Навігація та корисні матеріали
Минулого тижня поведінка білоруської пропаганди різко і значно змінилася. Було очевидно, що це пов’язано з поїздкою Олександра Лукашенка до Москви, що готується – на переговори з Путіним. Так чи інакше, але у цей період білоруські державні ЗМІ запустили справжній потік образ та дезінформації на адресу як України, так і західної коаліції, яка її підтримує.
Складалося враження, що білоруська влада перед кураторами з Москви старанно показує своє різко негативне ставлення до України та всього українського. Ще один яскраво виражений тренд у білоруських держЗМІ минулого тижня – «менторський». Мовляв, Захід не знає, як треба жити правильно і тому котиться у прірву. А ми знаємо – і зараз усіх навчимо. Тому що, мовляв, лише слов’янська модель у втіленні Росії та Білорусі – правильна, а західна модель – неправильна, і ми вам зараз пояснимо чому.
Загалом, минулого тижня було кілька явних пропагандистських посилань. По-перше, держЗМІ нагадували, що «Мінські угоди» змогли реально погасити конфлікт в Україні. Тобто Білорусь успішно виступила як переговорний майданчик, а от підступні Захід і Київ, виявляється, тільки вдавали, що домовляються, а насправді й не збиралися нічого дотримуватися.
У 2014 році Мінськ був обраний майданчиком із врегулювання конфлікту на Донбасі, оскільки Білорусь була щиро зацікавлена в настанні миру на українській землі, – прес-секретар МЗС Анатолій Глаз.
Факторів, які вплинули на вибір Мінська як майданчика для врегулювання конфлікту на Донбасі, було багато, свою роль тут відіграла і географія.
– І ментальна близькість із українцями. Тут логістична зручність. Пропонувалися майданчики, куди летіти потрібно дев’ять годин. Але головним чинником є те, що ніхто, крім Білорусі, на той момент не був настільки щиро зацікавлений у мирі на українській землі. Хтось тоді скептично ставився до цієї позиції, може, і зараз скептично ставиться. Але це абсолютна істина, бо українці, як каже Президент, не чужий нам народ.
Спроба дискредитації Мінських угод повністю проплачена з боку великих західних корпорацій.
Аналітик БІСІ Олексій Авдонін:
– Треба розуміти, в чиїх інтересах нівелювання результатів та зусиль, які були зроблені з боку всіх учасників цього переговорного процесу, аби сформувати світопорядок на території України. Насамперед інтерес у тому, щоб зберігати поточний конфлікт якомога довше. Ми бачимо, як західні оборонні корпорації на цьому наживаються. Не можна наживатися на мирі, якщо основний вид діяльності – це створення зброї смерті. Тому спроба нівелювання, дискредитації та спотворення Мінських угод – це прагнення показати, що мирні переговори нібито ні до чого доброго не ведуть.

Рибаков в ООН закликав залучити до відповіді політиків, які брехали про мирні цілі Мінських домовленостей. Відповідальна практична реалізація Мінських домовленостей могла вивести мирний процес щодо України на стійку позитивну траєкторію. Але цього не сталося. І, як стало очевидним сьогодні, і не могло статися. Про це на засіданні Ради безпеки у своєму виступі заявив Валентин Рибаков, Постійний представник Республіки Білорусь при Організації Об’єднаних Націй.
Головною ж подією для білоруської пропаганди став навіть не черговий візит Лукашенка до Путіна, а несподівана прес-конференція Лукашенка для західних журналістів, під час якої він у звичній йому хамській манері «навчав жити» країни Заходу і пропонував влаштувати в Білорусі переговори між Володимиром Путіним та Джо Байденом.
З Першим сьогодні буде ДУЖЕ ЦІКАВО.
До Палацу Незалежності прибув великий десант іноземних журналістів.
Географія: США, Росія, Велика Британія, Австрія, Франція, Саудівська Аравія, Катар, Азербайджан, Японія. Наші білоруські колеги – теж.
Захід, незапланований у графіці, з’явився спонтанно. Президент відгукнувся на прохання закордонних гостей, які приїхали – погодився на розмову.
Цей захід білоруська пропагандистська машина використала, щоб продемонструвати аудиторії нібито моральну перевагу Білорусі та Росії, а також їхніх керівників перед усім світом (тільки до Китаю ставляться з побоюванням та повагою).
Лукашенко про «демократичну диктатуру» в Білорусі:
«Я особисто, як і багато хто тут – ось журналісти білоруські, не хочу, щоб наші співвітчизники десь бовталися у вас за кордоном. Чи то в Англії, чи то у Франції. І навіть у Польщі, де сьогодні в лікарнях нема кому працювати. А ось «погана Білорусь» – наші лікарі – там нарозхват. Я хочу, щоб вони жили тут і працювали тут. І ми готові пробачати те, що можна пробачити. Ось така у нас демократична диктатура».
«Росія ніколи не програє війну. І американці першими сказали: у житті не було і не буде, щоб ядерна держава, найсильніша у світі, програла цю війну. Якщо ви продовжуватимете ескалацію, це закінчиться погано. Завжди є з ким говорити про мир. Цей діалог треба вести, я переконаний у цьому, з військовими України».
Глава держави також підкреслив, що «Зеленський не повинен бігати Західною Європою і просити винищувачі та РСЗВ далекої дії, а повинен думати про те, як припинити війну, щоб не загинули ще 200-300 тисяч українців».
Лукашенко запросив Байдена до Мінська для переговорів із Путіним про мир в Україні
«Навіть Путін підлетить до Мінська, і зустрінемося тут утрьох: два «агресори» і «миролюбний» президент. Чому ні? Заради припинення війни. Ось якщо він [Байден] хоче припинити війну (з Польщі – сюди, поряд, я літак надішлю, якщо що, «Боїнг») – приймемо його. І ось тут, у вашій присутності, ми втрьох (я вам гарантую, що Володимир Володимирович Путін сюди приїде) сядемо і вирішимо всю проблему. Всі проблеми вирішимо тут».
Наступного дня, 17 лютого, білоруські пропагандисти тему зустрічі Лукашенка з Путіним, звісно, теж відпрацювали – але вже дуже стримано, «без вогника».
Лукашенко на переговорах із Путіним:
Союзні програми з Росією вже виконано на 80%.
Білорусь готова налагодити у себе виробництво штурмовиків Су-25.
Білорусь виконує 100% домовленостей з Росією у сфері оборони та безпеки.

Україна
Щодо України білоруські держЗМІ старанно і дуже активно просували цілком конкретне послання: «Україна скоро програє війну, Захід підтримувати її більше не буде, протиставити Росії ніхто нічого не може». Причому «докази» цих тез бралися як із західних публікацій, так і з власних міркувань.
Читачі Daily Mail визнали неминучість поразки України.
Напередодні у ЗМІ з’явилася стаття про те, що за допомогою ракетних ударів по об’єктах енергетики та інфраструктури України Москва зробила попередження Заходу на тлі обговорення питання щодо постачання винищувачів для Збройних сил України.
На думку читача Daily Mail із ніком Deltaforce2014, Захід більше не повинен постачати зброю Києву, тоді війна закінчиться.
Користувач Mpenda Haki висловив упевненість, що Захід не погодиться на передачу винищувачів Україні. Тож Володимир Зеленський має розуміти, що існує два шляхи: або переговори, або капітуляція.
«Ми не хочемо третьої світової війни», – наголосив інтернет-користувач з ніком mediumjon.
«Просто здайте Зеленського, поразка неминуча», – зазначив Prosperity4L.
Заради чого сотнями на день гинуть українці? Гігін про заяви Зеленського та м’ясорубку Бахмута.
Заява міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса про менші, ніж передбачалося раніше, обсяги постачання Києву танків Leopard 2A6 свідчить про провал політики Заходу щодо підтримки України, – пише агентство Bloomberg.
Конфлікт в Україні вже спустошив європейські арсенали, у багатьох країнах Європи доповідають, що склади та навіть «звалища» – порожні, – пише Financial Times.
Втім, треба думати, що наступного тижня білоруська пропаганда загалом повернеться до колишньої своєї поведінки. Потік бруду в бік України та Заходу зменшиться (але не зникне зовсім), а офіційний Мінськ все активніше просуватиме себе як посередника для мирного врегулювання в Україні.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.