Аналітика

Заплатити за збитки. Як і навіщо Україна рахує завдану Росією шкоду

Навігація та корисні матеріали

За понад чотири місяці повномасштабного вторгнення Росія пошкодила чи зруйнувала величезну кількість житлових будинків, шкіл, лікарень, доріг. Деякі міста і села повністю знищені. Пів мільйона людей залишилися без домівок, тисячі втратили місце роботи. Російська агресія зачепила практично кожну сферу життя країни, завдаючи прямої чи непрямої шкоди.

Оцінка завданих збитків – це важливий етап у подальшій відбудові країни, але найперше – у стягненні репарацій, тобто відшкодувань, з Росії. Тому дуже важливо документувати усі втрати.

Як рахують збитки?

Український уряд створив спеціальну комісію, яка займатиметься аудитом збитків, яких нам завдала Росія. Ця комісія збиратиме інформацію від громад, де є пошкодження та руйнування. Вона ж фіксуватиме абсолютно всі українські втрати – від вартості зруйнованих мостів, доріг та житла до втраченого прибутку бізнесу.

Український уряд рахує шкоду від російського вторгнення за допомогою порталу «Росія заплатить» (damaged.in.ua), який запустили спільно з Офісом Президента і KSE Institute у березні. На сайті розміщена форма, заповнивши яку будь-хто може надати інформацію про пошкоджені об’єкти.

Крім того, подібна можливість з’явилася і «Дії»: люди, чиє житло постраждало від російських обстрілів, можуть сповістити про у своєму мобільному додатку. Після цього обсяг руйнувань і, відповідно, відшкодувань має оцінити спеціальна комісія.

Окремо влада збирає інформацію про збитки, яких зазнала аграрна галузь через російське вторгнення. Фермери, які втратили землю, врожай, техніку, обладнання тощо, можуть повідомити про це на сайті damagedagro.in.ua.

Для фіксації екологічних загроз, які вчинила Росія воєнними діями в Україні, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України створило сайт ecozagroza.gov.ua. До збору даних може долучитися кожен, хто став свідком екологічного злочину.

Яка вартість завданої шкоди?

Назвати точну суму завданих Росією збитків сьогодні неможливо. Усі цифри досить приблизні. Адже Україна лише почала рахували свої втрати. З іншого боку, кожен день війни додає все нові руйнування та пошкодження. Чим довше триватиме російська агресія, тим більшими будуть збитки для України.

Експерти вважають, що рахувати потрібно не лише фактичні руйнування, а й непрямі втрати через війну: зниження ВВП, припинення інвестицій, відтік робочої сили, додаткові витрати на оборону та соціальну підтримку тощо.

Ще у квітні в Україні була створена Національна рада з відновлення України від наслідків війни. Нещодавно у межах її роботи був оприлюднений звіт, який готувала Київська школа економіки, із оцінками загальних втрат нашої економіки через війну.

Так, загальні втрати становлять 564-600 млрд доларів за перші три з половиною місяці путінської агресії. З них 95,5 млрд доларів – це прямі збитки через руйнування житла та інфраструктури. А майже 127 млрд доларів – це непрямі збитки, у першу чергу втрачені потенційні доходи українського бізнесу (промисловості, аграріїв, торгівлі та інших галузей). Решта коштів – це втрати ВВП, інвестицій тощо.

Найбільше пошкоджень і руйнувань наразі зазнали житлові квартали та різноманітні інфраструктурні об’єкти. Пошкоджено щонайменше 45 млн кв. м житла, майже 24 тис. км доріг, 6,3 тис. км залізничних колій, 305 мостів. Прямі задокументовані збитки української інфраструктури уже сягають майже 104 млрд доларів, повідомляє Міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Ворог обстріляв 770 медичних закладів, 121 з яких повністю знищена, втрачена велика кількість дорогого обладнання. 

Великої шкоди російська армія завдала в освітній сфері: станом на 27 червня було пошкоджено 2061 заклад освіти, з яких 212 – повністю зруйновано.

Збитки спортивної інфраструктури оцінюються у 110 млн доларів, сільського господарства – у 4,3 млрд доларів, шкода довкіллю – у майже 7 млрд доларів.

Як змусити Росію заплатити?

Ретельне документування втрат допоможе притягнути Росію до відповідальності. На жаль, чинні міжнародні організації та державні установи малоефективні у стягненні компенсації з Кремля. Механізм ООН не допоможе, тому що Росія має право вето. З решти міжнародних організації РФ або виключили, або вона не визнає їхніх рішень. Тож, можливий варіант для України – створення окремого міжнародного інституту. Джерелом для репарацій на користь України можуть стати заблоковані за кордоном російські активи.

Україна пропонує укласти міжнародний Договір про створення механізму відшкодування збитків, заподіяних російською агресією. Фактично, Україна пропонує створити спеціальну міжнародну комісію, що розглядатиме позови про компенсацію. А після розгляду держави-учасниці Договору блокуватимуть, а потім передаватимуть російські активи до спеціального Фонду активів.

Українські дипломати докладають усіх зусиль, щоб ця ідея знайшла відгук у міжнародних партнерів. Адже нинішня боротьба з Росію – це спільна справа всього цивілізованого світу. Лише об’єднавшись, можна перемогти ворога, відновити мир у Європі та відбудуватися.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: