Аналітика

День народної «єдності» та мобілізація : про що розповідала пропаганда Лукашенка минулого тижня

Навігація та корисні матеріали

Минулого тижня пропагандисти відпрацьовували тему «свята» 17 вересня, яке тепер у Білорусі оголошено Днем народної «єдності» (на честь того, що цього дня 1939 року СРСР напав на Польщу і захопив Західну Білорусь та Західну Україну).

Вперше пропагандистське відпрацювання цього інфоприводу було таким масштабним. Головний посил: «Ми єдині, і тепер у союзі з братньою Росією боротимемося з ворогами, що нас оточили». Під «ворогами» розуміються НАТО, Україна, демократія, «західні цінності», «ліберальні цінності», ЛГБТ та інше.

«І не дарма у містах західної частини нашої країни є вулиці 17 вересня. Тому і свято – День народної єдності – гармонійно вписалося у календар. На це обов’язково варто звертати увагу. Сім’я, школа, університети та взагалі всі ми маємо виховати громадянина – патріота своєї країни».

Лукашенко: «День народної єдності – це відповідь на нові спроби Заходу розділити білоруський народ».

Історик про ставлення Сталіна до Польщі та політкоректність у святкуванні 17 вересня.

«Далекого 1939 року цей день, – заявив Олександр Лукашенко, – визначив майбутні героїчні звершення єдиного білоруського народу».

«Свято присвячене початку визвольного походу Червоної армії в Західну Білорусь у 1939 році, внаслідок чого розділений за умовами Ризького мирного договору білоруський народ знову возз’єднався».

Друга тема білоруських пропагандистів минулого тижня – мобілізація в Росії. Тут вирішувалися дві задачі. Перша – пояснити, чому у РФ проводиться мобілізація (посилання – Захід своєю агресією змусив це зробити). Друга – переконати білоруське населення, що у РБ мобілізації не варто очікувати і боятися її треба.

Примітно, що через відпрацювання теми щодо мобілізації останніми днями навіть відійшов на друге місце посил про те, що незабаром зима, та Європа обов’язково замерзне без російського газу. (Ну, справді, не публікувати ж новину про те, що в ЄС вже заповнені газові сховища та вжито всіх необхідних заходів, щоб спокійно пройти крізь зиму – цього пропагандисти старанно уникають).

Міноборони РФ: «Пріоритет при мобілізації отримають призовники з відповідними спеціальностями».

«На одну російську людину було вісім українців», – військовий оглядач про причини мобілізації.

Пєсков назвав брехнею твердження, що в указі про часткову мобілізацію передбачається заклик до 1 млн осіб.

Лукашенко: «Воюватимемо лише тоді, коли доведеться захищати свій дім, свою землю. Глава держави ще раз запевнив, що жодної мобілізації в Білорусі проводити не збираються, так само, як і вплутуватися у війну».

Лукашенко: «Ця мобілізація в Росії. Те, що на нас намагаються перекинути цей місток, що буде й у нас… а якщо не буде? Це вас, пропагандистів би перетерли. А їм же за це нічого не буде. Їм треба створити ситуацію. За щось учепитися. Не буде жодної мобілізації. Це брехня».

Росія перестає грати впівсили. Що далі?

Вольфович прокоментував чутки про можливість мобілізації в Білорусі

Щодо України, то білоруські держЗМІ продовжують старанно замовчувати про військові успіхи української армії і майже обійшли увагою нещодавній гучний обмін військовополоненими (було лише кілька публікацій – репостів з російських інформагентств із мінімумом конкретики).

Продовжують йти повідомлення про те, як українці обстрілюють мирні міста та наближають ядерну катастрофу, а росіяни успішно перемагають. Але, при цьому, самі білоруські держЗМІ уникають контенту на цю тему. Здебільшого йдуть прямі репости із росЗМІ.

«В українські війська в останній місяць мобілізують переважно мешканців сіл, у яких не вистачає грошей, щоб відкупитися від призову», – розповіли російські силовики з посиланням на інформацію своїх джерел у ЗСУ.

«Суми хабарів залежать від обставин: відкупитися від патруля, який ловить ухильників «на вулиці», можна за $100, а комісуватися у військкоматі – вже за $5 тис. і більше».

«Ударом високоточної зброї на Одещині знищено сховища з боєприпасами до поставленого США та Європою озброєння», – Міноборони Росії.

«ВКС Росії у Камишевасі Запорізької області вразили пункт тимчасової дислокації нацистського формування «Правий сектор», знищено до 200 бойовиків», – повідомило Міноборони РФ.

«Західні країни прагнули б розсудити київський режим, якби справді боялися ядерної катастрофи», – заявила офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова в ефірі програми «Вечір із Володимиром Соловйовим» на телеканалі «Росія-1».

Лавров на засіданні Ради безпеки ООН: «Країни Заходу стають стороною конфлікту в Україні. Ті, хто накачує Київ зброєю, зацікавлені у продовженні конфлікту та ослабленні Росії».

«Щонайменше п’ять осіб загинули під час обстрілу критого ринку Донецька», – повідомив глава міста.

ФСБ Росії запобігла теракту українських спецслужб на об’єкті нафтогазового комплексу

На ЗАЕС снаряд ЗСУ пошкодив трубу в системі безпеки енергоблоку

Із «чисто білоруського» пропагандистського контенту щодо України – лише заяви офіційних осіб. Які, втім, у своїй більшості також транслюють російські наративи – але роблять це ніби сором’язливо.

Макей на засіданні Ради Безпеки ООН зі жалем констатував, що конфлікт в Україні не зменшує своїх обертів: «Ідуть бойові дії, триває безконтрольне «накачування» України озброєннями з країн Заходу, заохочується діяльність українських екстремістських формувань, що проповідують методи насильства та ідеали неонацизму, всіляко підігрівається міжнаціональна ненависть і ворожнеча. Війська НАТО сконцентровані біля кордонів сусідніх країн, у тому числі стоять на західних кордонах Білорусі. У Польщі та країнах Балтії».

А ще він заявив, що українці їдуть до Білорусі десятками тисяч, навіть незважаючи на зачинені кордони, прибувають через Польщу та Прибалтійські країни.

Проте в останній тиждень у білоруських пропагандистських ЗМІ стало помітно більше матеріалів, завдання яких – сформувати вкрай негативний імідж України та українців, безвідносно війни з Росією.

У Києві черги за бургерами – кур’єри готові битися за замовлення.

Українець звернувся до Зеленського – народ бачить брехню київського режиму.

Дефіцит держбюджету України у 2022 році може перевищити $30 млрд.

США вивозили зразки патогенних штамів та біоматеріалів громадян з України.

У Варшаві партія «Конфедерації» в суботу організовує пікет під гаслом «Зупинити українізацію Польщі».

У Кракові українець розніс квартиру, надану біженцям. В управлінні поліції у Кракові стверджують, що розгром влаштувала одна людина, «можливо, під впливом наркотиків».

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: