Країна у вигнанні. Що дасть визнання Росії країною-спонсором тероризму

An armoured convoy of russian troops moves along a road during Ukraine-Russia conflict in the southern port city of Mariupol, Ukraine April 21, 2022. REUTERS/Chingis Kondarov

Верховна Рада 3 травня ухвалила постанову про звернення до Конгресу США щодо визнання РФ державою-спонсором тероризму. Зелену кнопку натиснули 344 народні депутати.

Розповідаємо, що змінить визнання Росії країною-спонсором тероризму, які це накладає обмеження та до якої компанії може приєднатися Москва.

Чи можна вважати Росію країною-спонсором тероризму?

Для початку, що таке тероризм. Ось найчастіше формулювання, яке вживає ООН у своїх заявах — це злочинні акти, спрямовані чи розраховані на створення обстановки терору, які за жодних умов не можуть бути виправдані. Чи робить це Росія в Україні? Звісно. За понад два місяці війни зафіксовані масові випадки катувань, страта мирного населення, цілеспрямовані обстріли житлових кварталів та цивільної інфраструктури. Це складно пояснити інакше, окрім як терору.

Росія не тільки вбиває і катує людей, але й загрожує світові ядерним тероризмом. З початку війни окупанти захопили Чорнобильську та Запорізькі АЕС і регулярно запускають ракети по інших регіонах саме над атомними електростанціями. А як щодо міжнародного тероризму? Росія підтримує кривавий режим Асада в Сирії, організувала отруєння сім’ї Скрипалів у Великій Британії, причетна до збиття рейсу MH-17 на Донеччиною.

Чи достатній це аргумент для Сполучених Штатів? Держсекретар США Ентоні Блінкен на слуханнях в Сенаті заявив, що не сумнівається в тому, що росіяни тероризують український народ. І що юристи вивчають питання можливого включення Росії до списку країн, що підтримують тероризм.

Хто вже у «клубі» країн-терористів?

Загалом Сполучені Штати назвали спонсорами тероризму вісім держав. Зараз цей список удвічі менший – Сирія, Іран, Куба та Північна Корея. І лише дві країни, які США жодного разу із нього не виключали: Сирія та Іран. Їх Вашингтон назвав спонсорами тероризму в 1979 та 1984 роках відповідно. Причина – підтримка Хезболли, яку США вважають терористичною організацією та інших радикальних угруповань.

А от Куба та Північна Корея кілька років пожили поза санкційними списками. Це було за президентства Обами, який намагався налагодити стосунки із Гаваною та зменшити войовничий запал Пхеньяна. Президент США Дональд Трамп все повернув обидві країни до списку тих, що підтримують тероризм. І якщо у випадку з Кубою це було більше політичне питання, бо Північна Корея дала короткий майстер-клас, що треба зробити, щоб знову стати країною-парією.

Спершу вбити зведеного брата лідера Північної Кореї надзвичайно отруйною і забороненою міжнародними конвенціями речовиною. Потім не засудити використання хімічної зброї у Сирії. І ув’язнити американського студента, який впав у кому у північнокорейській тюрмі і помер не приходячи до тями. У листопаді 2017 року Дональд Трамп повернув Північну Корею до списку країн-спонсорів тероризму.

Які санкції загрожують Росії у разі визнання країною-терористом?

Більшість санкцій, які застосовують до країн, що спонсорують тероризм, не є чимось новим для Росії. Наприклад заборона на експорт зброї чи товарів подвійного призначення була запроваджена ще після анексії Криму. Це, щоправда, не забороняло європейським компаніям продавати Росії двигуни, які потім ставилися на військову техніку. Але з початком повномасштабної агресії і цю шпарину прикрили. Та ж історія із зовнішніми запозиченнями.

Санкції зачіпають і економічну співпрацю. Зокрема, відмова у податкових пільгах на доходи компаніям, які продовжують працювати в такій країні, скасування безмитного режиму для товарів, які експортуються в США тощо. США зможуть заморожувати власність країни-спонсора тероризму, зокрема нерухомість.

Вашингтон спроможний не лише сам застосувати ці санкції, але й може змусити своїх торговельних партнерів дотримуватися їх. Так було, коли США блокували будівництво Північного потоку-2, і ситуацію вдалося вирішити лише на найвищому рівні. Саме тому зараз Китай не протягнув «дружню руку» допомоги Росії, бо для Пекіну важливіші ринки ЄС та США.
Але головна санкція у разі внесення Росії до списку країн, що фінансують тероризм — іміджева. Коли доводиться торгувати із терористом, і бізнеси, і країни дуже швидко змінюють свою думку, забуваючи про потенційні вигоди. Як написав у своїй колонці Джейсон Блазакіс, який 10 років працював у Бюро з боротьби з тероризмом, внесення Росії до списку країн-вигнанців це економічна ядерна опція і точний удар по его Путіна.

Total
33
Shares

Пов'язані статті