ЗаМосковані Telegram-канали: які думки хотіли «підсадити» українцям російські спецслужби під час атаки 10 жовтня

Мережа телеграмканалів російських спецслужб, які маскуються під українські – серед яких, зокрема, «Легитимный», «Резидент», «Женщина с косой», «ОЛЬГА ШАРИЙ», «Анатолий Шарий» – вчергове довели своє кремлівське походження, висвітлюючи удари путінських терористів по інфраструктурі України 10 жовтня. 

В цьому матеріалі ми проаналізуємо, які меседжі вони запускали в рамках інформаційної атаки, яка супроводжувала ракетний удар, з метою вплинути на свідомість українців.  

Як відомо, ці російські канали використовують розповсюджений пропагандистський прийом «60% на 40%», коли частина інформації передається начебто з проукраїнського боку, а частина – отруюється дезінформацією. Маніпулятори, які створили ці канали, грають роль супер обізнаних людей, які скрізь мають свої «джерела», «інсайдерську» інформацію, в курсі найсвіжіших чуток та пояснень всьому, що відбувається. А також мають незалежний від влади погляд на світ, що і приваблює багатьох людей, які таким чином думають, що протистоять більшості та відстоюють «альтернативну думку». Ці канали ще кілька років тому змогли стати популярними і серед українських політиків, допоки поступово не були викриті як російські.   

На початку 2021 року СБУ викрила частину з цих каналів, виявивши, що вони пов’язані з російськими військовими, а саме, Головним управлінням Генерального штабу РФ (колишнє ГРУ). Агентурну мережу було створено 85-м центром ГУ ГШ. За інформацією правоохоронців, до неї входили канали «Легитимный», «Резидент», «Картель», «Сплетница», «Черный квартал». А також низка новинних регіональних каналів, створених для аудиторії регіонів, записаних Кремлем у так звану «Новоросію», таких міст як Харків, Дніпро, Запоріжжя, Херсон, Одеса.  База розташовувалася у центрі невизнаної «Придністровської Молдавської Республіки» місті Тирасполь, а у складі мережі були «активісти російської весни» з Харкова та Одеси. Як бачимо, російська доктрина гібридної війни реалізовувалася і в українських смартфонах.  

На прикладі інформаційного супроводу «удару відплати», ми можемо побачити, як російська пропаганда висвітлювала атаку 10 жовтня, та яких цілей намагалися досягти російські спецслужби. 

Аналіз показує 4 головні цілі: 

  1. Зняти відповідальність з Росії та «впарити» українцям, що вона ні в чому не винувата. 
  2. Дискредитувати українську владу, переконуючи в її «темних» намірах або в слабкості, наприклад, в проблемах системи ППО країни. 
  3. Посіяти паніку, страх та розчарування серед людей. 
  4. Дискредитувати волонтерів та збір грошей.

Розглянемо детальніше, як це реалізується на практиці щодо кожної позиції.

Зняти відповідальність зі Росії

Повернемося до терактів 10 жовтня. Під час їх інформаційного супроводу Telegram-канали, які видають себе за українські, просували меседж, нібито Росія лише діє у відповідь на теракти, зокрема, на руйнування Керченського мосту. Хоча зрозуміло, що підготувати таку атаку за два дні, які минули з моменту руйнування, було майже неможливо. «Легетимный» натякає, що це українська влада сама викликала цей удар: «Наше джерело в ОП розповіло, що Офіс Президента очікував на більш руйнівні удари від Кремля за Кримський міст, щоб використовувати їх для отримання ППО від Заходу». 

Інший супутній наратив в стилі орвеллівського «війна – це мир» переконував, що Путін атаками закликає до мирних перемовин. 

Також цікаво, як російські фахівці інформаційних операцій намагалися вплинути на сприйняття атаки українцями прямо напередодні удару. Вони спробували зняти відповідальність з Росії, переклавши її на невідомих провокаторів та, можливо, Захід

9 жовтня о 23 годині «Легитимный» писав: «Існує ризик, що Зеленського змусять підняти ставки та відбудеться контрольована провокація-трагедія із сотнями жертв у прямому етері тощо. Зробити її дуже легко, пару пакетів Граду з якихось об’єктів, які спровокують катастрофу та масову загибель людей, а винний завжди один – Росія. Хоча це можуть бути ті самі «невідомі снайпери», які були на Майдані, які розпалили ненависть і бійню між народом і владою. Тільки тепер у них не гвинтівки, а ракети і таких іноземних груп в Україні зараз сотні, які підкоряються «дядям з-за бугра», яким на Україну та українців суто «пофіг».

Розрахунок на те, що деякі українці, які схильні вірити в конспірологію, наприклад, в те, що путінська Росія «це нормальна країна, на яку напав Захід», можуть почати думати, що за обстрілами і вбивствами могли стояти не росіяни, а третя сила. 

Дискредитувати українську владу

«ЗаМосквовані» Telegram-канали накинулися з критикою на систему ППО, намагаючись перевести негатив на саму Україну. «Легитимный»: «На цей раз Вінницька область, удар по Ладижинській ТЕЦ за допомогою безпілотника камікадзе Герань-2. Як ППО пропустила цей БПЛА, аж у таку глибину – це велике питання». Цікаво, що меседж про українську систему ППО, яка не впоралася, був одним з основних на росТБ у пропагандистки Скабєєвої. 

Канал «Женщина с косой»: «Багато хто помітив, що стан Ладижинської ТЕЦ ніби плачевний, там навіть двері ніхто не змінював за 30 років. Може Путін вирішив провести свою деолігархізацію України?». Ми бачимо, як довірливому читачеві маніпулятори прищеплюють:  ви самі винні, що вас вбивають, у вас все не так, як треба. 

Заборону на поширення інформації про місце удару пропаганда подавала «під соусом» темних намірів влади. Мовляв, від людей ховають правду про масштаби руйнування. Люди страждають, а українська влада з бункера розповідає, що все нормально. Зрада! 

Канал «Резидент»: «Росіяни спеціально перенесли їх на день (світлий час – уточнення автора), щоб українці бачили результати від ударів. Оскільки в 90% випадків, Офіс Президента замовчував результати влучань, надаючи суспільству неправдиву інформацію, що всі ракети та БПЛА збиті. Тримаючи маси в ілюзії».

Посіяти паніку, страх та розчарування серед людей

Путінська пропаганда, яка маскується під невідомих робінгудів, борців за щастя українського трудового народу, з радістю поширювала повідомлення про паніку серед українців, черги до АЗС за паливом, новини про фейковий наступ з РФ та від’їзд посольств. Об 11 годині 10 жовтня канал «Женщина с косой» робив це так: «У кулуарах пішли чутки, що влада опрацьовує варіант оголосити евакуацію з Києва найближчими днями, а не згодом. Багато хто вже говорить про наступ ЗС РФ. Посольства вже отримали усну вказівку залишити Київ, чекаємо, хто перший розпочне переїзд. Проблема в тому, що ППО України не може відбити навіть 5% від масованого ракетного удару. Воно просто зараз перевантажене».

Як відомо, в той день військові збили не 5%, а понад 50% російських ракет. 

Навіть позитивна новина про обіцянку поставити Україні нові системи ППО у відповідь на російські теракти подавалася як чергова зрада. «Якщо хтось вважає, що зараз Україні дадуть достатню кількість ППО, той глибоко помиляється. Дадуть рівно стільки, щоб Україна не здалася, а продовжила ще «бодатися» з РФ, ціною власної розрухи, смертей та хаосу». Отже, це не Росія сіє смерть і хаос, нападаючи на Україну, а хтось інший все це робить… 

Експерти давно вже помітили, що росіяни періодично створюють конфліктні ситуації, щоб підсилити напругу та хаотизацію в суспільствах. Черговий приклад бачимо на каналі «Женщина с косой», який перепощує відео, з якого зрозуміло лише те, що кілька жінок агресивно та неадекватно намагаються прорватися в шкільне укриття і сваряться з вчителями, які пояснюють, що не можуть пускати сторонніх до дітей. Як же коментується це відео? «Іноді здається, що багато хто сам один одного вб’є скоріше, ніж якісь там ракети. Також вражає сам факт, що вже з’явилися якісь укриття для «обраних груп»… Люди повинні в такі моменти допомагати один одному, а в нас навпаки виштовхують один одного під кулі, бо комусь незручно. У країні повний бардак, а чиновники пиляють відосики, що все навкруги добре …». Ось така низькопробна маніпуляція, яка має перевести негатив від московських терористів на самих українців.

Ще один меседж, який просувався під час атаки, – це звинувачення України і НАТО в планах вторгнення в Білорусь, що змушує останню допустити на свою територію нових російських військових. Все це прозвучало на фоні заяви того ж дня від Лукашенка про спільне угруповання військ. 

Дискредитувати волонтерів та збір грошей

На цих прикладах ми бачимо, як російські спецслужби роблять «постріли», намагаючись знецінити волонтерський рух українців. Мета – зламати волю українців до спротиву та переможної відсічі злочинцям.

Ці наративи російської пропаганди також були детально проаналізовані в матеріалі Детектор медіа «Фейкосупровід бомбардування України 10 жовтня 2022 року».

Одеса з «мааасковським ааакцентом»

Путінський режим простягає свої щупальці і до регіональних «брендів». Один з пабліків, які розвивають кремлівські спецслужби, «Типичная Одесса», намагається грати на почуттях регіонального патріотизму та протиставити місто решті України, вирощуючи сепаратизм. 

Від прихованого просування проросійських і проімперських наративів в попередні роки «Типичная Одесса» перейшла до майже відкритого ведення російської пропаганди, наприклад, звинувачуючи у смертях в Донецьку не Росію, яка перейшла кордон та напала на сусідню країну, а Україну та Захід. 

Канал  по-більшовицьки, в стилі гасла «смерть буржуям!» намагається нацькувати людей на демократично обрану владу України, використовуючи маніпулятивний прийом з нагнітання емоційних сплесків.   

Паблік окрім антиукраїнського контенту активно постить картинки та тексти з іменами людей з минулого Одеси, розраховуючи, що таким чином зможе «стерти» з пам’яті одеситів злочини росіян проти Одеси у теперішньому.

Ось як відбувається регіональна адаптація меседжу Україна «сама винувата»: 

Звісно, у пропагандистів багато роботи, тому однакові пости про те, що це українці самі обстрілюють свої міста своїми ППО, виклав 10 жовтня майже одночасно і канал «Типичная Одесса» і … нова зірка російсько-фашистської пропаганди «воєнкор» Коц.

Псевдоукраїнські канали існують і для того, щоб підтверджувати основні кремлівські наративи. Ось як просувалася «класика» російської пропаганди на каналі «Легетимный» 10 жовтня, про те як Україна прикривається цивільними: «В Офісі Президента всі чекають на наступ ЗС РФ на лінії фронту. Таймінг: 1-15 днів. … Ми ж писали, що Захід попередив Зеленського, що росіяни готують ударний кулак, але, як завжди, Офіс Президента не попередив і не попереджатиме українців, бо «пробки» будуть. Насправді, Банкова просто використовує мирних, як перешкоду для росіян».

Отже, на цих прикладах інформаційного супроводу терористичних «ударів відплати» ми бачимо, як замасковані інформаційні кілери намагаються поцілити в свідомість українців та запрограмувати нас на вигідну кремлівському режиму поведінку. 

А саме: зняти відповідальність за злочини з Росії, посварити людей і владу, посіяти паніку, страх та розчарування, дискредитувати волонтерський рух. Тому українці мають робити прямо протилежне тому, до чого їх спонукає режим неофашистів з Москви. 

Серед інших тем, які розганяє прокремлівська мережа під прикриттям: страшна і холодна зима, де ми всі замерзнемо, спроби гальмувати мобілізацію, зокрема, через послаблення заборон на виїзд з України. Багато постів присвячені наративу, що з приводу України йдуть торги без її участі. Також російська мережа регулярно звинувачує у загибелі цивільних наше ППО, яке, мовляв, при спробі збити ракети сама ж і влучає по житлових будинках. 

Детектор медіа проаналізував, які меседжі поширювала мережа Telegram-каналів ГУ ГШ РФ з самого початку повномасштабної  війни. «Після майже тижня відносної нейтральності телеграм-канали поступово й дозовано почали повертатися до поширення дезінформації й теорій змов. Отже, спершу канали активно публікували фото та відео з фронту, проте часто додавали маніпулятивні формулювання на кшталт: «Стверджують, що це зробили росіяни, але ми не можемо це підтвердити». Активно спекулювали підриванням мостів — мовляв, хто це буде відбудовувати. Потім пішли історії, що дискредитують українську владу, зокрема, Зеленського. Далі — дискредитація української армії й тероборони. І вже в березні повернулися звичні теорії змов про «зовнішнє управління». З кожним тижнем можна спостерігати, як градус дезінформації росте, й у червні вся мережа повернулася до поширення «пліток» та «розкладок», наповнених російською дезінформацією».

При цьому ключовими меседжами дезінформації російських військових на 15 червня були: «Захід кинув Україну», «санкції не діють» або «Захід послаблює санкції». «Розчленування України» сусідніми країнами. «Українська влада спеціально не організувала евакуацію цивільних. А де організувала, там це було неефективно». Героїзація колаборантів, мовляв, «здали місто, але врятували людей». «Погані українські біженці», які демонструють  «погану поведінку», «невихованість», «вибагливість». Або інший меседж: «Захід погано ставиться до українських біженців». «Свавілля тероборони». Для деморалізації українців також поширювалися меседжі: «Росія сильніша – Росія переможе», «українська влада бреше про перемоги», «в Україні все закінчується», «українська влада роздала все зерно», «українська влада продає отриману зброю», «Україні не дадуть нової зброї, бо військові не вміють нею користуватися». Усі вони мали на меті викликати розчарування, щоб українці не бачили сенсу чинити спротив. 

Мережа російських «українських» каналів – це частина великої гібридної інформаційної війни. Задумом Кремля, вони разом з каналами Медведчука мали б занурити Україну в химерний світ кремлівської логіки, фейків та теорій змов, де нікому не можна вірити, а отже, правди не існує, а точніше вона у того, хто переконливіше кричить. 

В свою чергу, такі канали є лише пазлом глобальної картини російської дезінформації, наявність якої і допомагає путінізму зберігати свої амбіції та мрії про перемогу та світове панування. «Нам ще вірять – отже ми чинимо правильно».

Очевидно, що Україні також потрібно створювати різноманітні майданчики та ЗМІ для російських аудиторій та залучати до їх ведення росіян, які не сприймають сьогоднішню фашизацію та криміналізацію РФ. І нехай  вони спочатку не будуть такими популярними (адже будуть базуватися на правді), проте це будуть правильні інвестиції, які принесуть користь усім противникам рашизму. 

У будь-якому разі українське суспільство з його децентралізацією та мережевістю, самодостатністю громадян інформаційно переможе централізовану структуру, якою є путінська пропаганда з усіма її мережами дезінформації. 

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Медіа-версія матеріалу на сайті Obozrevatel

Total
9
Shares

Пов'язані статті

Читати

Повісткова істерія, Telegram-канали та демотивуючі відео: як російська пропаганда намагається зірвати мобілізацію в Україні

Інформаційні спецоперації, спрямовані на дискредитацію та зрив мобілізаційних заходів в Україні, росіяни почали реалізовувати ще в рамках гібридної…