Що не так з проросійським блогером Гонсало Лірою, за якого вступились Карлсон і Маск. Пояснює Центр стратегічних комунікацій 

Навігація та корисні матеріали

Такер Карлсон, колишній телеведучий, звільнений з Fox News у квітні 2023 року, у своєму новому відеоблозі у соцмережі X знову висунув низку претензій до України. Цього разу він звинуватив Службу безпеки України в арешті та «катуванні»  громадянина США Гонсало Ліри нібито за «злочин критики Зеленського».

Карлсона підтримав власник соцмережі X Ілон Маск, який вочевидь поставився з довірою до озвученого у блозі, і публічно звернувся до президента України.

«Громадянин США сидить у в’язниці в Україні після того, як ми відправили понад 100 мільярдів доларів? Чи є в цій історії щось більше, ніж просто критика Зеленського? Якщо це все, то тут у нас серйозна проблема», ‒ написав Маск.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснює, чому Гонсало Ліра опинився під вартою в Україні і за що його судитимуть.

По-перше, в Україні навіть в умовах воєнного стану діє свобода слова, і за критику президента немає і не може бути ніякої кримінальної відповідальності. Тому закид про те, що Ліру чи когось іншого «кинули до в’язниці за критику Зеленського» є відвертою маніпуляцією. 

По-друге, Гонсало Ліра інкримінують аж ніяк не «критику Зеленського», а виправдання російської агресії проти України (ст. 436-2 Кримінального кодексу України). Слідство встановило, що Ліра:

  • публічно виправдовував напад Росії тим, що в Україні нібито встановлено неонацистський режим;
  • заперечував факти російських ракетних ударів по українських містах, масові вбивства цивільних українців російськими окупантами у Бучі та інших містах;
  • навесні 2022 року Ліра особисто знімав на відео українських військових, намагався показати їхні обличчя, ображав бійців. Відео він публікував на своїх сторінках у Youtube, Telegram і Twitter.

По-третє, Гонсало Ліра наразі перебуває під вартою лише тому, що він порушив умови звільнення під заставу і намагався втекти від українського правосуддя. Блогер мав перебувати під домашнім арештом у Харкові, але його затримали в іншій частині України ‒ у Закарпатській області, де Ліра намагався перетнути кордон з Угорщиною.

Служба безпеки України завершила досудове слідство щодо Гонсало Ліри. Судові засідання у його справі призначені на 12 і 21 грудня. Доля цієї особи зацікавила Такера Карлсона саме напередодні початку суду, адже до цього він про нього жодного разу не згадував.

Першим, хто відреагував на затримання блогера у травні цього року, було Міністерство закордонних справ Росії.

Варто нагадати, що Гонсало Анхель Кінтільйо Ліра Лопес має громадянства двох держав: Чилі і Сполучених Штатів Америки. Після одруження на громадянці України Ліра тривали час мешкав у Харкові, записуючи відеоблоги. 

З 2022 року Ліра зосередився на поширенні російської пропаганди та дезінформації та займався інформаційним супроводом агресії РФ проти України. Ліру цитували російські пропагандистські медіа та профіль Donbass Devushka, викритий американськими спецслужбами у квітні 2023 року після публікації секретних документів Пентагону.

Гонсало Ліра у своїх публікаціях відкрито підтримував пропагандистів Аліну Ліпп, Грема Філіпса, Патріка Ланкастера, які відкрито працюють на росіян, та поширював створені ними фейки. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Іноземні голоси російської пропаганди 

Крім того, Ліра намагався слідкувати за американськими журналістами, які висвітлюють війну в Україні, та публікувати адреси їх перебування. Цим він наражав громадян США на небезпеку, адже в Україні зафіксовано сотні злочинів російських військових проти журналістів: обстрілів, вбивств, викрадень. Першим іноземним журналістом, який загинув під час повномасштабної війни, був американець Брент Рено. Російські військові розстріляли його 13 березня 2022 року в окупованому Ірпені Київської області.

Свідчення у справі Гонсало Ліри дала американська журналістка Сара Ештон-Сірілло, яка з весни 2022 року висвітлювала бойові дії в Україні, а зараз служить у Силах територіальної оборони ЗСУ.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: