Аналітика

Майже кандидат. Як Росія вигадує перешкоди на шляху України в ЄС

Навігація та корисні матеріали

Україна стоїть за крок до того, щоб стати кандидатом на членство в ЄС. 17 червня Єврокомісія рекомендувала Європейській Раді проголосувати за надання Україні статусу держави-кандидата. Доленосне для українців рішення Європейська рада розгляне вже 23-24 червня.

Для України шлях до кандидатства зайняв 8 років різноманітних реформ. Ми завершили реформу децентралізації, відкрили ринок землі, заснували антикорупційні органи та зробили багато інших важливих кроків. Але до сьогодні можна почути, що «Україна не готова до вступу до ЄС, тому що вона не подолала корупцію, не реформувала суди, має слабку економіку, проблеми з нацменшинами…». Хто ж створює такий інформаційний шум?

Насправді все це – російські наративи, які підхоплюють українські ЗМІ. Спробуємо розібратися, які саме маніпуляції використовує Росія.

Маніпуляція про корумпованість

Питання корупції в Україні – це зброя, яку російські пропагандисти використовують проти України на міжнародному майданчику. Це один зі стереотипів про Україну, який  кремлівські маріонетки на кшталт Соловйова і Скабєєвої роками втокмачували в голови європейців. 

«Якщо ми такі корумповані, як нам роками вбивали це в голову – то чому ми досі живі? Чому українська держава не розсипалася, якщо вона настільки прямо пронизана корупцією і її нічого, крім корупції, не цікавить? Чому всі державні інституції продовжують функціонувати й робити свій внесок у протидію агресору? Прийшов час чесно запитати, наскільки обґрунтованим є цей наратив про тотальну корумпованість України?…» – заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Насправді в Україні вже давно з’явилися антикорупційні практики і структури. Зокрема, ми маємо Національне антикорупційне бюро (НАБУ), яке займається досудовим розслідуванням корупційних злочинів, Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), яка наглядає за законністю ведення досудового слідства НАБУ, Нацагентство з питань запобігання корупції (НАЗК), яке займається моніторингом електронних декларацій державних службовців, контролем за додержанням органами державної влади антикорупційного законодавства, Вищий антикорупційний суд (ВАКС), який здійснює правосуддя в кримінальних провадженнях щодо корупційних злочинів.

Співробітники цих інституцій обираються на відкритих конкурсах і, власне, тут є простір для кремлівських маніпуляцій. Адже вже півтора року конкурсна комісія не може визначити переможця на посаду очільника САП. Щоб не підживлювати російську пропаганду, необхідно дуже обережно комунікувати цю тему. Уникаючи маніпуляцій, можемо стверджувати, що призначення нового керівника САП та директора НАБУ є однією з вимог ЄС, яку Україна повинна виконати після отримання статусу країни-кандидата.

Маніпуляція про нечесні суди

Другий аргумент інформаційної зброї Кремля – це недосконалість судової системи України, якій вони закидають вже згадану корумпованість і залежність від олігархів. Але повторювати цю тезу без знання суті проблеми – працювати на ворога. Українська судова система, звичайно, далека від ідеальності, але поступово рухається до європейських стандартів.

У 2016 році Україна розпочала масштабну судову реформу, щоб забезпечити незалежність суддів і підвищити рівень довіри та публічної підзвітності судової влади. Одним із найбільших викликів цієї реформи стала доброчесність суддів, які обираються на посади. Для цього була створена Вища рада правосуддя, з’явилася Громадська рада доброчесності та Вища кваліфікаційна комісія суддів. Були запроваджені відкриті конкурси на посади, електронне судочинство тощо.

На відміну від російських пропагандистів, ЄС не говорить про примарні «корумповані суди в Україні», а називає конкретні кроки, які наша держава повинна зробити, щоб стати членом Євросоюзу. Найперше – це чистка Вищої ради правосуддя та створення нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також призначення фахових суддів до Конституційного Суду.

Маніпуляція про небажання ЄС приймати Україну

Не маючи ґрунтовних аргументів, росія традиційно вдається до метафор та грає на емоціях, говорячи про вступ України до ЄС. Російські експерти повторюють тезу, що Україна стане “тягарем для Євросоюсу”, “бездонною чорною дірою”, яка поглине всі європейські ресурси. 

Російські медіа постійно озвучують думку, що європейські країни нібито не хочуть бачити Україну в ЄС. Кремлівські пропагандисти навіть вигадали анекдот про те, що Україна потрапить до Євросоюзу лише після Туреччини, а Туреччина там ніколи не буде.  

Але доки путінські маріонетки сміються з власного жарту, Україна впевнено рухається до членства в ЄС. Через повномасштабну війну Росії проти нашої держави Європа консолідувалася, як ніколи раніше. І навіть ті держави, які традиційно скептично ставилися до українського кандидатства, сьогодні заявили про свою підтримку. Це зокрема Данія, Швеція, Нідерланди. 

Позитивні сигнали Україні йдуть не лише від європейських політиків, а й від звичайних людей. Як свідчить опитування аналітичного центру GLOBSEC, більшість громадян Центрально-Східної Європи бачать Україну в ЄС і НАТО. Зокрема, за українське членство виступають у Польщі, Литві, Чехії, Естонії, Латвії та Румунії. 

Нинішня позиція ЄС щодо України безпрецедентна. Вперше Єврокомісія рекомендувала державу, висунувши вимоги не для набуття, а збереження статусу кандидата. Попереду в українців ще багато роботи, але ми готові йти до успіху і реалізовувати окремі реформи навіть під час війни. Україна – найбільша країна Європи, яка має великий потенціал і непересічний досвід. Інтеграція України в Євросоюз не лише посилить економіку та безпеку Європи, а й дасть новий імпульс європейській єдності.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: