Аналітика

Як Росія плуталась у версіях: 5 цинічних фейків про збиття MH-17

Навігація та корисні матеріали

17 липня минає 7 років відтоді, як ракетою з російського «Бука» у повітряному просторі України було збито пасажирський Боїнг, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур. Катастрофа забрала життя всіх, хто був на борту літака рейсу MH-17, — 283 пасажирів та 15 членів екіпажу.

З перших годин і досі Росія щосили блокує будь-які процеси зі з’ясування обставин катастрофи, продукуючи нові й нові суперечливі версії подій, намагаючись перекласти відповідальність за трагедію на Україну.

Останню російську версію, — що ракету нібито випустили з території, де базувалися українські військові, — трохи більше місяця тому відхилив гаазький суд, який розглядав докази у справі про збиття MH-17.

Поки Росія вигадує наступну версію, варто не забувати, яку дезінформацію впродовж 7 років цинічно видавала російська пропаганда.

КРЕМЛІВСЬКИЙ ФЕЙК №1:
«Боїнг збила українська ракета. Ні, краще український винищувач»

Вже за кілька годин після катастрофи, щойно перша версія про начебто збиття транспортного літака Ан-26 ВПС України виявилась геть неспроможною, російська пропаганда двічі перевзулась у повітрі.

Пізніше LifeNews висунули версію, що MH17 нібито збила ракетна система, яка належить українським збройним силам, а на «Інтерфакс» з’явилося повідомлення, що її ціллю міг бути літак самого Володимира Путіна. Впродовж години з’явилося наступне повідомлення про те, що Боїнг був нібито збитий українським винищувачем.

Останній сценарій підтримало й Міноборони РФ, де у липні 2014 року заявили, що російські авіадиспетчери спостерігали військовий літак поруч із MH-17. А у листопаді 2014 року російський Перший канал оприлюднив «сенсаційні кадри»: супутниковий знімок, отриманий нібито від західних спецслужб, на якому зображено, як «український винищувач атакує Боїнг рейсу MH-17».

Цей «доказ» був швидко визнаний підробленим неякісним фейком. Генеральний директор Першого каналу Костянтин Ернст або «креативний директор Кремля», як його називають у The New Yorker, у 2019 році заявив, що цей сюжет був «помилкою».

КРЕМЛІВСЬКИЙ ФЕЙК №2:
«Диспетчер Карлос усе бачив»

Кремлівська пропаганда настільки далеко зайшла у викривленні інформації, що, окрім розповсюдження фейкових новин та фейкових доказів, почала залучати навіть фейкових людей.

У день збиття рейсу MH17 російськомовний сайт телеканалу Russia Today опублікував нібито «твіт іспанського диспетчера в Києві» про те, що за кілька хвилин до катастрофи поруч з Боїнгом були помічені два літаки Збройних Сил України. «Сенсацію» підхопили всі федеральні канали та проросійські медіа в Україні.

У 2018 році розслідування журналістів з Радіо Свобода та RISE Project виявило, що справжнє ім’я цього «диспетчера» – Хосе Карлос Барріос Санчес, у нього є судимість в Іспанії, а в Румунії він був заарештований за шахрайство. Після спілкування з журналістами він розповів, що отримав $48 000 за розповсюдження дезінформації, і в українському аеропорту він ніколи не працював.

КРЕМЛІВСЬКИЙ ФЕЙК №3:
«Якщо й не винищувач, то точно український «Бук»

Через тиждень після катастрофи НТВ, посилаючись на невідомого експерта, повідомило, що MH-17 був збитий під час навчань з української ППО. Пізніше кремлівська пропаганда почала поширювати інформацію, що насправді це начебто був український «Бук», який Україна потім просто сховала.

У червні 2015 року до підкріплення версії про «український «Бук» долучився збройний концерн «Алмаз-Антей» — російський виробник ракетних комплексів «Бук». Голова концерну Ян Новіков заявив, що Боїнг був збитий саме з «Бука» ракетою, якої з 1999 року не має на озброєнні РФ, зате має Україна.

Першим це спростував засновник аналітичної групи Bellingcat Еліот Хіггінс, який зазначив, що у звіті «Алмаз-Антей» були використані підроблені знімки Боїнга. А у 2016 році цю версію спростувала також міжнародна слідча комісія, яка заявила, що «Бук» був привезений із Росії й туди ж повернувся.

Але Росія продовжила наполягати на версії про український «Бук», в тому числі на офіційному рівні. У вересні 2018 року з відповідною заявою вийшов на пресконференцію начальник головного ракетно-артилерійського управління Міноборони РФ генерал-лейтенант Микола Паршин.

Повністю цю версію було спростовано у 2020 році. Після аналізу 2400 знімків дослідницька група JIT не знайшла жодної інформації про знаходження української системи «Бук» у районі катастрофи 17 липня 2014 року.

КРЕМЛІВСЬКИЙ ФЕЙК №4:
«Можливо, «Бука» взагалі не було»

У березні 2020 року відбулося перше засідання у справі MH-17. За три тижні до того російські медіа почали поширювати новий фейк про збиття малайзійського Боїнга.

Джерело чергової дезінформації, на яке посилались російські журналісти, — так зване нідерландське видання Bonanza Media, яке опублікувало кілька документів у цій справі, включно з листом військової розвідки Нідерландів. Посилаючись на цей документ і забувши про всі свої попередні версії, російська пропаганда почала стверджувати, що в районі катастрофи MH-17 не було ніякого «Бука». А Bonanza Media, яке «нідерландським виданням» називав також і ТАСС, виявилася сторінкою для збору пожертвувань на платформі Patreon, на яку підписано шестеро людей.

Більше того, у спільному розслідуванні видання The Insider та групи Bellingcat йдеться про те, що медіапроєкт Bonanza Media, який поширював версію про непричетність Москви до катастрофи МН-17, координувало головне управління генерального штабу Збройних сил Росії.

А в оприлюдненому листі насправді не йдеться про те, що Росія не могла збити пасажирський літак, а інформація, яка там міститься, цілком збігається з офіційними висновками слідства і розслідуванням журналістів Bellingcat. Згідно з ними російський «Бук» був перекинутий на окуповані українські території.

Те, що «Бук» дійсно був, також заявив свідок на останньому засіданні Окружного суду Гааги у червні 2021 року.

КРЕМЛІВСЬКИЙ ФЕЙК №5:
«Боїнг збили з підконтрольних Україні територій»

Версію про те, що ракету запустили з підконтрольної Україні території, – а саме з села Зарощинське, де розташовувались українські військові, – висунуло російське керівництво на основі вже згаданих розрахунків військового концерну «Алмаз-Антей». Під час слухань у справі про збиття рейсу МН-17 у 2021 Окружний суд Гааги представив докази, які спростовують цю інформацію.

У червні 2021 року гаазький суд розглянув усі докази у справі. Зокрема, покази очевидців про запуск ракети. Було допитано 20 свідків. Щодо можливого місця запуску ракети більшість з них вказали на напрямок лівіше від населеного пункту Сніжне, який у липні 2014 року (як і зараз) перебував під контролем сил так званої «Донецької народної республіки».

Були представлені також нові телефонні розмови обвинувачених, до яких, нагадаємо, належать колишній офіцер ФСБ, так званий колишній міністр оборони так званої «ДНР» Ігор Гіркін (Стрєлков); генерал, а на час збиття літака полковник ГРУ генштабу Збройних сил РФ, голова так званого «ГРУ» так званої «ДНР» Сергій Дубинський; підполковник ГРУ РФ Олег Пулатов (усі — громадяни РФ); громадянин України Леонід Харченко, який воював на боці так званої «ДНР». Зокрема, був оприлюднений фрагмент розмови Гіркіна та Дубинського, що відбулась наступного дня після збиття Боїнга. У ній Дубинський каже, що «Бук» уже в РФ: «Машина уже давно в Росії перебуває». Були також представлені й розглянуті відео та карти транспортування ЗРК «Бук».

Імовірно, Росія продовжуватиме створювати навколо катастрофи шум з суперечливих версій, аби приховати власну причетність до загибелі 298 людей. Однак надурити зможе хіба власних громадян.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: