Навігація та корисні матеріали
У центрі уваги проросійських медіа цього тижня — саміт Україна-ЄС, на якому, серед іншого, ухвалили угоду про «відкрите небо». Усі досягнення перемовин звели до того, що асоціація вигідна тільки ЄС, а Україна тільки втрачає, головним чином — в економічному плані. Проросійські ЗМІ активно поширювали кремлівський фейк про українську «зношену» газову трубу, яка «може лопнути». А також вкотре виправдовували Росію: нібито агресором її ніхто не визнає, а війну «вигадали».
Як в український інфопростір потрапляють російські наративи — VoxCheck аналізує в рамках спільного проєкту з Центром стратегічних комунікацій. Попередні випуски читайте тут.
Маніпуляції: «вивіз лісу», «доставка заробітчан» — Україна нічого не отримала від саміту з ЄС
Що сталося: У Києві 12 жовтня пройшов 23-й саміт Україна – Європейський Союз. Ключове досягнення цьогорічного саміту — Україна та ЄС підписали угоду про Спільний авіаційний простір (так зване «відкрите небо»). Українські авіаперевізники тепер можуть без обмежень літати в аеропорти країн Євросоюзу, а європейські компанії — в аеропорти України. Україна ж зобов’язується дотримуватися європейських стандартів безпеки.
Тепер на український авіаринок може зайти більше європейських лоукостерів, які пропонують низькі ціни на квитки. «Відкрите небо» вигідне споживачам: це більше можливостей для подорожей за доступними цінами. Виграють від угоди й аеропорти України: вони прийматимуть більше літаків, тож збільшиться пасажиропотік. Це підвищує шанси регіональних аеропортів на інвестиції та розвиток.
Однак деякі українські авіакомпанії вважають, що угода зашкодить вітчизняним перевізникам. «Відкрите небо» передбачає можливість для європейських авіакомпаній здійснювати внутрішні рейси в Україні, а от українські перевізники такого права в Європі не отримують.
Утім, проросійські ЗМІ знайшли в угоді про «відкрите небо» ще одну «зраду»: тепер європейські лоукостери «доставлятимуть» ще більше українських заробітчан за кордон. Мовляв, ЄС знову уклав вигідну тільки для себе угоду: тепер їм ще легше вивозити дешеву робочу силу.
Схожі тези вкладаються в загальний російський наратив про те, що лише Євросоюзу вигідна асоціація з Україною. ЄС нібито використовує дешеву робочу силу, вивозить з України сировину та ресурси й встановлює контроль над органами влади. Натомість Україна від цієї Угоди тільки втрачає — і руйнує свою економіку. «Українська промисловість, після нескінченної низки криз, викликаних «ефективним менеджментом» і «європейськими реформами», і так давно дихає на ладан», — пише Klymenko Time.
Фейки російської пропаганди про асоціацію України з ЄС ми спростовували в статті «Геть від Євросоюзу». Російська дезінформація сьомий рік демонізує Угоду про асоціацію між Україною та ЄС».
«Євросоюз досить-таки очікувано написав у цій заяві лише те, що потрібно для інтересів самого ЄС. На кшталт продовження судової реформи та її поглиблення, ну щоб взяти українські суди повністю під свій контроль. Акцентовано також у цій заяві на незалежності антикорупційних структур. Ну звичайно, щоб вони продовжували залишатися під контролем Заходу», — йдеться у відеоблозі «Страни». Наратив про зовнішнє управління Україною та контроль іноземців ми вже спростовували раніше.
Міф про вивезення з України ресурсів проросійські ЗМІ теж згадали. ЄС вимагає зняття мораторію на експорт лісу-кругляку, бо це суперечить умовам Угоди про Асоціацію. У цьогорічній заяві Україна нарешті зобов’язался вирішити проблему з лісом-кругляком.
«А цікавлять європейських чиновників наші проблеми? Чи вони взагалі за іншим приїхали: за енергетикою, за лісом-кругляком, за землею й іншими абсолютно приземленими поняттями?», — запитує ведучий в ефірі телеканалу «Першого Незалежного». Далі він розповідає, що чинна українська влада подобається ЄС «своєю цілковитою відданістю віддати все, що є в країні, заради інтересів Європейського Союзу, зокрема економічних».
Вимога скасувати мораторій на вивезення лісу-кругляку роками була приводом для численних маніпуляцій. Мовляв, після зняття мораторію ліси вирубають та вивезуть — для українського виробника сировини не залишиться. Насправді для збереження українського лісу ЄС пропонує обмежити його вирубку. Чинний мораторій на експорт лісу не припинив його вирубку, а внутрішнє виробництво готової продукції із власно
Фейк від Путіна: українська газотранспортна труба може «лопнути»
Що сталося: Володимир Путін заявив, ніби нарощувати транзит газу через Україну небезпечно, бо українська газотранспортна система (ГТС) зношена та може «лопнути зовсім». Проросійські медіа передавали позицію Кремля й просували меседж, ніби саме тому Росія відмовилася від транзиту газу через Україну. На проросійських телеканалах, посилаючись на Путіна, розповідали те саме: ніби українська ГТС десятиліттями не ремонтувалася, тож небезпечно збільшувати поставки газу.
Насправді Росія свідомо дискредитує українські потужності, аби виправдати свої політичні маніпуляції, через які в Європі виникла масштабна газова криза. У коментарі для Центру стратегічних комунікацій в Міністерстві енергетики України зазначили, що на українській ГТС здійснюється масштабна програма модернізації. Протягом 2021 року було введено в експлуатацію сім об’єктів, завершено будівництво та планується введення чотирьох, триває будівництво ще чотирьох. Планується реконструкція восьми компресорних станцій та майже 200 газорозподільчих станцій. Тільки за 8 місяців цього року були здійснені капітальні інвестиції, ремонти, техобслуговування та діагностика на суму понад 4,6 млрд грн.
Натомість у самій Росії тільки за минулий рік було 7 великих аварій, бо замість ремонту «труб», які вже є, гроші йдуть на нові «…потоки» (зокрема «Північний потік-2»).
Крім цього, у проросійських ЗМІ активно коментували вкид Путіна про те, що Росії нібито невигідно транспортувати газ через Україну. Цю маніпуляцію ми спростовували в моніторингу за минулий тиждень.
Фейк: Росія — не агресор
Цього тижня на проросійських телеканалах дуже активно просували наратив, що Росія — це не держава-агресор та не сторона конфлікту, а війни просто немає. «По-перше, немає оголошеної війни, якщо є — оголошуйте. По-друге, Росія не є стороною конфлікту згідно з Мінськими домовленостями», — заявляє Андрій Лесик, член політради «ОПЗЖ» в ефірі «Першого Незалежного».
На цьому ж телеканалі нардеп від «ОПЗЖ» Ренат Кузьмін теж розповідає, що ніхто не оголошував війну, а Росію — державою-агресором. «Українська влада не боїться в цій війні програти й стати стороною, що програла, тому що війни як такої немає. Є просто її видимість, і це використовують для політичних і корупційних завдань», — заявляє Кузьмін.
Примітно, що проросійські онлайн-медіа, наприклад, «Страна» та «Klymenko Time», у публікаціях вираз «країна-агресор» зазвичай беруть в лапки або показово іронізують з нього.
Державою-агресором Росію ще в 2015 році визнала Верховна Рада: цікаво, що нардепи чинного скликання від «ОПЗЖ» цього факту не знали. 47 країн ООН визнали Росію агресором, а не «посередником конфлікту» на Донбасі. Відповідальність Росії за агресію на Донбасі неодноразово підкреслювали в ЄС. На цьогорічному саміті лідери України та ЄС підтвердили, що агресію чинить РФ, що за події на Донбасі та зрив перемир’я відповідальна саме Росія. Тоді як у проросійських ЗМІ, продовжуючи кремлівський наратив, відповідальність за зрив перемир’я намагаються перекласти на Україну.
Факт присутності росіян на Донбасі визнавали представники ОБСЄ. Місія ОБСЄ фіксувала на Донбасі людей із ранговими знаками Російської Федерації. Крім того, представники СММ ОБСЄ говорили з полоненими, які заявляли, що є військовослужбовцями Збройних сил Росії. Пізніше, у січні 2020 року, на сайті місії США в ОБСЄ зазначили, що ОБСЄ фіксувала перекидання військової техніки з російської території в Україну.
Неодноразово на присутності російських військ на Сході України наголошували розслідувачі з Bellingcat. Наприклад, у 2014-2015 рр. тисячі російських військовослужбовців брали участь у бойових діях на сході України і були нагороджені медалями за свою діяльність у ході цих операцій. Не заперечують присутність Росії на Донбасі і депутати Держдуми РФ. Про участь Росії у війні регулярно дають свідчення самі її учасники, наприклад, російський офіцер Ігор Гіркін-Стрєлков.
Крім цього, цього тижня проросійські медіа активно просували статтю Дмитра Медведєва про Україну. Свої думки Медведєв виклав у 5 коротких пунктах, насичених «вічнозеленими» міфами російської дезінформації. Проросійські ЗМІ транслювали ці міфи без спростувань, а в ефірах ток-шоу спікери намагалися їх ще й доповнити: вкотре говорили про «зовнішнє управління» Україною, і що за Зеленського все вирішують у Вашингтоні.
Детально усі пропагандистські тези російського політика ми спростували у статті «5 пунктів брехні Дмитра Медведєва».