Аналітика

Сліди пригожинських маніяків: «Вагнер» як інструмент російської експансії у світі

Навігація та корисні матеріали

Ця війна виразно явила світу чимало раніше прихованих рис «загадкової російської душі»: патологічну брехню, жорстокість, ненажерливість. І це не просто окремі прояви поведінки агресорів – вони інституалізовані, організаційно оформлені та брендовані.

Одним з найбільш помітних російських брендів останнього часу стала її приватна військова компанія «Вагнер». Її найманцями, також відомими як «музиканти», керує «особистий кухар Путіна» Євген Пригожин. У вісімдесяті роки він провів майже 10 років у в’язниці за крадіжки, шахрайство та розбій. Це не завадило йому стати в Росії успішним бізнесменом, створивши компанію «Конкорд», яка спеціалізується у сфері громадського харчування, зокрема годує вищих посадових осіб РФ.

Втім справжню славу Пригожину приніс бізнес на крові. ПВК «Вагнер» складно назвати приватним підприємством. Ця структура, яка виросла на гібридній війні в Україні, поєднала в собі сумнівний з правової точки зору статус, кримінальну культуру, підлеглість Кремлю, доступ до державних арсеналів зброї, інформаційно-пропагандистські можливості та досвід операцій на різних континентах світу. Маємо справу з новою тіньовою організацію, яка підміняє собою державу. Такий собі «чужий» з фільмів жаху, що визрів на державному тілі Росії.

Під час гібридного етапу агресії проти України у 2014 році існування «Вагнера» було секретом Полішинеля російської політики. Пригожин навіть позивався до чиновників ЄС, щоб заперечити свій зв’язок з ПВК. Ще під час лютневого візиту до Москви президента Франції напередодні повномасштабного вторгнення Путін  брехав в очі Макрону, що Росія не має ніякого стосунку до цієї компанії.

І ось з другої половини 2022-го це угрупування вже відповідальне за штурмові дії на цілому напрямку російських агресорів – бахмутському. Є свідчення, що на озброєнні ПВК «Вагнер» наявна важка артилерія та навіть бойові літаки, на яких літають завербовані найманці. Збройне формування, яке фактично перебуває поза правовим полем, відкрито вербує найманців з числа засуджених прямо у виправних колоніях.

Пригожинці більше не ховаються і навіть дозволяють собі зухвалі випади на адресу вищого командування ЗС РФ – аж до начальника російського Генштабу Герасимова включно.

З літа 2022 року ПВК «Вагнер» стала потужним піар-брендом російської пропаганди, за допомогою якого російському вторгненню в Україну намагаються надати маркетингової новизни. Сюжети про успіхи найманців  регулярно з’являються на російському телебаченні, а «Вагнер» позиціюється як елітна частина російської армії.

З минулого року в російських містах почали рекламувати найманство у лавах ПВК «Вагнер» на білбордах 

20 січня цього року Міністерство фінансів США визнало ПВК «Вагнер» «транснаціональною злочинною організацією», що передбачає запровадження нових санкцій проти неї та її глобальних союзників.

Рішення закономірне, адже ареал діяльності найманців Пригожина не обмежується Україною. Ще влітку 2020 року групу вагнерівців заарештував у Мінську білоруський КДБ. Лукашенко, який нині слухняно виконує волю Путіна, в той час запідозрив Москву в спробі державного перевороту за участі «мандрівних музикантів».

Не менше ПВК «Вагнер» наслідив і в більш віддалених від Росії країнах, куди так само простягається рука Москви. Центр стратегічних комунікацій нагадує послужний список путінських «солдатів удачі».

Традиції кувалди у Сирії

З 2015 року формування «Вагнера» надають силову підтримку проросійському режиму Башара Асада в ході громадянської війни у Сирії.

Хоча вагнерівнці поспішили оголосити себе «мисливцями за ІДІЛ», основною спеціалізацією їх у пісках Близького Сходу стало захоплення та утримання нафтових родовищ.

У боротьбі за природні ресурси Сирії противниками Пригожина часто ставала не терористична «Ісламська Держава», а сили антиасадівської опозиції, що користуються визнанням та підтримкою США, Туреччини та інших впливових зовнішніх акторів.

7 лютого 2018 року, під час спроби відбити у Сирійських демократичних сил нафтові родовища в районі міста Хашам (провінція Дейр-ез-Зор), вагнерівцям довелося вперше відчути на собі перевагу західної зброї і тактики ведення бойових дій. Штурмовий загін найманців був виявлений і повністю знищений американською авіацією та артилерією.

Кримінально-садистський почерк ПВК «Вагнер» став широко впізнаваним саме у зв’язку з його «роботою» в Сирії. Влітку 2017 року в мережі з’явився двохвилинний відео ролик, на якому кілька озброєних бойовиків, що спілкуються між собою російською, під пісню зі словами «снимаю с плеч тяжелый автомат, стреляю в сына, потом стреляю в мать» на смерть забивають кувалдою чоловіка. Пізніше кати розчленяють та спалюють тіло жертви.

Стоп-кадр з відео страти вагнерівцями сирійця

Арабські та російські журналісти змогли встановити обставини, зафіксовані на страшних кадрах. Жертвою виявився 31-річний Мохаммед Таха Ісмаїл Аль-Абдулла, дезертир з урядової армії Башара Асада. Один з його вбивць ідентифікований журналістами як найманець ПВК «Вагнер». Місце страти в Сирії також вдалося ідентифікувати, і це зняло всі сумніви з приводу можливої присутності і причетності вагнерівців.

Неоколоніалізм в Африці

Ще під час війни на сході Україні російські найманці стали інструментом потужної неоколоніальної експансії Кремля в країнах Африки. З 2014 року «Вагнер» надає специфічні послуги клієнтам з числа друзів Путіна у більш ніж 20 країнах чорного континенту. В багатьох з них фіксується присутність цілих вагнерівських контингентів.

Наразі путінський режим за допомогою своїх найманців фактично контролює ЦАР та Малі. Таким чином він  використовує ресурси цих країн для отримання незаконних прибутків та продовження війн, зокрема, в Україні. Варто зазначити, що саме ПВК «Вагнер» зіграла важливу роль у військовому перевороті в Буркіна-Фасо в жовтні 2022 року.

Демонстрація з російськими прапорами під час перевороту в Буркіна-Фасо

Про широку географію амбіцій нелегального російського угрупування свідчать пропагандистські кампанії пригожинців в Африці. Так, у 2020 році Facebook видалив акаунти, створені «Вагнером» спеціально для лобіювання політики РФ в ЦАР, а також на Мадагаскарі, в Камеруні, Екваторіальній Гвінеї, Мозамбіці та в ПАР. 

На початку 2022 року Facebook також видалив акаунти, пов’язані з «Вагнером», в Гамбії, Демократичній Республіці Конго, Камеруні, Нігерії та Зімбабве. Саме за публікацію неправдивої інформації про війну в Україні, що зрештою призводило до підхоплення дезінформації й місцевими журналістами.

  • Міністерство фінансів США  виявило, що через Пригожина фінансуються місії, які «спостерігають за виборами» у Демократичній Республіці Конго, Мадагаскарі, Мозамбіку, Зімбабве та ПАР.
  • Отже «Вагнер», крім силового контролю ще й поширює дезінформацію в Африці, маніпулюючи ЗМІ та втручаючись у виборчі кампанії для приведення до влади залежних від себе ставлеників.  
  • «Росіяни з 2017 року почали проникати в ЦАР: постачати озброєння, військових інструкторів – нібито для навчання регулярної армії, надавати іншу допомогу, у тому числі й фінансову. І до кінця 2018 року Туадера став перебувати фактично у прямій залежності від них. Його щільним кільцем оточують російські радники, інструктори та співробітники спецслужб», – розповів в інтерв’ю для «Нової газети» француз Домінік Крістоф Ренето, який був свідком  проникнення путнізму в Африку
Російські пропагандисти в своїх дописах в Telegram радіють, що «російській Африці бути» та будують нові імперіалістичні мрії про захоплення Африки – у відповідь на допомогу Франції Україні.

Непрямі докази свідчать про причетність найманців Пригожина до вбивства трьох російських журналістів – Олександра Расторгуєва, Орхана Джемаля та Кирила Радченка, які приїхали розслідувати діяльність «Вагнера» в ЦАР у 2018 році. 

Прикметно, що «Вагнер» через підконтрольні ЗМІ спробував звинуватити у вбивстві журналістів Францію: нібито з метою витіснення Росії з Африки.

Свою неоколоніальну політику в Африці Кремль, як і в часи СРСР, проводить під антиколоніальними гаслами. В Малі мережа сторінок вагнерівців у Facebook пропагувала Росію як «життєздатного партнера» та «альтернативу Заходу», піарила «Вагнер». Місцеві ЗМІ часто повторювали ці наративи, публікуючи інтерв’ю з російськими офіційними особами, які вихваляли «радників» з пригожинської ПВК, водночас стверджуючи, що компанія стала жертвою інформаційної війни через її роль у «знищенні неоколоніальної системи».

Дмитро Уткін («Вагнер») – бізнес-партнер Пригожина і командир його бойовиків. Серед іншого – відкритий шанувальник СС, що не заважає Путіну фотографуватися з ним. Саме позивний Уткіна дав назву для ПВК «Вагнер». 

При цьому в Африці також були зафіксовані випадки масового терору та вбивств, на кшталт української Бучі, у причетності до яких підозрюються росіяни. Так, наприкінці березня 2022 року з’явилися повідомлення про різанину щонайменше 300 мирних жителів у селі Мура в центральній частині Малі. 

Свідки повідомили, що малійські сили та приблизно 100 білих російськомовних чоловіків вишикували жертв у ряди по 15 – 20 осіб, наказали їм стати на коліна та стратили їх. Неурядова організація Human Rights Watch назвала ці вбивства в Малі найгіршим злочином у країні за останнє десятиліття. 

Терор поєднується з ІПсО. Так, 19 квітня французи вивели свої сили з міста Ґоссі в Малі, а після того вагнерівці вкинули фейк ніби тіла страчених людей – жертви французьких військових. 

Обговорюючи роль Пригожина, топ-пропагандист Соловйов заявив, що той, мовляв, робить в Африці феноменальні речі. Ці речі привернули увагу не лише Солов’ова.

21 листопада минулого року президент Франції Макрон зробив різку заяву з приводу російського неоколоніалізму в Африці. «Достатньо лише поглянути на те, що відбувається в Центральноафриканській Республіці або деінде, щоб побачити, що російський проєкт, який реалізується там, коли Франція відсунута вбік, є проєктом хижацтва», – сказав Макрон. «Це робиться за співучасті російської військової хунти», – наводить його слова УП.

Рекрутинг на Балканах

Ще однією країною, повз яку не минула увага хижаків Пригожина, стала Сербія. На фоні нової напруги з Косово у листопаді розпочала роботу сербська редакція RT. І одночасно в Сербії відкрилося представництво «Вагнера», яке функціонує під прикриттям автономної некомерційної організації «Російсько-Сербський культурно-інформаційний центр дружби та співробітництва Орлі».

Легалізація представництва російської ПВК в цій країні стала можливою за сприяння новопризначеного директора Безпеково-інформаційної агенції Сербії Александра Вуліна, якого більшість місцевих експертів прямо називають агентом, або «офіцером зв’язку» між Москвою та Белградом. Вагнерівці вже заявили, що одна з цілей центру – боротьба з російськими опозиціонерами, які переїхали у Сербію.

Активність російських бойовиків на Балканах викликала занепокоєння Державного департаменту США. 12 січня радник дипломатичного відомства Дерек Шолле звернув увагу на інформаційну підтримку RT акції вербування сербських найманців для війни в Україні.

Зрештою, навіть відомий своєю проросійською позицією президент Сербії Александр Вучич був змушений відреагувати: «Чому ви, з «Вагнера», гукаєте когось із Сербії, коли знаєте, що це суперечить нашим законам? Невже ми мало втратили голів у всіх війнах?»

«Вагнер» як світова загроза

Крім інших страв у меню «кухаря Путіна» є також своя «фабрика тролів». Пригожинські «тролі» навіть втручалися у вибори в США у 2016 році, що 7 листопада визнав і сам керівник «Вагнера»: «втручалися, втручаємося і будемо втручатися. Акуратно, точно, хірургічно і по-своєму, як ми це вміємо. Під час наших точкових операцій видалятимемо відразу обидві нирки та печінку». Заява Пригожина прозвучала як погроза, але вже в бік демократії та США.

Погрози і взагалі терористичні методи досить характерні для вагнерівців. У листопаді 2022-го вони вбили кувалдою свого колишнього колегу Євгена Нужина, а відео розправи виклали в інтернеті. Майже одразу з прозорим натяком Пригожин надіслав кувалду з імітацією слідів крові у футлярі з-під скрипки до Європейського парламенту. У грудні невідомі закидали кувалдами подвір’я посольства Фінляндії у Москві.

І все це не заважає путінському режиму максимально лояльно ставитися до діяльності Пригожина: критики військового командування, відкриття бізнес-центрів та навіть віддавати зеків з колоній.

Пригожин явно має серйозні політичні амбіції, які свідомо підігріваються Кремлем для залякування демократичного світу та залишків опозиції в самій Росії. Попри всю свою одіозність, в нього є багато щирих фанатів, яким імпонує брутальне беззаконня «Вагнера». Може Пригожин розраховувати і на свою нелегальну армію. Він розуміє, що наявність силової опори дає непогані шанси позмагатися в майбутньому за головний трон, який в Росії може раптом спорожніти.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Медіаверсія матеріалу на сайті Obozrevatel

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: