Аналітика

Путін та євреї. Як Росія прямує до державного антисемітизму

Навігація та корисні матеріали

Російська пропаганда часто використовує єврейське питання, аби посварити українців і євреїв. І робить це переважно паразитуючи на історичних питаннях чи роздуваючи до вселенських масштабів різні незначні інциденти (нерідко фабрикуючи їх).

Але в образ українців як «махрових антисемітів» росіянам не вірять. Передусім тому, що будь-які нарікання на український антисемітизм з боку Кремля виглядають комічно на фоні російського шовінізму і ксенофобії, які розквітли буйним цвітом у сучасній Росії. 

Адже, поки росіяни намагаються представити себе як головних «денацифікаторів», то все більше набуває актуальності питання – чи вже пора їхати з країни, чи ще потерпіти, – для самої єврейської громади РФ.

Правду кажучи, їхати з Росії євреїв закликав ще у грудні 2022 року не хто інший, а колишній головний рабин Москви Пінхас Гольдшмідт.

Джерело: cursorinfo.co.il

«Якщо подивитися на російську історію, то можна побачити, що кожного разу, коли політична система країни опинялася в небезпеці, уряд намагався перевести гнів і невдоволення мас на єврейську громаду. Це відбувалося і за царських часів, і наприкінці сталінського режиму» — сказав тоді рабин в інтерв’ю The Guardian.

Сам Пінхас Гольдшмідт покинув Москву за два тижні після 24 лютого 2022 року через відмову публічно підтримати «СВО» і тиск з приводу цього на його родину з боку російської влади. Думку про те, що їхати з РФ треба вже всім співвітчизникам, рабин Пінхас виношував як дитя, майже 9 місяців.

У цей проміжок часу на єврейську тему «відмітився» міністр закордонних справ Лавров, який у травні 2022-го стверджував, що «Гітлер теж мав єврейське походження, тому це нічого ще не означає». «Вже давно ми чуємо, як мудрий єврейський народ каже, що найбільші антисеміти – це самі євреї», – до того додав у інтерв’ю італійському Rete 4 Лавров. 

Також  у жовтні 2022-го помічник секретаря Ради безпеки РФ Олексій Павлович у своїй статті про «нові язичницькі культи» в Україні додав Любавичівський хасидизм. Російський чиновник назвав його «сектою» і заявив, що головний принцип його прихильників – «вищість над усіма націями та народами».

Як бачимо, кожен такий виступ був не від маргінальних російських експертів. Але тепер у хід пішла вже зовсім «важка артилерія». Про єврейське походження українського президента знову згадав Володимир Путін. Він заявив, що «західні куратори поставили на чолі сучасної України етнічного єврея», аби «прикрити антилюдську сутність» України. «Це робить ситуацію надзвичайно огидною, що етнічний єврей прикриває героїзацію нацизму і тих, хто очолював свого часу Голокост в Україні» – стверджував Путін. Додавши, що «найкраще це розуміють прості громадяни Ізраїлю» і запропонував подивитися, що ж вони про це «говорять в Інтернеті».

У червні Путін сказав, що в нього є друзі-євреї, яким не подобається президент України. «У мене багато друзів євреїв з дитинства. Вони кажуть, що Зеленський – не єврей, це ганьба єврейського народу. Це не жарти, не іронія» – сказав Путін за лаштунками Петербурзького економічного форуму. І це дійсно не жарти та не іронія: як відомо, свій обов’язковий «друг єврей» повинен бути у кожного антисеміта. Але при цьому ці часто міфічні євреї не повинні створювати дисонанс своїм персональним антисемітам.

У Путіна ж з євреями все погано. Пишуть та роблять вони здебільшого не те, що подобається кремлівському диктатору. Ось хіба що посол Ізраїлю в Росії Олександр Бен Цві 6 вересня, в день терористичного удару по ринку в Костянтинівці з 17 загиблими, підписав з міністерством культури РФ угоду про співпрацю у галузі спільного кіновиробництва.

Цю угоду влада Ізраїлю ніяк не афішувала, навіть прес-релізу на івриті не було. Та й розголосу не було б навіть серед місцевих режисерів та акторів, якби не персональний телеграм-канал міністерши з культури РФ Ольги Любимової, яка води в роті не втримала та швидко всім розповіла про «довгоочікувану угоду».

Тло для неї не дуже вдале – щойно ті самі «прості євреї» масовими протестами залишили у Москві без єдиної копійчини з гастролей до Ізраїлю відомий театр Ленінського Комсомолу – Ленком. Ленінського Комсомолу вже давно немає, режисера Марка Захарова нема, Євген Леонов теж майже тридцять років як помер, а театр «Ленком Марка Захарова» досі існує. Та спонсори невідомі знайшлись, що дали грошей на поїздку до Ізраїлю театру, який возить «машини для російської армії та СВО». 

За останні півтора року до Ізраїлю під тиском «простих євреїв» не змогли потрапити Ольга Бузова, Олена Ваєнга, Григорій Лепс, Філіп Кіркоров, Олександр Розенбаум, В’ячеслав Бутусов та дует RASA. Зараз громадськість збирає сили перед запланованими на лютий 2024-го гастролями «Русского балета» під керівництвом народного артиста СРСР В’ячеслава Гордєєва. Той колись дуже святкував анексію Криму, а тепер точно не доїде до Єрусалиму. Але всі ці «зірки» разом не захмарять спомину про «Ленком Марка Захарова», адже він відповів не аби як – відкритим листом «від акторів» поділилися не на сайті театру, а у головному офіційному ЗМІ уряду РФ: «Росийской газете».

Дуже «мило» стосовно громадян Ізраїлю від представників «великої російської культури» виглядало оце: «Корчащиеся в бессильной злобе израильские «Иваны, не помнящие родства», изображающие победное ликование, всего лишь вновь продемонстрировали неприглядный вид «защитников Украины», сыто сидящих на государственных шеях различных стран».

Як демонструють останні опитування, 76% населення Ізраїлю після великого вторгнення підтримували Україну, лише 10% – Росію. Серед виборців правих партій підтримка Росії була максимальною, але не більше 13%. Електорат центристських та лівих партій однозначно зайняв бік України – 87% та 90%, відповідно. 

Демонстрація підтримки України в Тель-Авіві.
Фото: EPA

Уряд Біньяміна Нетаньягу болісно балансує між своїми виборцями, Іраном, Росією, Україною та США. 6 вересня підписали угоду з Росією, а 7 вересня Нетаньягу вже телефонував Зеленському та обговорював безпеку паломників-хасидів в Умані. Тих самих, яких Росія вважає «сектою», яка виступає за «перевагу над усіма націями та народами». 

Уряд Ізраїлю, своєю чергою, одночасно призиває хасидів утриматися від виїзду до України – але виділяє 4 млн шекелів на допомогу релігійним мандрівникам.

І поки влада Ізраїлю озирається на Путіна, в Росії про євреїв не забувають. Організація «Офіцери Росії» вимагає заборонити прокат британського фільму «Голда. Судний день». Фільм будуть перевіряти на «розпалювання міжнаціональної ненависті»: там Голда Меїр згадує про Україну у 1918 році, а з точки зору «Офіцерів» та Володимира Путіна, України тоді взагалі не існувало.

Ізраїль єдина країна у світі, яка після російського повномасштабного вторгнення збільшила кількість авіаційних рейсів до РФ – вони вже вивозять своїх. А тим часом міністерство юстиції Росії у липні 2022 року вже зробило першу спробу ліквідувати у країні єврейську агенцію «Сохнут». Москва насправді може як закрити «Сохнут», так і передати Ірану сучасні літаки СУ-35: будь-який крок буде фатальним для відносин з Ізраїлем. 

Все балансує на краю прірви, і коли російський державний антисемітизм вийде на повні оберти залишається лише питанням часу.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Медіа-версія на сайті Укрінформ

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: