фейки та провокуючи військовий конфлікт, Кремль розхитує ситуацію в Україні, аби схилити її до серйозних поступок.