Інсталяцію під назвою «Русскій Мір» встановлять біля посольства Російської Федерації
Воєнні злочини, катування, вбивства, безкарність. Зневага до прав людини й до міжнародного права. Такий «русскій мір» приносить із собою Росія на кожну окуповану територію. Щоб пояснити небезпеку ідеологічної доктрини «русского міра» для європейського суспільства, поблизу посольства Російської Федерації у Берліні встановлять інсталяцію з однойменною назвою.
Відкриття інсталяції відбудеться 22 лютого 2023 року о 10:30.
«Ми хотіли наочно продемонструвати німецькому суспільству, які загрози несе російський світ територіям, які він окуповує. При цьому робить це зовсім не обов’язково через пряме військове вторгнення, як це відбулося з Україною — із західними суспільствами в хід вже багато років ідуть пропаганда, економічні та політичні важелі, газовий шантаж. І ми насправді надзвичайно радіємо кожному кроку, який робить Німеччина, звільняючись від цього впливу», — пояснюють ідею в українській креативній агенції [isdgroup], що розробляла інсталяцію.
Периметр «Русского Міра» огороджує газова труба яскраво-жовтого кольору, на вході відвідувачів попереджає табличка: всі, хто знаходиться на цій окупованій території, повинні підкорятися правилам і законам російського світу. Самі ж правила теж зафіксовані, серед них, приміром — заборона ЛГБТК+ символіки, зібрань та мітингів з критикою влади тощо. Натомість побиття членів своєї сім’ї — не підстава для кримінального покарання, дозволено катувати тих, хто проти приєднання цієї території до «Русского Міра». Кожне з правил підкріплене законодавчим актом Російської Федерації або ж прецедентом, зафіксованим міжнародними організаціями стосовно дій Росії на окупованих територіях.
«Нещодавно Служба зовнішніх справ ЄС назвала Росію головною країною-дезінформатором 2022 року. Вся російська міжнародна інформаційна політика – політика окупації. Кремлівська пропаганда залишається інформаційною зброєю, виправдовуючи свої злочини, підриваючи довіру до України та дестабілізуючи суспільства демократичних країн. Тому разом з Україною світ має боротися і відстоювати свої свободи та звільнитися від брехні», — каже про ціль проєкту Марія Сагайдак, керівниця відділу стратегічних комунікацій у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, що є розробником проєкту.
«Русский мир» має багато іпостасей і проявів. Це не лише доктрина політичного панування, а й ідеологічний вірус, який поширюється світом і захоплює людей у свої тенета. У Німеччині зокрема ми можемо бачити людей, які святкують «побєдобєсіє» 9 травня, замість вшанування пам’яті жертв Другої світової війни. Або – марші підтримки путіна і ненависті до Заходу. Ця дихотомія світу, це чорне і біле, яке поширюється в рамках наративу «русский мир», перетворює свідомих громадян у радикальних фанатиків ідеї, які відмовляються від мислення на користь простої картинки російської пропаганди. За цією картинкою ж слідує нетерпимість до інших, голосування на виборах за відкритих расистів, а потім і російські танки. Саме тому важливо деконструювати і оприявлювати, як працює цей «русский мир», — Катерина Демерза, філософиня, членкиня Vitsche, Берлін, партнери проєкту.
Відкриття інсталяції планується 22 лютого о 10:30. До нього доєднаються Ральф Фукс, керуючий партнер Zentrum Liberale Modrne, Сергій Сумлєнний, німецький експерт та колишній Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні, Єва Якубовська, членкиня правління Віче, Берлін, Тетяна Лопащук, керівниця проєкту Київський Діалог, представники українського громадянського суспільства, інтелектуали, медіа.
Інсталяція доступна для вільного відвідування до 25 лютого включно за адресою Unter den Linden 63–65, 10117 Berlin.
Event on Facebook at https://fb.me/e/4feTaB8D2
If you would like to take part in the opening event or have an interview request, please send it to [email protected] or call Felix Vosse on +49 176 708 792 15.