Шляху назад немає: прокремлівська дезінформація за тиждень від EUvsDisinfo

Навігація та корисні матеріали

Промова Путіна про оголошення незаконних анексій стала запаморочливою поїздкою в альтернативну реальність, а його послідовників підвела ще ближче до краю провалля.

Цього тижня одним із центральних елементів прокремлівської дезінформаційної екосистеми стало висвітлення промови Путіна 30 вересня. У цій промові Путін оголосив незаконну анексію тимчасово окупованих територій в Україні та намагався згуртувати росіян проти Заходу, кидаючи виклик заснованому на правилах порядку, що лежить в основі західних демократій.

Заплутати, відволікти й відвернути 

Як і очікувалося, прокремлівські дезінформаційні ресурси та їхні підсилювачі значною мірою зосередилися на питанні саботажу газопроводів «Північний потік». Вони продовжують сіяти сумніви та поширювати різні теорії змови, більшість з яких серйозно передбачають, що з низки причин це відповідальність СШАПольщі або Заходу.

Загальний підхід Росії до дезінформації щодо диверсії «Північного потоку» почав підозріло нагадувати підхід до трагічного збиття MH17. Тоді російські дезінформатори швидко наситили інформаційний простір великою кількістю дезінформаційних та конспірологічних наративів, щоб заплутати, відволікти аудиторію та відвернути провину. Дізнайтеся більше про схожі моменти з нашого нещодавнього аналізу, а також перегляньте наш повний звіт про дезінформацію щодо MH17 тут.

Не лише прокремлівські пропагандисти забруднювали інформаційний простір; їх підтримав Китай, ставши на бік російської версії подій, одночасно натякаючи на причетність США.

Небезпечний спів сирени за «Мир»

За допомогою незаконних анексій Кремль намагається переконати світ у зміні ролі, де його дезінформація зображує українські сили як загарбницькі, а не як визволителів, щоб розпалити патріотизм серед російського народу та виправдати тривалу «часткову» мобілізацію.

Подібного ефекту Кремль також намагається досягти з поширенням брехні про те, що російські війська борються проти колективної сили НАТО, а не лише України.

Крім того, за кремлівською логікою безвідповідальні заяви щодо ядерної зброї (див. також тут) мають на меті не дати українцям отримати те, що по праву є їхнім, а Заходу — допомагати українцям із самообороною.

Зрештою, таке потурання маніпуляціям та тонко завуальованим погрозам — це намагання створити пастку, де мир на умовах Кремля звучатиме привабливо для менш уважних спостерігачів.

Особливо якщо ігнорувати те, що Росія, агресор у цій війні, намагається диктувати умови й утриматися на територіях, які вона окупувала незаконно, чи незліченні звірства, які російські війська вчинили на тимчасово окупованих територіях, як в Ізюмі й не тільки.

Інші дезінформаційні новини, які поширює Росія:

Ні, Франція – не є співучасником. Натомість це прокремлівський дезінформаційний наратив про нібито геноцид, який відбувається в Україні, що також намагається переконати Францію не продовжувати підтримувати Україну, наприклад постачанням високоефективних гаубиць CAESAR, що мінімізують побічні пошкодження.
 

Це твердження є явно неправдивим. МАГАТЕ не повідомляло про жодні українські «бомбардування» чи «атаки» ні за кілька днів до появи цієї дезінформаційної історії, ні після неї. Прокремлівська дезінформація намагається перекласти провину за небезпечну ситуацію навколо цього об’єкта на Україну, заперечити будь-яку російську відповідальність та відволікти аудиторію від нерозсудливої діяльності росіян, наприклад, останнім часом.
 

Це повторюваний і ретельно спростований прокремлівський дезінформаційний наратив про нацистську Україну, представлений як виправдання російської військової агресії проти України та чергової незаконної анексії українських територій. Європейський Союз та інші члени міжнародної спільноти засудили як фіктивні «референдуми», так і незаконні анексії після них максимально чіткими термінами.

Переклад Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Джерело: EUvsDisinfo

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: