Аналітика

За крок до ядерної катастрофи. Чому Росія захопила найбільшу АЕС в Європі?

Навігація та корисні матеріали

У ніч на 4 березня російські війська обстріляли Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС). Це безпрецедентна подія — адже до того жодна держава у світі не нападала на АЕС.

Зараз атомна станція захоплена окупантом, а вся команда електростанції працює під дулами автоматів.

Коротко пояснюємо, чим унікальна ця атомна станція, навіщо вона Путіну та яку катастрофу може спровокувати цей напад.

1. Чим унікальна Запорізька АЕС?

Це найбільша АЕС у Європі — із шістьома блоками загальною потужністю 6000 МВт. Потужніші АЕС у світі мають тільки Японія, Китай, Південна Корея та Канада. Станція розташована в Запорізькій області в степовій зоні на березі Каховського водосховища. Містом-супутником є Енергодар, де проживає понад 50 тисяч людей.

На ЗАЕС використовують ядерні реактори другого покоління ВВЕР-1000 (проект В-320).  Вони принципово відрізняються від ректорів типу РБМК які були на Чорнобильській АЕС та є більш надійними. З шести блоків зараз працює тільки два: один у ремонті, інші три зупинені.

2. Як захоплювали ЗАЕС та що там відбувається зараз?

2 березня російській війська намагалися увійти в Енергодар, але беззбройні містяни зупинили колону техніки окупанта на в’їзді. Наступного дня росіяни обстріляли мирне населення і прорвалися на територію Запорізької АЕС. Під час захоплення станції та бою з Нацгвардією окупанти влучили в блок №1, але це не вплинуло на безпеку енергоблоку. Обстріляли також один із корпусів учбово-тренувального комплексу, де виникла пожежа  та технологічну естакаду.

Одразу після захоплення електростанції співробітники не мали можливості здійснити плановий обхід, щоб перевірити, чи немає критичних пошкоджень системи. 

Уже майже тиждень працівники станції працюють під дулами автоматів російських військових. А 9 березня міністерство енергетики України повідомило, що співробітників ЗАЕС катують.

Зараз на території ЗАЕС розміщено близько 50 одиниць важкої техніки, боєприпаси та вибухівка і щонайменше 400 окупантів. А російські військові замінували узбережжя Каховського водосховища, яке межує з атомною електростанцією.

3. Навіщо Путіну захоплювати атомну електростанцію?

У Росії зараз шукають причини, як виправдати своє вторгнення на територію Україні. Одна із версій російської пропаганди: Україна почала розробляти ядерну зброю, що могло серйозно загрожувати Росії. Ще до початку вторгнення Путін заявив, що Україна має радянські ядерні технології і носії, щоб доставити таку зброю. А під час боїв за Харків російська пропаганда розповідала про те, що націоналісти замінували ядерний реактор в Харківському фізико-технічному інституті. А потім самі росіяни з «Градів» цей же інститут обстріляли.

Під час вторгнення російські окупанти спершу захопили Чорнобильську АЕС та інші ядерні об’єкти, які знаходяться в зоні відчуження: саркофаг над четвертим енергоблоком, три сховища відпрацьованого ядерного палива. Через декілька днів росіяни захопили ще й Запорізьку АЕС. Це стратегічні ядерні об’єкти, які ніхто не ризикне звільняти, використовуючи військову техніку. А значить захоплені атомні електростанції та ядерні об’єкти можна буде використовувати, щоб шантажувати  Україну та цілий світ.

Не виключено також, що Росія прагне фальсифікувати докази, що Україна дійсно працювала над розробкою ядерної зброї. Проте глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що «немає жодної інформації, яка б поставила під сумнів виконання Україною зобов’язань щодо нерозповсюдження».

4. Чому захоплення атомної електростанції загрожує ядерною катастрофою?

Якби в день захоплення сталася аварія, за напрямком вітру радіоактивна хмара впродовж 48 годин накрила б навіть столицю Казахстану Нурсултан, яка за 3 000 кілометрів від Енергодару. Такі результати моделювання Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки та норвезького ядерного безпекового агентства.

Під час захоплення Запорізької АЕС окупанти обстріляли перший блок Запорізької АЕС. На той момент палива в активній зоні не було, але воно залишається в пристанційних басейнах витримки. Крім того, внаслідок обстрілів окупанти потрапили в пристанційне сховище відпрацьованого ядерного палива. Тому серйозна загроза нікуди не ділася і зараз не має можливості оцінити всі збитки і ризики.

Зараз персонал Запорізької АЕС у полоні російських військових, що суттєво обмежує можливість працювати. Крім того, це величезний психологічний тиск. А в таких умовах одна людська помилка може призвести до трагедії.

5. Що каже світ і як варто діяти?

Обстріл та захоплення діючої атомної електростанції – це безпрецедентний злочин. А особливо, якщо цей злочин вчиняє країна-член МАГАТЕ.

Одразу після захоплення Запорізької АЕС генеральний директор МАГАТЕ Маріано Гроссі закликав негайно припинити застосування зброї в безпосередній близькості до атомних реакторів, а Велика Британія скликала позачергове Радбезу ООН. Посольство США в Україні назвало обстріл та захоплення найбільшої атомної електростанції в Європі воєнним злочином і ще одним кроком до панування терору.

Україна під час переговорів з росіянами пропонували створити 30-кілометрову безконфліктну зону довкола всіх ядерних об’єктів. І в цьому має бути зацікавлений весь світ, бо пряме влучання снаряда в Запорізьку чи Південноукраїнську АЕС може фактично знищити Європу. Тиск на персонал, який зараз працює на станціях в Чорнобилі чи Енергодарі може призвести до фатальної помилки, за яку розплачуватимуться своїми життями та здоров’ям не тільки українці, але й вся Європа та світ.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: