Словник коректної термінології щодо «виборів» Путіна в Росії. Березень-2024

Навігація та корисні матеріали

17 березня в Росії відбудуться чергові «вибори». І, хоча в країні панує диктатура, Москва регулярно імітує «акти волевиявлення» для легітимації путінського режиму та свого контролю над тимчасово окупованими територіями України.

На жаль, відголос російської пропаганди у вигляді неузгодженої з реаліями лексики можна й досі зустріти в журналістських матеріалах і виступах публічних осіб.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки з Інститутом масової інформації підготували рекомендації та застереження щодо вживання термінології стосовно російських виборів.

Говоримо і пишемо правильно: 

НЕПРАВИЛЬНОЧОМУ
Вибори президента РосіїУ Російській Федерації відсутні вибори як процедура волевиявлення і ротації президентської влади. Результати дійства під назвою «вибори президента РФ» безальтернативні.Правильні формулювання: так звані вибори, «імітовані вибори», «псевдовибори», «вибори Путіна».
Переобрання ПутінаПутінський режим не переобирається на виборах. Він утримує владу завдяки пропаганді та апарату насильства.Правильні формулювання: спроба легітимації диктатури до 2030 року, імітація перемоги на виборах.
Рейтинг Путіна / явка виборців / відсоток підтримкиНемає підстав довіряти жодним кількісним показникам, озвученим російською владою у зв’язку з псевдовиборами.Правильні формулювання: заявлені / оголошені результати, сфальсифіковані відсотки.
Голосування на ТОТГромадяни України, навіть ті, яким нав’язали паспорт РФ, не є російськими виборцями. Їхня участь у так званих виборах не є голосуванням чи то актом волевиявлення.Правильні формулювання: примус до участі в псевдовиборах, імітація голосування, імітація виборів Путіна.
Нові регіони,
ДНР, ЛНР, Республіка Крим
Території України, анексію яких Кремль оголосив у 2022 році, ворожа пропаганда офіційно називає своїми «новими регіонами», однак ці території були і є українськими, а не російськими. Проголошені Росією «ЛНР», «ДНР» та «Республіка Крим» окупаційні та нелегітимні.
Правильні формулювання: тимчасово окуповані території, тимчасово окупована частина (Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької) області, тимчасово окупований Крим (Автономна Республіка Крим та місто Севастополь)
ОРДЛОВживання терміна «окремі райони Донецької та Луганської областей» щодо ТОТ на сході України було прив’язане до Мінських домовленостей. З 2022 року вони де-факто і де-юре нечинні, а російська окупація територіально вийшла за межі ОРДЛО.

Правильні формулювання: тимчасово окуповані території, тимчасово окупована частина Донецької та Луганської областей.
Міжнародні спостерігачіЖодна авторитетна міжнародна організація не делегує спостерігачів на псевдовибори на окупованих територіях. Очікуються лише російські пропагандисти з іноземним громадянством, присутність яких на території України незаконна.Правильні формулювання: фейкові «спостерігачі», пропагандисти, друзі Кремля, порушники державного кордону України.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: