Аналітика

Складні кремлівські методички та хаос в інформаційному просторі: про що брехала пропаганда Лукашенка минулого тижня

Навігація та корисні матеріали

Минулого тижня білоруська пропаганда діяла сумбурно і просувала одночасно велику кількість різних наративів. Складалося враження, що ця безліч різних вказівок ніяк не координується між собою.

В результаті пропагандисти намагалися охопити одразу всі теми та потрапляли часом у безглузді ситуації. Крім того, деякі пропагандистські наративи продовжують активно просуватися, незважаючи на те, що їхня абсурдність стає дедалі очевиднішою.

З них і почнемо.

В першу чергу мова йде про наратив: «Європа цієї зими замерзне, бо відмовилася співпрацювати з Росією в постачанні енергоносіїв». Його просувають, незважаючи на велику кількість публічної інформації про повністю заповнені підземні газові сховища європейських країн, а також налагодження додаткових та страхових варіантів енергозабезпечення. Проте білоруські держЗМІ продовжують гнути свою лінію. Причому тепер вони доводять, що енергетична криза в ЄС спричинить серйозні політичні зміни.

Вже зараз, за соцопитуваннями, середньостатистичного європейця більше хвилює не зміщення лінії фронту в херсонських степах, а морозна свіжість в офісі та квартирі. Майбутня зима, особливо після диверсії на трубопроводах Борнхольма, стане справжнім іспитом для політичних еліт Євросоюзу.

Готелі Німеччини вводять додатковий збір для туристів за електроенергію та опалення.

Британців закликають скоротити споживання електроенергії «де це можливо». Тим часом уряд Ліз Трасс минулого тижня заблокував плани щодо проведення державної інформаційної кампанії, щоб спонукати людей скоротити споживання енергії. Прем’єр-міністр заявила, що це буде схоже на дії «держави-няньки».

У Чехії ціни на пальне підскочили в середньому на 7% за тиждень.

Глава «Газпрому»: під час зимового піку холодів у Європі можуть замерзнути цілі міста.

Британський журнал The Economist звернув увагу на покращення економічної ситуації в Росії, тоді як Європа балансує на межі глибокої рецесії. Видання стверджує, що в економічній війні між Росією та Заходом настав критичний момент.

Італійці вийшли на вулиці через 500% збільшення вартості рахунків за комунальні послуги. Серед них мати малолітніх дітей, що нездатна їх прогодувати: «Держава грабує нас у наших домах! Клоуни!»

Також продовжує нагнітатися наратив про те, що знищення «Північних потоків» – справа рук чи то США, чи то Великобританії. При цьому в Мінську пропагандисти щось наплутали з методичками і знову почали доводити, що газопроводи були підірвані. Хоча в цьому ніхто й не сумнівається.

Співробітники поліції Німеччини вважають, що пошкодження на «Північних потоках» могли виникнути лише через вибухи.

Росія має розвіддані щодо диверсії на «Північних потоках», – заявив директор Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін.

Організатори теракту на «Північних потоках» фактично обнулили енергобезпеку Європи та призвели до її енергетичної бідності.

Щодо України, то, по-перше, просувається наратив про те, що українська сторона воює забороненими методами і нічого не змогла б зробити без участі Заходу. Сюди ж вписується старий наратив про безперервні атаки на Запорізьку АЕС.

Дві українські ракети було збито в небі над Маріуполем, противник намагався атакувати портову інфраструктуру, – пишуть місцеві видання з посиланням на адміністрацію міста.

До тактичної групи ЗС України, яку закинули до району Артемівська, входять близько 200 осіб, включаючи іноземних найманців та радикалів. Основне завдання групи – не допустити залишення позицій іншими підрозділами, залякування та виявлення проросійських поглядів у місцевого населення.

Скидання дніпровської води по каскаду ГЕС проводиться в тому числі для затоплення прибережних фортифікацій на лівому березі і полегшення десантної операції українських військ біля Запорізької АЕС, – вважає Рогов.

На територію Маріуполя закинуто диверсійну групу, що складається з терористів «Азова».

Близько 30 диверсантів, які зробили спробу проникнути на територію ЗАЕС, було ліквідовано, більшість човнів потоплено, – сказав Балицький.

Минулого тижня білоруські пропагандисти також були змушені відпрацювати повістку щодо пропозиції Володимира Зеленського розмістити на кордоні між Україною та Білоруссю міжнародних спостерігачів. На це було витрачено чимало зусиль. Втім, чітко пояснити, що не так із пропозицією українського президента, білоруські держЗМІ все одно не змогли.

Зеленський – абсолютно несамостійна постать. Гарантії миру від президента України нічого не варті, – Гайдукевич.

Макей прокоментував бажання Зеленського розмістити спостерігачів на кордоні з Білоруссю.

Вольфович прокоментував заяву Зеленського про розміщення спостерігачів на кордоні України та Білорусі.

Також продовжує накачуватись наратив: «Українці біжать до Білорусі, тому що у них там все погано, а у нас – все добре». Щоправда, фактура вже вичерпується, доводиться викручуватися – згадувати старі історії.

Понад 59 тисяч громадян України прибуло до Білорусі — ЦПК

«Білорусь нас прийняла і врятувала». Сім’я українців бігла з Донбасу до Білорусі і розпочала тут нове життя.

«Сьогодні вже Білорусь – наш дім! Нашій родині ця країна подобається. Тут народилися Ваня та Стьопка! – каже Андрій Кліндухов. – Взимку цього року рішенням Брестського виконкому я став громадянином Білорусі, а Анжеліка – навесні. Вона набула громадянства завдяки указу Президента».

Багатодітна мама – громадянка України: Білорусь стала для моєї родини другим домом.

«Я і моя сім’я всім задоволені. Живемо, працюємо, будуємо плани. Молодша навчається в Мінську в університеті, займається спортом (дзюдо, самбо), має більше 25 нагород. Середня – заміжня за білорусом, вони живуть у Новій Гуті, виховують донечку – їй незабаром рік. Старша у квітні приїхала з України», – поділилася Олена Рубцова.

Поряд із цим, у керівництві Білорусі явно виникла якась яскрава суперечність, проте пропагандисти не отримали вказівок, як її правильно висвітлювати. Результатом став справжній хаос у інформаційному просторі.

Спочатку міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей в інтерв’ю російській газеті «Известия» повідомив, що в Білорусі вводиться режим контртерористичної ситуації. Це було опубліковано у ніч із 13 на 14 жовтня. Пізніше держЗМІ цитати Макея прибрали.

Потім із спростуванням виступив КДБ Білорусі.

У КДБ повідомили, що в Білорусі не вводився режим контртерористичної операції. «На території Республіки Білорусь контртерористична операція не проводилася і наразі не проводиться. Інформація, що розповсюджується в інтернеті, має недостовірний характер», – відзначило наше джерело в КДБ.

Однак далі втрутився Лукашенко та за фактом підтвердив слова Макея:

Лукашенко підтвердив ухвалення в Білорусі контртерористичних заходів у зв’язку із загостренням по периметру кордонів. Про це він заявив журналістам в Астані, де брав участь у саміті СНД.

Лукашенко підтвердив запровадження в Білорусі контртерористичних заходів

Після чого Володимиру Макею все одно довелося публічно порозумітися. Але оскільки його першопочаткові слова вже прибрали з інформаційних стрічок, все було дуже безглуздо.

Макей пояснив необхідність запровадження контртерористичних заходів у Білорусі. Заява Володимира Макея в інтерв’ю виданню «Известия» про запровадження в Білорусі режиму контртерористичної операції викликала великий резонанс у ЗМІ.

Насамкінець – важливе зауваження. Раніше білоруські держЗМІ завжди писали «в Україні». Але минулого тижня почали все частіше писати «на Україні».

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: