Аналітика

Про що спілкуються українські переселенці в Чехії, Польщі та Німеччині

Навігація та корисні матеріали

Ми промоніторили 180 телеграм-спільнот та 13 Вайбер-чатів українців у Німеччині, Польщі та Чехії. Мета дослідження виявлення проросійської дезінформації та наративів у середовищі українських переселенців. Період дослідження – грудень 2022 року.

  • Переважну більшість людей за кордоном цікавить вирішення нагальних побутових проблем, особливо пошук роботи чи підробітків. Існує значний ризик потрапляння в трудове чи сексуальне рабство.
  • Українські переселенці часто шукають російськомовних лікарів, консультантів та працівників сфери обслуговування. Подальше занурення в російськомовне середовище створює очевидну загрозу для поширення російських наративів та дезінформації.
  • Не зафіксовано значного поширення російської дезінформації чи фейків. Проте зрідка в спілкуванні людей зустрічались занепадницькі, негативні повідомлення, а також повідомлення на тему несправедливого ставлення до українців з боку іноземців.

Спільний проєкт Texty.org.ua та Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Результати автоматичного визначення теми повідомлень (topic modelling) показали, що спілкуючись онлайн переселенці за кордоном цікавляться переважно побутовими темами: пошук роботи, житла, лікарів, міжнародні перевезення тощо. До прикладу в Чехії найактуальнішою є тема пошуку тимчасових підробітків (так званих «фушок»), тоді як люди в Німеччині масово скаржаться на заплутані бюрократичні процедури місцевих пунктів працевлаштування («джоб-центрів»).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна стала світовим «пунктом незламності»: дайджест пропаганди за 26 січня

У нашій вибірці повідомлення на побутові теми становили 62%; про місцеві новини – близько 5%, тему війни чи волонтерства зачіпали лише у 2% повідомлень. Решта 30% повідомлень не мали чітко визначеної теми.

Ризики нелегального працевлаштування

Нерозуміння того, як влаштований ринок праці за кордоном, та незнання мови країни проживання призводить до того, що українські переселенці самі часто шукають російськомовне середовище та нелегальні або напівлегальні схеми працевлаштування. Окрім цього, ми зафіксували велику кількість оголошень з боку працедавців та вербувальників, котрі цілеспрямовано шукають українців для найму. Зазвичай такі оголошення розміщують російською мовою.

Оголошення про роботу в секс-індустрії

Особливу увагу хочемо звернути на доволі значну кількість оголошень, що мають на меті втягування молодих жінок до секс-індустрії – наприклад «студия массажа ищет очаровательных девушек, которые хотят зарабатывать». Ми припускаємо, що часом такі оголошення можуть бути замасковані під пропозиції познайомитися: «Познакомлюсь с красивой девушкой. С меня полная материальная поддержка и решение твоих проблем». Нам вдалось зафіксувати 387 подібних повідомлень. 

Це становило трохи понад 1% від всіх оголошень про пошук роботи та працівників, що з’явились в досліджуваних онлайн-спільнотах впродовж грудня 2022 року. Основна маса таких повідомлень з’явилась в онлайн-спільнотах Польщі (270 повідомлень), тоді як в Німеччині та Чехії їх було значно менше.

Усе це збільшує ризики потрапляння в трудове та сексуальне рабство, підвищує ймовірність контактів з організованою злочинністю та посилює ворожий інформаційний вплив. Покращити ситуацію можна за допомогою цільових інформаційних кампаній від МЗС України, а також інших державних та міжнародних агенцій.

Пошук російськомовного середовища

Чимало українців за кордоном продовжують бачити російську мову як спосіб універсального спілкування. Людей цікавить пошук російськомовних консультантів, лікарів, працівників сфери обслуговування тощо. Навіть україномовні люди можуть шукати російськомовних вихователів для дітей: «Доброго вечора. Так, від Logos, там майже всі вихователі володіють російською мовою».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Принцип  «нас там не було» більше не працює. Що означає рішення ЄСПЛ щодо окупації Донецької та Луганської областей  

Тісні контакти з росіянами або вихідцями з країн СНД за кордоном несуть очевидні ризики посилення ворожого інформаційного впливу та можуть призвести до розповсюдження шкідливих російських наративів про війну та причини російської агресії.

Протидіяти цьому можна за допомогою посилення самоорганізації українців за кордоном. Посольства України могли б виділяти місцевим об’єднанням українців невеликі гранти (до 1000 євро) або надавати приміщення для організації чаювань, творчих вечорів, ігрових груп для дітей тощо.

Обговорення теми війни, розповсюдження фейків та дезінформації

Теми російської агресії проти України, волонтерської допомоги ЗСУ були присутні у досліджуваних онлайн-спільнотах. Проте ми не зафіксували значної інтенсивності їх обговорення. Вочевидь, спілкування на ці теми відбувається поза мережею або в інших загальноукраїнських онлайн-спільнотах.

Нещодавнє дослідження Громадянської мережі «ОПОРА» показує, що більшість українських переселенців пильно слідкує за новинами про війну в соцмережах, насамперед в Телеграмі. Ми плануємо ретельніше дослідити закордонний трафік основних інформаційних телеграм-каналів в Україні, щоб більше дізнатися про патерни медіаспоживання українців, що перебувають за кордоном.

Ми не зафіксували значного поширення проросійських наративів, фейків та дезінформації в досліджуваних спільнотах. Хоча зрідка в спілкуванні людей зустрічались занепадницькі, негативні повідомлення, а також повідомлення на тему несправедливого ставлення до українців з боку іноземців. Наприклад: «Вы бежали от нищеты и разрухи, а не от ракетных обстрелов», «Это не полиция сняла, я парковалась на платной парковке, ничего не нарушила, просто кому-то очень не понравилась машина на украинских номерах(».

Таке спілкування негативно впливає на морально-психологічний стан людей, послаблює соціальні зв’язки, створює сприятливе середовище для поширення російської дезінформації. Протидіяти цьому можна за допомогою цільових інформаційних кампаній про місця та служби, де можна отримати підтримку у випадку проявів дискримінації.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Джерело Texty.org.ua 

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: