Талібан стає законним союзником Росії: дайджест пропаганди за 26 листопада

Навігація та корисні матеріали

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 26 листопада 2024 року.

  1. У Москві шукають «стертий на порох» «Південмаш»
  2. «Безпілотна небезпека» стає російським повсякденням
  3. Дещо про нових «притомних союзників» Росії
  4. Як «Орєшнік» підняв ціни на банани

У Москві шукають «стертий на порох» «Південмаш»

Погрожуючи бити «Орєшніком» по Європі й експортувати його в Азію, Москва намагається знайти докази того, що завод «Південмаш» в Дніпрі, по якому 21 листопада була застосована ця «вундервафля», був «стертий на порох». Але поки марно.

Тому у Москві негайно зробили висновок, що «основні пошкодження від удару «Орєшніком» всередині заводу, у його підземних цехах, а не зовні. При цьому українська сторона не поспішає показувати навіть зовнішні руйнування заводу».

НАСПРАВДІ, протягом двох днів після удару по Дніпру пропагандистські канали переконували, що «Південмаш» буквально стертий з лиця землі. Щоправда, фото- та відеопідтверджень «чомусь» не надавалося.

Дуже засмутили росіян свіжі супутникові знімки, які змусили деяких пропагандистів суттєво знизити градус «переможного» угару. Z-блогер «Романов Лайт» визнав, що «завод після удару взагалі не постраждав». Визнав це й колаборант Царьов, хоча й продовжував наполягати, що «руйнування значні, але ззовні». 

Скоріш за все, найближчим часом пропаганда облишить цю незручну тему, щоб ненароком не звести нанівець усі зусилля Кремля. Бо ж саме «Орєшнік» був останньою надією Путіна на те, що Захід нарешті злякається і припинить підтримку України. Але, судячи з останніх подій, все відбувається строго навпаки.

«Безпілотна небезпека» стає російським повсякденням

«За ніч на 26 листопада під час масованої атаки ЗСУ в Ростовській області знищено і подавлено 24 БПЛА, постраждалих і руйнувань немає», – повідомив т.в.о. губернатора регіону Слюсар.

НАСПРАВДІ, ось так офіційна російська новомова поповнилась ще одним словечком, покликаним заретушувати незручну дійсність. Те, що колись починалось з «вибуху духовки», тепер звуть «безпілотною небезпекою».

Отож, реалії війни потроху стають повсякденням прикордонних регіонів РФ. Офіційні російські медіа намагаються говорити про це якомога менше, але й сухі повідомлення в пресі дозволяють уявити картину:

–        В Брянську припиняються футбольні матчі на час «повітряної тривоги».

–        Школи Курська і ще восьми районів області перевели на дистанційне навчання.

–        У Ростові-на-Дону скасували святкові масові заходи на вулицях.

–        У Бєлгороді рутинним явищем стали оголошення не лише «безпілотної», а й ракетної небезпеки.

У дитячих садках, школах і технікумах 16 регіонів РФ вже проводять безпекові навчання на випадок ракетних ударів.

Отже, пересічним росіянам, які згідно з усіма соцдослідженнями продовжують підтримувати «СВО», вже давно час стукати у кремлівські двері. Або принаймні зрозуміти, що кремлівські плани «вести війну малою кров’ю на чужій території», давно і остаточно зруйновані. І що від тієї похмурої дійсності, що невпинно насувається на росіян, вже неможливо сховатися за обтічними формулюваннями про «хлопки», «падіння уламків» та «безпілотну небезпеку».

Дещо про нових «притомних союзників» Росії

А тим часом дует директора ФСБ Бортнікова і голови СЗР Наришкіна заспівав стару пісеньку про те, що «Захід свідомо йде на дестабілізацію обстановки в усіх регіонах світу», і що «в Україні створено глобальний тіньовий ринок зброї, яку постійно перекидають в інші зони нестабільності».

На бек-вокалі їм підспівував міністр закордонних справ Лавров, який вкотре заявив, що «київський режим співпрацює з міжнародними терористичними організаціями».

Але НАСПРАВДІ всі ці вокально-пропагандистські потуги виглядали дуже смішно, адже того самого дня до Держдуми внесли закон, що виключає Талібан із російського списку терористичних організацій. 

Не те, щоб це стало великою несподіванкою. Шойгу зараз обіймається з талібами в Афганістані, Лавров вже називав їх «притомними людьми»,  а Путін взагалі охрестив «союзниками».

Нагадаємо трохи фактів про цих «притомних людей». Таліби створили Міністерство пропаганди доброчесності та запобігання пороку, яке:

– постановило публічно спалювати музичні інструменти, тому що «музика руйнує суспільство»;

 – заборонило ходити до школи дівчатам, старшим за 10 років (вважається, що приблизно в цей час розпочинається статеве дозрівання, а жінка, на думку Талібану, має опікуватися домом і рідше з’являтися на людях).

 – скасувало всі рішення про розлучення;

 – визнало, що «звучання жіночого голосу у громадських місцях – це порок»;

 – заборонило чоловікам голити або стригти бороди;

 – призупинило вакцинацію дітей від поліомієліту;

 – заборонило робити, зберігати або публікувати зображення живих істот: від малюнків птахів чи тварин до зображень членів сім’ї. Згідно з новим правилом, купівля і продаж статуеток живих істот також заборонена.

І це лише те, що стосується ідеології, не кажучи вже про терористичні практики, якими Талібан насаджує свою владу в Афганістані. Але Москву це жодним чином не турбує. Понад те, заступник голови комітету Держдуми з безпеки та протидії корупції Валєєв вже повідомив, що «росіяни також зможуть вступити до Талібану і це не спричинить жодних правових наслідків».

Не дивно, що Росія радо відкриває двері для мігрантів з Афганістану. Ще у червні голова «талібанського» Мінпраці Афганістану Абдул-Манан Омарі заявив, що «Росія зобов’язалася прийняти наших трудових мігрантів». Залишається тільки здогадуватись, до яких наслідків призведе кремлівська інтеграція з афганською «міграцією».

Як «Орєшнік» підняв ціни на банани

І на десерт – банани. За словами міністра сільського господарства РФ Лут, у Росії поки що не треба вирощувати банани, адже «еквадорський коштує дешевше», але зауважила, що «все змінюється». 

Це застереження не випадкове. 26 листопада «токсичний» (за визначенням Москви) американський долар піднявся до принизливої для російської «міцної» валюти відмітки у 106 рублів.

Вартість бананів (і решти того, чого немає у РФ) безпосередньо залежить від імпорту, який відповідно прив’язаний до курсу світових валют. Тож Лут не просто так натякнула, що рано чи пізно доведеться думати й про «російські банани».

Ця дрібничка вкотре нагадує, що російська схема «газ і нафту продамо, решту купимо» після лютого 2022 року вже фактично не працює. І не тільки через санкції. Рублів у Росії достатньо, а от справжніх грошей все менше.

На тлі того, що російський рубль знецінюється буквально на очах, кремлівські мантри про «токсичні долари та євро» важко сприймати без іронії. Особливо смішно це виглядало місяць тому, коли іноземним учасникам саміту БРІКС у Казані рекомендували брати з собою долари і євро і застерігали, що китайська система UnionPay працює в Росії «з обмеженням».

Однією з основних причин ослаблення рубля аналітики називають введення нових санкцій США 21 листопада. Серед тих, хто потрапив під них, опинився «Газпромбанк», через який і йшли основні платежі за вищезгаданою схемою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США завдали важкого удару по фінансовій архітектурі РФ

Нові санкції чреваті для Росії ще й подальшим скороченням валютних надходжень – особливо на тлі попередження США про ризик вторинних санкцій для іноземних банків, які працюють із російською системою передачі фінансових повідомлень.

Експерти фондових ринків пояснюють, що падінню рубля посприяв також «Орєшнік», адже удар по Дніпру підкреслив усю глибину геополітичних ризиків, яку несе путінська ескалація. Що ж, все закономірно: за ігри у «імперську велич» доводиться платити. І чим далі – тим більше. 

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: