Моніторинг

Путінським друзям з КГБ разом майже 350 років: дайджест пропаганди за 4 – 6 листопада

Навігація та корисні матеріали

Шойгу святкує 10 річницю перебування на посаді, а голова СВР Наришкін чекає відповідей на СМС-ки. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди за 4 – 6 листопада.

 1. Чого вартує «тепле» ставлення росіян до українців
 2. Кремль платитиме за великим екологічним рахунком
 3. 10 «успіхів» Шойгу на посаді міністра оборони
 4. Навіщо Москві Дотком?

Чого вартує «тепле» ставлення росіян до українців

4 листопада, під час так званого Дня народної єдності, Путін говорив про повагу до українців, вчергове продемонструвавши свій «валдай головного мозку».

Диктатор згадав 1917 рік, «коли іноземці гріли руки на трагедії нашого народу». Пояснив, що війну проти українців треба було починати «щоб не повторити помилок 1941 року». Проте, за його словами, «росіяни завжди з повагою та теплотою ставилися та ставяться до українського народу. Так було і є, незважаючи на сьогоднішнє трагічне протистояння».

НАСПРАВДІ, те, що Путін дуже хоче переговорів – зрозуміло. Але всю «теплоту до українців», як і раніше, демонструє двома «Сонцепеками». Перший – важка вогнеметна система з такою назвою, яка стріляє некерованими термобаричними та запальними реактивними снарядами, що випалюють ціль.

Другий «Сонцепек» – це пропагандистський фільм, знятий в окупованому Криму. Події відбуваються у травні 2014 року на тимчасово окупованій території Луганської області. У стрічці найманці ПВК «Вагнер» представлені як «ополчення», а українські військові – «карателеми».

А єдиними іноземцями, хто гріє руки на трагедії українців, є, власне, росіяни, які її і влаштували. За підрахунками Kyiv School of Economics, прямі збитки, нанесені інфраструктурі України в ході війни, складають майже $63 млрд. Загальні втрати економіки $543-600 млрд.

Цьогоріч Україна вже отримала від західних партнерів близько €80 млрд допомоги. Про це свідчать дані Кільського інституту світової економіки станом на жовтень 2022 року.

У період з 4 серпня до 3 жовтня США взяли на себе нові зобов’язання в розмірі майже 12 млрд євро, внаслідок чого загальна сума військової, фінансової та гуманітарної допомоги склала трохи більше ніж 52 млрд євро.

Країни та інститути ЄС збільшили свої зобов’язання на 1,4 млрд євро за той самий період, і тепер їхня загальна сума становить трохи більше ніж 29 млрд євро.

6 листопада стало відомо, що Єврокомісія наступного тижня надасть план допомоги Україні на наступний рік. Він передбачає 18 млрд євро. 

Це все, що потрібно знати про росіян, які з «теплотою» ставляться до українців, застосовуючи свої «сонцепеки», а також про іноземців, які «гріють руки на трагедії нашого народу».

Росія платитиме за великим екологічним рахунком

Окремої згадки вартує і та «повага», з якою Росія ставиться до навколишнього середовища в Україні. Нагадаємо, головним російським «настамнетовским» наративом масштабних руйнувань української інфраструктури є: «ми наносимо високоточні удари».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія взялася за руйнацію власних природних «скреп»

В самій РФ вплив хімічного, біологічного та інших видів забруднення довкілля відчувають понад 90 млн росіян (63,6% населення). 46% міського населення РФ живе у містах із високим і дуже високим рівнем забруднення повітря. 

За офіційними даними, в Росії щорічно незаконно знищують 10 – 30 млн куб. м лісу. Кожне десяте дерево рубають без документів, решта — під виглядом санітарної вирубки чи під іншим приводом. 

Хронічно забруднені токсикантами промислового походження 613,1 кв. км ґрунтів (або 3,5% площі країни). 

НАСПРАВДІ, такий само екоцидний підхід, але тепер «високоточними ударами», Росія реалізує і в Україні.

 • З 24 лютого довкіллю України завдано шкоди на понад 1,35 трлн грн. Найбільша шкода атмосферному повітрю, збитки за цим пунктом складають понад 924 млрд грн.
 • Щодня через лісові пожежі, від горіння нафтопродуктів і загоряння промислових об’єктів у повітря потрапляють небезпечні речовини. З початку війни кількість таких викидів перевищила 67 млн тон. Для порівняння: у 2021 та 2020 роках вони складали лише 2,2 млн тон на рік.
 • Загалом в Україні вже постраждало 3 млн га лісів, а це майже третина лісового фонду. Деякі з них втрачені назавжди.
 • Близько третини території України (у тому числі й чорноземи) потребуватимуть розмінування, на що знадобиться щонайменше 10 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому перемога України в інтересах захисту довкілля

На початку жовтня міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець заявив, що природі України завдано збитків на майже €36 млрд.

Із них €11,4 млрд – шкода, заподіяна ґрунтам, €24,6 млрд – збитки внаслідок забруднення повітря.

Загалом з початку повномасштабної війни внаслідок лісових пожеж, бомбардувань нафтопереробних заводів та промислових об’єктів обсяг викидів вуглецю в атмосферу становить щонайменше 31 млн т.

— 40 українських нафтобаз знищено внаслідок ракетних ударів, а через пожежі в атмосферу потрапило понад 499 тис. тон токсичних речовин.

Потенційно 79 млн т парникових газів буде вироблено під час повоєнної відбудови та відновлення інфраструктури міст і сіл України.

Всесвітній фонд природи також підрахував, як українська природа постраждала від дій Росії:

 • 20% природоохоронних територій потерпають від війни.
 • У зоні ризику опинилися 2,9 млн га Смарагдової мережі. Ці території є значною частиною природоохоронної мережі Європи, яка охороняється законодавством ЄС та Ради Європи.
 • Під загрозою знищення перебуває 16 Рамсарських об’єктів площею майже 600 000 га. Вони мають статус водно-болотних угідь міжнародного значення завдяки їх унікальному біорізноманіттю.
 • Водно-болотне угіддя «Архіпелаг Великі і Малі Кучугури» площею 7 740 га нині деокуповане, втім, через близьке розташування до лінії фронту перебуває під загрозою знищення.
 • Окупованими залишаються 8 заповідників та 10 національних природних парків.

Ці цифри можуть зростати, адже на частині територій досі тривають бойові дії, а решта перебувають під тимчасовою окупацією чи очікують на розмінування.

Нагадаємо, екологічна безпека не знає кордонів і шкода, завдана довкіллю однієї країни, впливає на добробут міжнародної спільноти загалом. І цей вплив може тривати поколіннями.

Тому Росія платитиме за війну в Україні й за великим світовим екологічним рахунком.

10 «успіхів» Шойгу на посаді міністра оборони

6 листопада виповнилося 10 років, як Шойгу очолив Міністерство оборони РФ. Фактично, він єдиний міністр, який з невеликою перервою є членом Уряду РФ ще з 1990-х років (загалом – 31 рік).

У збройних силах не служив жодного дня (лише прослухав курс лекцій на військовій кафедрі), проте у 2003-му отримав звання Генерал армії, а за 9 років після цього взагалі став міністром оборони.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Дика дивізія» генерала Шойгу

Шойгу є шанувальником білогвардійського генерала барона фон Унгерна, який мріяв про відновлення імперії Чингісхана для «хрестового походу проти джерела смути – Заходу». Основу імперії мали скласти «жовті» азіатські народи, які, на думку Унгерна, не втратили, на відміну від «білих» народів, своїх джерел. При цьому бажано, щоб вони були православними (сам Шойгу охрестився у 1960 році в одному із храмів міста Стаханов Луганської області).

З чим же НАСПРАВДІ підійшов Шойгу до свого 10-річного ювілею у МО РФ?

Ось лише 10 його «успіхів»:

 1. Увійшов у всі можливі санкційні списки: від українських до світових.
 2. Змарнував основні здобутки справді вдалої військової реформи свого попередника на посаді Анатолія Сердюкова. Фактично здійснив розворот назад у бік совка, показухи та покровительства бездарним генералам.
 3. Розвів в армії корупцію космічних масштабів: солдатам доводиться самим купувати у воєнторзі буквально все спорядження, в той час, як держава спроможна запропонувати їм тільки іржаві автомати і хрючєво в трилітрових бутлях.
 4. Станом на 6 листопада армія Шойгу втратила в Україні: танків ‒ 2765, бойових броньованих машин ‒ 5611, артсистем – 1781, РСЗВ – 391, засобів ППО ‒ 202, літаків – 277, гелікоптерів – 260, БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1465, крилатих ракет ‒ 399, кораблів /катерів ‒ 16. Після втрати флагмана ЧФ РФ крейсера «Москва» міністра Шойгу особисто розпинав Соловйов, а згодом і різного штибу «воєнкори».
 5. В Україні вже загинуло більше військовослужбовців, ніж за другу російсько-чеченську та війну СРСР в Афганістані. До 4 листопада, за даними відкритих джерел, поіменно підтвердилися смерті в Україні вже понад 1300 російських офіцерів. Відомо також про 94 випадки загибелі військових пілотів, підготовка кожного з яких займає 7 – 8 років і коштує близько 3,4 млн доларів.
 6. У вересні Держдума зажадала того, що раніше здавалося неймовірним – заслухати звіт Шойгу у закритому режимі.
 7. Розбазаривши свою кадрову армію, розпочав «загально-часткову» мобілізацію, змушуючи гинути в окопах програмістів та інвалідів, заохочуючи тікати з країни сотні тисяч чоловіків.
 8. Під носом у міністра в Росії створюються паралельні, непідконтрольні йому армії (вагнерівці, кадировці), які конкурують з МО за кадри і матчастину, а їх очільники ще й поливають брудом підлеглих Шойгу генералів.
 9. Міністра оборони РФ вже дозволяють собі публічно мочити навіть «ті, які ніхто і звуть їх ніяк». Херсонський колаборант Стремоусов заявив, що «справжні офіцери, будучи на посаді голови Міноборони, які допустили такий провал своєї армії на передовій, мають застрелитися».
 10. Фактичним успіхом Шойгу можна вважати хіба те, що в рідній для нього Тиві місцеві «барани» виявилися дорожчими за сахалінській «мінтай» – ними родичам місцевих мобілізованих компенсують втрату годувальника.

Отже, як бачимо, не дуже веселий ювілей вийшов у аксакала російського уряду. 

Принагідно, нагадаємо й іншу силову рать 70-річного президента Путіна:

 • генерал армії РФ 71-річний Бортніков очолює ФСБ вже 14 років.
 • генерал армії 71-річний Патрушев на посаді Секретаря Радбезу РФ перебуває також 14 років.
 • генерал юстиції РФ 69-річний Бастрикін очолює Слідчий комітет Росії 11 років.
 • наймолодший 68-річний Наришкін керує Службою зовнішньої розвідки лише з жовтня 2016 року. До цього очолював Адміністрацію президента і був спікером Держдуми.

Навіщо Москві Дотком

І наостанок про останнього – Сергія Наришкіна, який 6 листопада заявив, що «Росія має підстави вважати, що СМС-повідомлення «все зроблено», відправлене британською прем’єркою Ліз Трасс держсекретарю США Ентоні Блінкену, стосувалося підриву на «Північних потоках».

Нагадаємо, 26 вересня у Балтійському морі відбулися витоки на «Північних потоках». Путін, за звичкою, звинуватив «англосаксів». МО РФ заявило, що до організації та реалізації вибухів причетні ВМС Великої Британії. Звідки ж взялася ця СМС, на яку посилаються в Москві?

НАСПРАВДІ, 29 жовтня таблоїд The ​​Mail on Sunday повідомив, що мобільний телефон Ліз Трасс, коли вона очолювала МЗС Британії, зламали, і дані її листування могли опинитися у російських спецслужб. У тому числі дані про війну в Україні.

Наступного дня Кім Дотком у Twitter написав, що Трасс нібито відправила Блінкену повідомлення «Зроблено» через хвилину після вибухів «Північних потоків». Дотком не пояснив, звідки в нього така інформація.

Хто такий Кім Дотком? Якщо коротко, то інтернет-шахрай. Детально про нього писав ще у 2013-му році Forbes, а цьогоріч Bloomberg. Ось фактчек від Newsweek його іншого твіту, коли Дотком заявив, що Головнокомандувач ЗСУ Залужний нібито носив браслет зі свастикою.

До чого тут російська пропаганда? До того, що твіт мережевого пройдисвіта стає приводом для сюжету новин у росЗМІ і звинувачень з боку офіційних осіб РФ. 99% росіян прочитають лише заголовок і не розбиратимуться, хто такий Дотком.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британський стиль московських фотомонтажерів

Таким чином, твердження про можливу причетність Лондона до вибухів – стає частиною пропагандистського наративу в Росії. У це починають вірити не лише бабусі на лавці у під’їзді, а й голова Служби зовнішньої розвідки Наришкін.

Востаннє, нагадаємо, так було з «брудною бомбою», про яку довго волали з самих високих трибун у Москві та навіть ООН. Але спростування МАГАТЕ, яка побувала в усіх українських містах, вказаних росіянами, як таких, де виготовляють цю «бомбу», у Росії подали одним реченням дрібним шрифтом.

Дрібна вона, ця Росія. І дуже стара. Путіну і його гебістським друзям-КГБістам зараз разом майже 350. Якщо відняти цю цифру від 2022 буде 1672. Петро І в тому році народився. Можливо, через те московські геронтократи і бавляться в свою імперську велич.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: