Як міжнародна культурна спільнота підтримує Україну та поширює правду про війну

Джерело: Spravdi

Навігація та корисні матеріали

За півтора року героїчного опору у повномасштабній війні з Росією українцям вдалося заручитися не лише безпрецедентною дипломатичною та воєнною підтримкою іноземних союзників, але й консолідувати довкола подій в Україні десятки зірок світового калібру.

У березні 2022-го стартувала програма Stand Up For Ukraine, започаткована Урядом Канади та Єврокомісією на прохання Президента України. Крім політиків та публічних діячів до неї приєдналися світові зірки шоу-бізнесу. Серед них: Елтон Джон,Селін Діон, Кетти Пері, Металіка, Майлі Сайрус, Оззі Осборн, Біллі Айліш, Клаус Майне, гурти Радіохед, Ред Хот Чілі Пепперс, Ван Репаблік та інші. Вони підхоплювали хештег #standupforukraine та поширювали свої публікації про необхідність підтримати Україну серед мільйонів користувачів, зібравши мільярди євро допомоги. Однак це був лише початок.

Неочікуваний спільний трек Андрія Хливнюка із легендарним гуртом Pink Floyd на слова народної пісні «Червона калина» було записано з ініціативи соліста та гітариста гурту Девіда Гілмора. Композиція стала ледь не гімном невідворотної перемоги українців у війні. Далі події розгорталися одна за одною: на концерті у столичній підземці лунав голос соліста гурту U2 Боно у дуеті з Тарасом Тополею, акторка Анджеліна Джолі бігла до бомбосховища під час повітряної тривоги у Львові, куди вона приїхала у якості посла ООН для зустрічі з біженцями, актор та режисер Шон Пенн в компанії президента Володимира Зеленського та з фотоапаратом прогулювався Києвом.

Кожна публічна реакція відомих особистостей на збройну агресію в Україні привертала увагу світу до війни та розповідала про реалії нашої протидії ворогу. Особливо цінно з вуст митців лунала антивоєнна риторика без схиляння до примирення через творчість. Дуже приємно, що зірки світового масштабу зрозуміли це, а тому були і є з нами заодно в прагненні перемогти зло.

Чітка і промовиста позиція, особисті зустрічі із людьми та живі враження від понівечених окупантами міст, якими діляться на своїх профілях у соціальних мережах чимало артистів, акторів та режисерів, налаштовують й їхніх прихильників аналізувати, що ж насправді відбувається у нас. Тому сторіз про Україну в обліковому записі суперстар не тільки явище, яке ще кілька років тому годі було й уявляти, а й авторитетне джерело впливу на суспільну думку. Купівля пікапів на фронт, прохання до шанувальників донатити українцям замість подарунків на визначні дати, участь у благодійних заходах та цілеспрямоване поширення української культури – неповний перелік зробленого.  До слова, нещодавно улюблениця кількох поколінь, французька акторка Катрін Денев, раптово зачитала вірш Лесі Українки зі сцени Каннського кінофестивалю.

Що це дає? 

Нині попри деяку втому медіапростору від воєнних дій, частина культурних діячів у власних соцмережах не полишає тему України й продовжують відверто висловлюватися про Росію як країну-агресора, робити публікації про теракти та геноцид, які резонують навіть серед найменш емпатійних аудиторій, спростовують вигадані російською пропагандою фейки, одягають аксесуари з українською символікою та просять світ не забувати про війну.

В умовах нашої боротьби не тільки за території, а й за власні цінності та національну ідентичність, підтримка культурних діячів стає інформаційною зброєю у протидії російській пропаганді про так званий «єдиний народ».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Росія привласнювала собі митців України та їх спадщину

Різноманітна публічна активність творчих особистостей пробуджує цікавість до України, формує уявлення про неї та її людей, мотивує осягнути глибші причини нашого опору. Збагнути, чому ми так завзято пропагуємо відмову від культури окупантів закордоном та самі сепаруємось від російського, яке багатьом у світі видається чимось елітарним. За допомогою культури ми можемо продемонструвати власну унікальність. Не в останню чергу завдяки нашим неофіційним амбасадорам світ починає називати речі своїми іменами, і нарешті відрізняти нас від росіян.

Публікуємо підбірку відчайдух – режисерів та фотографів, які ризикнули побувати в Україні та чимало зробили для подальшого поширення в світі правди про війну.

Бернар-Анрі Леві, відомий французький режисер, неодноразово відвідував Україну з 2014 року. Після повномасштабного вторгнення його мандрівки воюючою країною стали ще частішими через роботу над двома документальними фільмами: дебютним «Чому Україна», який розповідав про перші дні російського наступу та другим – «Слава Україні». У цій картині, прем’єра якої вже відбулась в США, режисер показав міста та селища Харківщини та Херсонщини, в яких побували окупанти. Він мандрував навіть ділянками фронту та знайомить глядача з солдатами й цивільними, які втратили все, але продовжують вражати своєю стійкістю.

За словами Бернара-Анрі Леві, він подорожував без попереднього продуманого маршруту, але єдине в чому він і його знімальна група були впевнені, так це в тому, що правда на боці України. Гонорар за фільм режисер вже передав фундації Олени Зеленської, а гроші спрямують на реконструкцію лікарні в Ізюмі. Сам автор повідомляв в інтерв’ю українським журналістам, що це кіно проти втоми від України.

Ще один режисер і відомий актор Шон Пенн у день повномасштабного вторгнення вже перебував в Україні, адже саме працював над документальним фільмом про Володимира Зеленського. Однак початок великої війни і зміна ролі президента менш ніж за добу надихнули автора переформатувати кіно. Режисер побував у Києві кілька разів та навіть подарував президенту свого Оскара, підтримавши українців після того, як прохання Зеленського про виступ з промовою на 95-й церемонії вручення «Оскара» відхилила Американська Кіноакадемія. 

Зрештою на річницю вторгнення на Берлінському кінофестивалі відбулася прем’єра стрічки «Superpower» – про відчайдушний спротив українців та їх героїчну боротьбу. У червні стрічку вперше побачили і українські глядачі, надалі вона буде в прокаті в інших країнах світу. 

Говард Грехем Баффет – американський філантроп, фермер та фотограф, син Воррена Баффета, відомого мільярдера та засновника благодійної фундації The Howard G. Buffett Foundation, яка вже надіслала українцям допомогу майже на $200 млн. В Україні він встиг побувати не раз, його камера бачила навіть спустошену Херсонщину та обтріляну Харківщину. Нині він готується видати фотокнигу зі світлинами, сповненини разючим реалізмом. Це буде присвята війні в центрі сучасної Європи, щоб тисячі людей змогли усвідомити трагічність подій у житті українського народу та долучитися до допомоги. 

Побував у нас і Бо Віллімон – американський сценарист та драматург, який був одним із розробників популярного політичного серіалу «Картковий будинок». В Україні він прагнув зібрати матеріал для документального фільму, який розповість світу про воєнні злочини росіян. На сайті мерії Бучі йдеться про те, що Бо Віллемон побував у Бучі, щоб задокументувати звірства російського вторгнення і відзняти героїчний опір українського народу.

Кері Фукунага – ще один американський режисер, який не побоявся приїхати в Україну на другий тиждень великої війни та навіть пробути понад місяць, хоча й приїхав без конкретної професійної мети. За словами режисера, він давно цікавиться політикою, відчував неминучість цих трагічних подій та обурювався на міжнародну спільноту, яка, на його думку, недостатньо зробила для уникнення збройної агресії Росії.

Він не працював над фільмом як інші, натомість фотографував людей та наслідки обстрілів й окупації українських міст. Перебування в Україні для режисера фактично перетворилося на гуманітарну місію під час якої він намагався показати світу якомога більше наслідків війни, викликати більше співпереживання та допомоги українцям.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: