Чому National Geographic заперечує територіальну цілісність України?

Джерело: Spravdi

Навігація та корисні матеріали

24 лютого 2022 року, в день, коли російські ракети полетіли в українські міста на сайті всесвітньо відомого медіа National Geographic виходить матеріал про початок «спецоперації» під назвою «Фотографії показують хаос, коли Росія вторгається в Україну». Культовий світовий бренд, який сприймається багатьма як провідний експерт з географії та мап, в цей історичний день повномасштабного нападу однієї країни на іншу  ілюструє свій матеріал ось такою картою.

Як бачимо, National Geographic використовує карту, де Крим вже «став» частиною Росії. А захоплений російськими бойовиками в 2014 році під легендою «повстання» схід України – позначений словами «Disputed region» – спірний регіон. У цій же публікації National Geographic використовує фотографію відправлення російських військових з Криму на війну з підписом: «Призовники російської армії сідають у поїзд після церемонії проводів на Севастопольському вокзалі в Криму» – без жодної згадки, що в 2014 році Росія окупувала Крим.

У той четвер лютого 2022 року українці, мабуть, не протестували проти цих помилок, адже мали інші клопоти.

Російські «володіння» та українські «претензії»

Микола Голубей, засновник проєкту «Stop Mapaganda! Інформаційна деокупація України», вже декілька місяців займається розслідуванням появи пропагандистських картографічних зображень, дезінформації та просування ідеї розчленування України в освітній продукції Євросоюзу, Великої Британії та США. Особливу увагу він приділяє тому, як зображується та описується Україна в освітніх матеріалах, адже це те, що формує уявлення про Україну в європейських та американських споживачів. 

І у 2014 році і зараз українці впевнені, що росіяни ніколи не зможуть закріпити за собою Крим, бо світ ніколи не визнає крадіжку. Україна почала протидіяти поширенню спотворених карт. Українське географічне товариство закликало колег за кордоном не займатися легітимізацією російської анексії. Роботу в цьому напрямку почало і МЗС, яке комунікувало з видавництвами та ЗМІ, щороку змушуючи виправляти десятки дезінформаційних картографічних зображень.

Попри все це прямо зараз на сайті National Geographic поширюється карта 2019 року, на якій Крим зображений частиною РФ. 

Єдиний натяк на позицію з цього питання офіційного Києва та абсолютної більшості світової спільноти – «самотня та загублена» червона стрілка з коментарем: «Boundary claimed by Ukraine» («Кордон, на який претендує Україна»). Тобто, виходить, вже Україна зображується агресором, який «претендує» на територію РФ. Дуже суголосно одній тезі російської пропаганди: «Росія ніколи ні на кого не нападала! Ми завжди лише захищаємо свою територію».

Замість того, щоб стати на бік законності та справедливості, National Geographic «віддає» Крим Росії, а видимість «об’єктивності» імітує позначкою, яка нічого не пояснює, окрім того, що Україна чимось незадоволена в районі Керченської протоки.

Ця карта знаходиться в розділ еталонних карт, який рекомендується National Geographic іншим фахівцям. Тобто ці карти створені, щоб використовуватись іншими видавництвами як еталон або шаблон для розробки нових. Вона має такий опис: «Настінна карта Європи National Geographic, розроблена фахівцями, є авторитетною картою Європи, за якою вимірюють інші довідкові карти».

Чимало картографічних фірм справді наслідують такий підхід. Микола Голубей наголошує, що це лише верхівка айсберга. Зараз, наприклад, у Німеччині, Австрії та Швейцарії (країни, де він моніторить картографічну продукцію) стає важким завданням придбати освітні матеріали з коректним зображенням кордонів України.

«Я зібрав матеріали про більш ніж 30 міжнародних компаній з National Geographic на чолі, які розробляють, друкують та масово поширюють фейки та дезінформацію про Україну в освітній продукції, сервісах електронних мап та інших освітніх ресурсах ЄС, Великої Британії та США. Ці видавці фактично заперечують територіальну цілісність України. Проте є ще один аспект. Як таке введення в оману впливає на споживачів самих країн ЄС? Освіта – це те, що формує глибокі уявлення людей про світ. Якщо освіта містить дезінформацію, то потім люди будуть шукати в інформаційному потоці саме ті новини, які підтверджують їх «знання» про світ та ставатимуть жертвою пропаганди. Також нам потрібно захистити українських дітей, які навчаються в Європі  та можуть стикатися з такими спотвореними картами», – вважає активіст.

Зображення з атласу для дітей Weltatlas National Geographic Kids німецькою. Така ж карта використовується в Weltatlas National Geographic Kids (Atlante del mondo) італійською.
Зображення з атласу для дітей Weltatlas National Geographic Kids німецькою. Така ж карта використовується в Weltatlas National Geographic Kids (Atlante del mondo) італійською.
Weltatlas National Geographic Kids у покажчику географічних назв наприкінці Атласу стверджує, що кримські міста є частиною Росії. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Звідки беруться карти України без Криму?

Через рік після початку війни в Україні 16 березня National Geographic вирішив опублікувати статтю про «велич» Росії: «Як Катерина насправді стала «Великою». Після того, як іноземка-вискочка вкрала російський престол, її освітні реформи, розширення її імперії та її прагнення до любові та спадщини стали безупинними». Не будемо запитувати про мотиви такого інтересу до російського імперіалізму в момент безпрецедентної війни, яку Росія  проводить під імперіалістичними та антизахідними гаслами. Зупинимося на тому, що цей піар-матеріал містить і свідомий акт картографічної агресії.

На карті окуповані Росією Абхазія та Цхінвальський регіон виділяються пунктирними межами, але все ж залишаються в кордонах Грузії (аналогічним чином позначене Придністров’я в Молдові). Натомість так само окупований Росією Крим чомусь відокремлений від України (але не від Росії) підсвіченою жовтим лінією державного кордону.

При цьому National Geographic продукує водночас різні версії українських кордонів. На деяких — Крим в межах України, на інших — є частиною Росії.

Нечесний маркетинг

Поведінка бізнесу, який працює з такого роду картографічною продукцією, може свідчити, що там принаймні усвідомлюють проблему. Але долають її у досить специфічний спосіб.

На цьому фрагменті глобусу Silver Classic від National Geographic, придбаному в 2023 році, Крим також зображений не частиною України.

Однак в рекламному матеріалі на сайті магазин Thalia, в якому глобус був придбаний, використовується ілюстрація з коректними кордонами України.

Команда волонтерів «Stop Mapaganda!» зібрала цілу низку прикладів прямого обману споживачів, коли рекламний та реальний вигляд продукції суттєво відрізняється.

Є випадки, коли той самий ISBN (унікальний ідентифікаційний номер) присвоюється різним зразкам продукції, які по-різному відображають належність Криму. 

Безпринципні принципи

У січні 2023 року начальниця Відділу міжнародного співробітництва  Держгеокадастру України Аліна Сущик звернулася до National Geographic із закликом виправити свої карти. Майже через три місяці, у квітні, вона отримала відповідь пана Скотта (Scott), який посилався на Алекса Тейта (Alex Tait), відповідального за політику щодо карт:

«Карти National Geographic відображають нашу політику зображення де-факто географічних ситуацій, відповідно до нашої думки. Ця політика відповідає нашій більш ніж 130-річній статутній меті як некомерційної наукової та освітньої організації. Виходячи з нашої політики, на наших довідкових картах ми вказуємо, що Крим є спірною територією, яка зараз контролюється Росією…»

Крим, який є територією України, пан Тейт чомусь називає не незаконно анексованим, а спірною територією. Проте National Geographic часто зображують півострів не «спірною територією», а саме частиною РФ. І водночас вони не вчиняють аналогічно, коли йдеться про інші окуповані Росією території – як в Україні, так і за її межами.

Микола Голубей зауважив, що Алекс Тейт, який працює в National Geographic з 2016 року, раніше був віце-президентом в компанії International Mapping, яку згадує в своєму профілі на LinkedIn. Ця компанія представляє продукт Sovereign Limits, на картах якого також відділяє Крим від України. Компанія робить спеціалізовані карти «спірних кордонів»: «Україна-Росія»,  «Україна – Донецьк» та «Україна – Луганськ». 

В описі компанія повторює російський наратив про «громадянську війну» в Україні навіть після повномасштабної агресії РФ в 2022 році, а окуповані території на Донбасі називає державами: «З 2014 року по сьогоднішній день Україна бере участь у військовому конфлікті зі своїми східними Донецькою та Луганською областями, які мають спільну назву Донбас. Дві держави, більшість населення яких є російськомовним, проголосили незалежність від України в 2014 році після російської анексії Криму. Хоча Донецьк і Луганськ не отримали офіційного міжнародного визнання, вони отримали військову підтримку з боку Росії».

International Mapping в Sovereign Limits робить карти пошматованої України  з посиланнями на «конституції» так званих «ДНР» і «ЛНР».

Окрім безпосередньо карт Sovereign Limits видає розлогі коментарі з юридичним обґрунтуванням саме таких кордонів. Команда проєкту «Stop Mapaganda!» придбала карти з відповідними поясненнями, з якими можна ознайомитися за посиланнями: Russia–Ukraine, Donetsk–Ukraine та Luhansk–Ukraine. Останнє оновлення документа було в березні 2023 року, вже після незаконної анексії кількох регіонів України, зокрема і територій так званих «народних республік», на «конституції» яких посилається Sovereign Limits. 

Офіційне пояснення власної політики має також National Geographic. Воно не оновлювалося від серпня 2022 року:

«Карти National Geographic враховують нашу політику зображення де-факто географічних ситуацій згідно з нашим судженням. Під де-факто ми маємо на увазі стан справ, що існує фактично або в реальності, хоча, можливо, не є офіційним, юридичним або прийнятим. Ця політика узгоджується з нашою статутною метою з 1888 року як некомерційної наукової та освітньої організації. Міжнародні кордони та територіальний контроль, як показано на наших картах, відображають фактичний статус на момент публікації. […] National Geographic прагне бути аполітичним, звертатися до багатьох авторитетних джерел і приймати незалежні рішення на основі розлогих досліджень».

Співпраця з РФ

«2009 року, після війни Росії проти Грузії, в історії Російського географічного товариства (РГТ) починається нова сторінка, – розповідає Микола Голубей. – 19 листопада проходить позачерговий з’їзд товариства, і Наглядову раду очолює сам Володимир Путін. Серед членів Ради опиняються російські та закордонні меценати. Президентом РГТ обирають Сергія Шойгу. Відтак Міністерство оборони Росії стає головним «партнером» РГТ». 

Російське географічне товариство одразу заопікувалося окупованими в ході повномасштабного вторгнення територіями України. Ось, наприклад, новина з сайту РГТ від 7 жовтня 2022 року:  «Кримські географи налагоджують контакти з новими територіями Росії». Йшлося про Херсон, який був «назавжди з Росією», допоки з нього не прогнали окупантів. 

«Географи» з Російського географічного товариства в окупованому Херсоні.  

1 листопада 2015 року National Geographic підписує «Меморандум о взаимопонимании» з РГТ. За словами віце-президента National Geographic Террі Гарсіа, співпраця з Російським географічним товариством для американської сторони є одним із пріоритетних напрямів діяльності, чому значною мірою сприяє вже наявний досвід взаємодії з російськими колегами в медійних та експедиційних проєктах.

Окупація Криму, розв’язана російськими бойовиками війна  на сході України,  збитий ними ж боїнг Малайзійський авіаліній – нічого з цього не стало застереженням для американських партнерів з National Geographic. У жовтні 2018 року РГТ та National Geographic продовжили угоду про співробітництво.

На зображенні: Перший Віце-президент РГТ Микола Касимов та керівник дослідницького напряму National Geographic Енрік Сала. Фото: прес-служба РГТ. 

Як протидіяти картографічній пропаганді?

Спотворені карти випускає не лише National Geographic, а й низка інших провідних видавництв.  Що робити Україні  для вирішення цієї проблеми? 14 червня 2023 року відбувся круглий стіл «Територіальна цілісність vs картографічна пропаганда», організований Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки та Українським географічним  товариством.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Держава, фахівці та громадянське суспільство об’єднують зусилля для протидії російській картографічній пропаганді

Під час обговорення проблеми директорка департаменту публічної дипломатії та комунікації МЗС Ірина Боровець розповіла, що протидія дезінформації на картах почалася відразу після гібридного нападу Росії. У 2015 році міністерство реалізувало проєкт «Крим на карті світу» (#CrimeaMap #CrimeaIsUkraine), в рамках якого МЗС просило громадян повідомляти про випадки спотворених карт. Далі підключалися посольства, які на це реагували.

«Тільки за півроку в 2023 році було 20 таких випадків, які МЗС виправило, минулого – 25 випадків. Але це як боротьба з головами дракона, коли на місці відрубаної виростає кілька нових. Найлегше виправити карту в онлайн ЗМІ. Складніше – з друкованими виданнями карт. Проте були і успішні випадки, коли після втручання посольства вилучали вже надруковану продукцію, наприклад у Великій Британії Oxford University Press вилучив соціально-економічний атлас світу за 2016 рік, у Франції був вилучений соціально-економічний атлас світу за 2017 рік», – розповіла Ірина Боровець.

Проте МЗС спілкується не з урядами, які звісно дотримуються міжнародного права та визнають легітимні кордони України, а з бізнесом: видавництвами, на які уряди у демократичних країнах не мають прямого впливу. Бізнес може відповідати: «наше видавництво поза політикою, ми спираємося на фахові експертні матеріали, це наше право». Саме тому потрібно, щоб українські дипломати спиралися на фахові аргументи юристів та географів, а проблему необхідно виносити на рівень міжнародних фахових обговорень.

Посольство України в США вже тривалий час веде переговори з National Geographic, Google maps та Amazon.

Окрім виступів експертів вкрай важливо, щоб був суспільний розголос. Громадяни можуть проводити публічні заходи проти спроб легалізації злочинів та територіальних захоплень на географічних картах. Потрібно порушувати це питання і в західних медіа.

Щоб консолідувати ці зусилля 29 червня відбулося перше засідання Міжвідомчої робочої групи для напрацювання механізмів щодо поширення інформації серед зарубіжних картографічних видавництв, географічних та картографічних національних і міжнародних організацій стосовно єдності та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаного кордону.

До цієї робочої групи, створеної при Держгеокадастрі, увійшли представники МЗС, МКІП,  Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Міносвіти та науки, Представництва Президента України по АРК,  ЦПД при РНБО, Українського географічного товариства, а також громадські активісти проєкту «Stop Mapaganda!». Експерти мають напрацювати механізми реагування на ситуацію, коли провідні видавництва публікують карти, атласи, підручники зі спотвореними кордонами України.

В’ячеслав Олещенко, президент Українського географічного товариства, вважає що після експертного опрацювання питання його слід виносити на найвищий рівень. Ситуацію також допоможе покращити пряма комунікація українських географів з їх іноземними колегами. Але потрібно, щоб позиція України була аргументована та розкладена по поличках. Потрібно звертатися не лише до практиків, а і до науковців, аби вони давали свою експертизу.

«За всієї свободи бізнесу в будь-якій країні є своє законодавство, якого компанії мають дотримуватися, – говорить В’ячеслав Олещенко. –  І ми зараз з юристами шукаємо аргументи, щоб показати видавництвам, що їм буде вигідніше вчиняти так, як правильно. Неприпустимо потурати неправовим діям злочинних режимів, це провокує війни. І, чесно кажучи, від деяких своїх іноземних колег керівників професійних міжнародних об’єднань географів я вже чув зізнання, що якби ці організації зайняли більш принципову позицію щодо зображення Криму відразу після агресії Росії в 2014 році, то це б зменшило шанси на напад в 2022 році»

Серед іншого в робочій групі звучали пропозиції запровадити системний моніторинг картографічної продукції в країнах світу, а також,  налагодити випуск карт різними мовами з коментарями для того, щоб українські  дипломати та активісти могли наочно показувати приклад правильних та неправильних карт. Отже, робота над системним розв’язанням питання розпочалася.

«У флагманському атласі National Geographic Atlas of the World 11th Edition наприкінці в покажчику безапеляційно зазначено, що Крим є частиною РФ. Те саме вони пишуть в атласі світу для дітей. Це для тих, кому мало доказів дезінформації в зображеннях карт, – наводить ще один приклад Микола Голубей. –  Я вважаю, що це знакова ситуація. І якщо взяти цю компанію – найпотужнішу і найвідомішу, і провести з нею певні юридичні дії, наприклад, накладення санкцій, це буде найкращим кроком, бо дасть сигнал, що етап прохань закінчився.  Я хочу зазначити, що усі ці компанії є професійними картографічними видавництвами, особливо National Geographic. Люди, які там працюють, чудово розуміють що вони роблять. Ці люди чудово розуміють, що таке норми міжнародного права і те, що вони порушують їх.  З 2014 року МЗС та різні активісти ведуть перемовини з цими компаніями. Результат майже той самий, що і перемовини з РФ. Ці компанії використовують перемовини, як можливість затягувати час. Я вважаю, що Україна має бути жорсткою у відсічі зазіханням на свою цілісність як на полі бою, так і у інформаційній площині».

У флагманському атласі National Geographic Atlas of the World 11th Edition, Крим безапеляційно позначають і підписують як частину РФ.

На думку активіста, треба вимагати від компаній проведення службових розслідувань: ким і як саме приймалося рішення використовувати карти з російською позицією, та чи не був відповідний працівник корумпований путінським режимом. «Що нам з їх вибачення? Ці компанії мають відшкодувати збитки, яких завдали», – переконаний Голубей. І додає, що шкоду можна порахувати, адже кількість виданих примірників з помилковими картами зафіксована.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: