Аналітика

Зерно як зброя. Як російська агресія в Україні загрожує світу голодом

Навігація та корисні матеріали

Щороку Україна експортує близько 50 млн тонн зернових, забезпечуючи 50% світового споживання олії, 16% – кукурудзи і 10% – пшениці. Але не цього року. Після повномасштабного вторгнення Росії українське зерно застрягло у сховищах та портах. Звичний морський шлях для українського експорту закритий. Російські війська заблокували порти Чорного та Азовського морів. Якщо порти не розблокувати, то світу загрожує найбільша продовольча криза нового часу.

Продуктова блокада – один із вимірів гібридної війни рф проти України. Пояснюємо, навіщо путіну глобальна продовольча криза і чому напад на Україну є нападом на населення найбільш вразливих країн світу. 

Не лише блокують, а й крадуть

Сьогодні в українських сховищах заблоковано майже 22 млн тонн зерна, яке призначалося на експорт. Українські аграрії щодня втрачають близько 170 млн доларів, адже не можуть продавати та експортувати зерно, пояснює координаторка Ради експортерів та інвесторів Ольга Трофімцева.

А все тому, що росіяни крадуть зерно з елеваторів  Херсонської, Донецької, Луганської та Запорізької областей. За даними журналістів “Схем”, лише за травень-початок червня окупанти вивезли 180 тисяч тонн зернових. А загалом Мінагрополітики говорить про викрадення 400-500 тисяч тонн врожаю. 

Що відбувається із викраденим зерном?

Вкрадене зерно росіяни вивезли до портів анексованого Криму, звідки щонайменше 12 вантажних суден переправили його у Середземне море.

Спочатку окупанти хотіли продати зерно країнам Північної Африки. Зокрема першим таку пропозицію отримав Єгипет. Країна швидко відмовилася від краденого зерна після звернення Міністерства аграрної політики та продовольства України. Так само не вдалося продати вкрадене Лівану, країна також відмовилася. У результаті українське зерно потрапило до Сирії, яка є “сірою зоною” і підтримує дружні стосунки з Росією.

Крім Сирії, вкрадене з українських елеваторів зерно потрапляє також у Туреччину. Проте довести українське походження складно, адже воно заходить як російське зерно з начебто легальними документами, пояснює український посол в Туреччині Василь Боднар. 

Розслідуванням фактів викрадення українського зерна займається Генеральна прокуратура України. 

Найбільша продуктова криза в історії

В ООН кажуть, що російська війна в Україні може спричинити найбільшу продовольчу кризу в історії людства, а російське вторгнення також є «нападом на населення найбільш вразливих країн світу», адже Україна є важливим експортером зерна.

Є кілька факторів, які можуть спричинити глобальну кризу. Найперше, це вже згадане блокування росіянами експорту зерна з України. Раніше українські аграрії годували 400 млн людей у світі, тепер їхня продовольча безпека під загрозою.

По-друге, відсутність українського експорту означає зростання цін на глобальному ринку. Уже зараз вартість зернових зросла на 25%. Подальше блокування українського експорту тільки поглиблюватиме проблему.

По-третє, війна в Україні змушує інші країни дбати про власну продовольчу безпеку, обмежуючи експорт пшениці та іншого збіжжя. Водночас Росія, розхитуючи ситуацію, також не поспішає продавати власні запаси.

І наостанок через коронавірусну кризу, а тепер і війну РФ в Україні у світі значно зросли ціни на газ та нафтопродукти. Це призвело до стрибка цін на виробництво і товари у багатьох країнах.

Економічна криза 2007-2009 років спричинила заворушення у 48 країнах світу. Перспективи кризи 2022 року виглядають значно гіршими. Директор Всесвітньої продовольчої програми ООН Девід Бізлі прогнозує голод, дестабілізацію та масову міграцію у країнах Близького Сходу, Північної та Західної Африки через російську агресію  в Україні. 

Як Росія бреше про продовольчу кризу

Для Путіна глобальна продовольча криза – це спосіб дестабілізувати світ, а отже відвернути увагу від війни в Україні. Водночас це елемент тиску, щоб змусити Україну сісти за стіл переговорів із шантажистами, а Захід – зняти санкції з РФ. 

Публічно російські чиновники вдаються до улюбленого прийому пропаганди: звинувачують жертву у власних злочинах. Так, ще на початку червня Путін заявив, що російські військові не перешкоджають українському експорту і мовляв, Україна сама замінувала власні порти. Щобільше, агресор запропонував супровід кораблів з українським зерном у Чорному морі.

Очікувано, що українська влада не відповіла на пропозицію Москви і не стала розміновувати підходи до Одеси. Адже досвід війни показав, що Росія ніколи не дотримується мирних домовленостей. А одеський напрямок – зараз один із пріоритетних для російських військових.   

Російська пропаганда також просуває наратив про те, що продовольчу кризу провокують західні санкції проти РФ, а не російська агресія проти України та блокування  українського зерна. Російські ЗМІ поширюють фейки про те, що ЄС та США не дозволяють росіянам експортувати продовольство та міндобрива. Начебто саме через це світ чекає гірший врожай і голод. Однак це ще одна маніпуляція, якою Кремль намагається викликати хвилювання в країнах Азії та Африки.

«Ми ніколи не запроваджували санкції проти продовольства, добрив чи ліків із Росії. Усе це – російська пропаганда, яка має зняти відповідальність із президента путіна. Щоб «сприяти» торгівлі українськими продуктами, Путін має припинити російську блокаду портів України та дозволити відновити торгівлю», – наголосив речник Держдепартаменту США Нед Прайс у відповідь на російські звинувачення.

Через активізацію російської пропаганди Високий представник ЄС Жозеп Боррель вирішив надіслати лідерам африканських країн листа з роз’ясненням причин продовольчої кризи: що саме дії Москви загрожують світові голодом, а не санкції Європейського союзу проти Росії через війну в Україні.

«Це цілеспрямована спроба використати продовольство як зброю у війні. Це навмисна спроба створити голод у світі для того, щоб тиснути на світ, Україну, ЄС», – наголосив Боррель.

Попри війну, Україна робить усе, щоб не допустити голод у світі. Незважаючи на смертельну небезпеку, українські фермери посіяли пшеницю, ячмінь, кукурудзу та інші зернові. Вони працюють на полях, де зовсім недавно точилися активні бойові дії або й досі літають ворожі снаряди. Деякі аграрії уже заплатили за це найвищу ціну – своє життя. 

Щоб запобігти глобальній продуктовій катастрофі, українська влада постійно шукає шляхи для експорту. Сьогодні українські зерновози вивозять врожай через Румунію. Але це дуже маленька частинка національних запасів. Тому Україна просить США, ЄС та ООН допомогти розблокувати українські порти. А це буде можливо лише тоді, коли Росія забере свої війська з моря та Півдня України. Світ уникне голоду, якщо Путін буде зупинений.      

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: