Аналітика

Заплатити рублем замість долара. Чому Росія рухається до неминучого дефолту

Навігація та корисні матеріали

У понеділок, 4 квітня фактично розпочався 30-денний відлік до оголошення технічного дефолту Росії. Мінфін Росії мав здійснити виплату по єврооблігаціях на суму понад $600 мільйонів, але не зміг цього зробити — банк заблокував переказ коштів у валюті. Міністерству фінансів довелося провести виплати у рублях, хоча така можливість не передбачена. 

Що це означає?

Єврооблігації — це один зі способів уряду залучити кошти на потреби держави на зовнішніх ринках. Друкуєш облігації, продаєш їх, а отриману валюту витрачаєш на конкретні програми. Це фактично кредит, за який потрібно платити відсотки, а коли спливе термін погашення облігацій — викупити їх.

Дефолт – це неможливість позичальника виконати свої зобов’язання перед кредитором. В конкретному випадку йдеться про не виплату відсотків власникам облігацій на доволі кругленьку суму. Адже якщо виплати за облігаціями мають здійснюватися в доларах, то це мають бути саме долари, а не російські рублі. 

До того ж рублеві виплати проводились за курсом російського Центробанку, який не має нічого спільного з реальністю. На цьому також наголошують західні фінансисти. Нинішнє ставлення цивілізованого світу до Росії та її національної валюти можна простежити за тим, як країни відреагували на пропозицію платити за газ в рублях – відправили її вслід за російським кораблем.

Як пророче писав ще у 19 столітті російський класик Михайло Салтиков-Щедрін (мовою оригіналу):

Это еще ничего, что в Европе за наш рубль дают один полтинник, будет хуже, если за наш рубль станут давать в морду.

Отже, Росія вперше з початку війни не заплатила за суверенним боргом. Це автоматично запускає пільговий 30-денний період, коли недобросовісний позичальник має останню можливість здійснити оплату. Якщо цього не станеться – це означатиме технічний дефолт. А від нього в нинішніх умовах один крок до дефолту суверенного.

Бо що таке технічний дефолт? Це коли ти приходиш в магазин, береш товар,  йдеш розраховуватися на касу і там з’ясовуєш, що забув гаманець. А коли, замість забігти розрахуватися наступного дня, ти обходиш магазин дворами, бо гаманець вдома був порожнім і заплатити за товар немає чим, – оце вже дефолт суверенний. Той самий, який росіяни пережили в 1998 році і про який досі згадують із жахом.

Чому Росія не змогла заплатити?

Уперше про можливість дефолту заговорили у березні, коли Росія мала виплатити за державними облігаціями $117 мільйонів. Тоді гроші вдалося знайти – Міністерство фінансів США дозволило для оплати використати кошти із заморожених російських рахунків. Понад те, Росія могла і далі продовжувати обслуговувати борг в такий спосіб майже до кінця травня. Для цього потрібно було домовлятися із Мінфіном США, та це був спосіб лише відтермінувати дефолт.

У понеділок піти звичним шляхом не вдалося. Мінфін США у відповідь на звірства росіян у Бучі вирішив прикрити шпарину і заборонив покривати борги замороженими резервами. Росіяни постали перед вибором – дістати рублі чи використати для цього наявні долари, які, очевидно планували для інших цілей, зокрема для підтримки війни. Росія свій вибір зробила і заплатила рублями, зробивши крок до дефолту.

Що означатиме оголошення дефолту?

Дефолт для Росії в нинішніх умовах – це просто фіксація процесів, які й так уже відбуваються в країні. Бізнес масово йде з країни, зупиняються інвестиції, міжнародні фінансові структури припиняють співпрацю з Москвою. Російська економіка відкотилася на кілька десятиліть назад.

У 1999 році оголошення дефолту спричинило паніку серед населення, яке втратило доступ до своїх заощаджень, російський рубль обвалився більше, ніж утричі, інфляція стрибнула до космічних 84%. 

Що маємо зараз? За трохи більше, ніж місяць війни інфляція в річному вимірі вже сягнула майже 17%. І це при тому, що санкції ще не почали працювати на повну потужність. Обмеження, які Центробанк наклав на валютні рахунки звичайних росіян – драконівські.

Російська економіка зараз виглядає наче бензоколонка, на якій стався витік пального. Потрібен тільки сірник, щоб все спалахнуло. І дефолт може стати маленькою іскрою. А якщо ухвалена нині резолюція Європарламенту, у якій депутати вимагають повного ембарго російських енергоресурсів, потягне за собою реальні кроки, російська бензоколонка дуже швидко вигорить.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: