Аналітика

Викрадені сироти. Куди та навіщо росія вивозить українських дітей

Навігація та корисні матеріали

З початку широкомасштабного вторгнення в Україну уряд РФ примусово евакуйовує і віддає на всиновлення українських дітей-сиріт у росії. Це не лише звірство і жорстокість окупанта, а й пряме порушення прав дитини та порушення норм Конвенції ООН про права дитини. Країна-агресор незаконно вивозить українських дітей з тимчасово окупованих територій до «ЛНР» та «ДНР», а згодом до Росії. З Маріуполя до села Безіменне Новоазовського району щодня в середньому вивозиться по 80 дітей. 

Станом на 2 травня відомо, що щонайменше 181 тисяча українських дітей примусово вивезені в Росію і так звані «ЛНР» та «ДНР».Понад 1200 з цих дітей – сироти. Дітей насильно депортують до Володимирської, Омської, Ростовської, Челябінської, Саратовської, Московської, Санкт-Петербурзької областей та на Сахалін. 

Щоб не дати дітям можливості повернутись у рідну країну, у Росії готуються юридично спростити та прискорити процедуру усиновлення. У Державну думу внесли законопроєкт про спрощену реєстрацію дітей-сиріт. За цим законопроєктом, для реєстрації достатньо заяву та документ, що засвідчує особу. Так по факту полонені Росією діти-сироти отримуватимуть від країни-викрадача «соціальну підтримку», а влада не каратиме за проживання без реєстрації. Також державна дума РФ спільно з міністерством просвіти підготували договір з «ЛНР» та «ДНР», згідно з яким російська сім’я може «законно» усиновити дитину-сироту з окупованих територій України.  

За словами президента РФ, необов’язково мати російське громадянство, щоб оформити опікунство над українською дитиною-сиротою. Цей пункт враховують при підготовці юридичних змін у законодавстві. 

Щоб прискорити насильницьке всиновлення українських дітей, у РФ організувати анкетування та збір даних про всіх дітей. Перевірятимуть, чи мають вони близьких родичів на території «ЛНР», «ДНР», чи у Росії. Якщо родичів немає, оформляється тимчасова опіка, яка з часом перейде в усиновлення. 

Члени партії «Единая Россия» активно доклалися до організації всиновлення українських дітей, вивезених окупантом силоміць. У Росії такі турботливі до викрадених українських дітей, що готові навіть організувати транспортування та лікування дітей з «ЛНР» та «ДНР» в Москві і Санкт-Петербурзі, а також ініціювали гуманітарну акцію по президентській лінії «Детям в руки» з питань доставки індивідуальної допомоги дітям. Такими «добрими жестами»Кремль прикриває жорстоку реальність – російські солдати знищили домівки українських дітей, силоміць вивезли їх до Росії і зараз подає це під виглядом «гуманітарної допомоги».

 У Росії планують також створити «штаб для допомоги» дітям-сиротам, силоміць вивезеним з України. До його складу увійдуть представники «ЛНР» та «ДНР». Неповнолітнім сиротам будуть шукати опікунів/прийомні сім’ї на території «ЛНР», «ДНР» та Росії. Ба більше, Росія так «занепокоєна» долею українських сиріт, що синхронізує законодавство «ЛНР» та «ДНР» за російським зразком. 

Росія вже вивозила дітей-сиріт з окупованих територій України у 2014 році, коли напала на Луганську та Донецьку області та захопила Крим. Її дії були кваліфіковані Україною як міжнародне викрадення та незаконне переміщення дітей. Дітей-сиріт повернули до України через Європейський суд з прав людини. 

 Злочини РФ проти українських дітей-сиріт та наслідки законодавчих змін будуть ускладнювати  процес повернення дітей до України.

Примусова евакуація дітей є прямим порушенням прав дитини та порушенням норм Конвенції ООН про права дитини, а примусова депортація дітей заборонена Женевською Конвенцією (IV) від 1949 року, зокрема її статтями 4 та 49 та 147.

Дії Росії щодо примусового переміщення або ж депортації дітей, що знаходяться під захистом Держави-Покровительки відповідно до Женевської Конвенції IV, можна кваліфікувати відповідно до статті 8(2)(a)(vii) Римського статуту Міжнародного кримінального суду як воєнний злочин, а саме як незаконну депортацію або переміщення.

Щодо осіб, причетних до незаконного вивезення українських дітей до росії, доцільно ініціювати міжнародні санкції та притягнути їх до міжнародної кримінальної відповідальності.

Встановлені особи, причетні до незаконного вивезення українських дітей до росії та всиновлення їх російськими сім’ями:

  • Олексій Петров (Алексей Петров) – радник апарату уповноваженого при президенті рф з прав дитини, координатор АНО «Русская гуманитарня миссия»;
  • Андрій Анікєєв (Андрей Аникеев) – депутат від партії «Единая россия»;
  • Андрій Воробйов (Андрей Воробьев) – губернатор Московської області;
  • Андрій Турчак (Андрей Турчак) – секретар головної ради партії «Единная россия»;
  • Антон Соловйов (Антон Соловьёв) – депутат законодавчого скликання Санкт-Петербургу, член фракції “Единая россия”;
  • Вікторія Якімова (Виктория Якимова) – голова ради фонду «Гольфстрим», учасниця акції «Детям – в руки»;
  • В’ячеслав Духін (Вячеслав Духин) – заступник голови уряду Московської області;
  • Ганна Кузнєцова (Анна Кузнецова) – заступник голови Державної думи РФ;
  • Дмитро Саблін (Дмитрий Саблин) – депутат Держаної думи РФ;
  • Артем Туров (Артём Туров) – депутат Держаної думи РФ;
  • Елеонора Федоренко (Элеонора Федоренко) – радник голови «ДНР»з прав дитини;
  • Лариса Толстикіна (Лариса Толстыкина) – міністр праці та соціальної політики «ДНР»;
  • Лариса Фальковська (Лариса Фальковская) – директор департаменту державної політики у сфері захисту прав дітей РФ;
  • Марія Львова-Бєлова (Мария Львова-Белова) – уповноважена при президенті РФ з прав дитини;
  • Микола Брєєв (Николай Бреев) – директор видавництва «Никея» в РФ, член громадської палати РФ;
  • Михайло Биковський (Михаил Быковский) – підприємець з Московської області;
  • Ніна Останіна (Нина Останина) – голова комітету з питань сім’ї, жінок та дітей РФ;
  • Олена Нерозя (Елена Нерозя) – заступник міністра освіти Саратовської області;
  • Сергій Миронов (Сергей Миронов) – керівник фракції, депутат від «Справедливой России — За правду»;
  • Яна Лантратова (Яна Лантратова) – перший заступник голови комітету державної думи РФ з питань просвіти;
  • Ярослав Нілов (Ярослав Нилов) – голова комітету з питань праці, соціальної політики і справ ветеранів, заступник керівника фракції ЛДПР;
  • Дмитро Горячьов, позивний «Бурый» (Дмитрий Горячев) – «доброволець», служив у спецназі, підтримав «приєднання» АР Криму до Росії;
  • Благодійний фонд «Гольфстрим» (фонд підтримки людей з обмеженими можливостями; один із проєктів – «Помощь женщинам и детям, оставшимся в «ЛНР» и «ДНР»);
  • Видавнитство «Никея» (російське видавництво релігійної літератури, організували гуманітарну місію для сиріт із «ЛНР», «ДНР» на території РФ);
  • Загальноросійський громадянський рух «Народний» фронт «За Россию» (проєкт «Взлетная полоса», в якому діти-сироти із «ЛНР», «ДНР» мають пріоритет при вступі до вищих та середніх навчальних закладів РФ);
  • Загальноросійський студентський корпус рятівників (студентська добровольча організація в РФ, керівник Євгеній Козєєв);
  • Інститут уповноважених з прав людини в РФ;
  • Кризовий центр «Дом для мамы» московської православної служби допомоги «Милосердие» за підтримки Синодального відділу з благодійності (оплатили закупку товарів для 616 дітей-сиріт, що проживають в трьох пунктах тимчасового розміщення у Воронезькій та Ростовській областях);
  • Російська гуманітарна місія (автономна некомерційна організація, АНО);
  • Російський Червоний Хрест.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: