Аналітика

«Самообстріл» Києва і погрози ЗСУ. Про що говорила кремлівська пропаганда в Телеграм

Навігація та корисні матеріали

Ракетні   удари   росіян   по   житлових   будинках   Києва   26   червня   стали   однією   із   провідних   тем пропаганди на прокремлівських  Telegram-каналах. Про це свідчать результати їхнього моніторингу за 24 – 27 червня.

«Білі каски»,  українське ППО та інша брехня про обстріл Києва

Висвітлення цієї події – є показовим зразком того, як агресор намагається викручуватися для свого виправдання. Щойно в медіапросторі з’явилися фото та відео зруйнованого будинку поблизу заводу «Артем», російські канали   на   випередження   намагалися   спростувати   інформацію   про   влучання   в   цивільний   об’єкт. Блогер-пропагандист Сергій Колясников  пише: «Версії Києва в цьому плані передбачити нескладно, Арестович з ймовірністю в 99,9% озвучить версію, що ми завдали удару по житловому будинку, де був центр продажу пухнастих кошенят, поєднаних з дитячим будинком і дитячим садком».

Паблік намагається перевести увагу на об’єкт поряд: «Особисто мене цікавлять руїни цікавої нежитлової будівлі, які промайнули в кадрах».

Опублікувавши фото пошкодженого будинку, пропагандист припускає, що причиною руйнувань стало падіння уламка ракети після роботи української ППО – мовляв, для влучання ракети руйнування занадто слабкі.

Коли ж з’явилися кадри, що вказують на суттєві пошкодження будинку та прибудинкової території, автор зробив відсилку до цивільного будинку в Харкові, нібито теж зруйнованого уламками ракет після збиття українською системою ППО. Винними виявилися ЗСУ, які начебто розташували ППО в міській забудові. 

Канал @warfakes зробив детальний розбір ситуації, наголошуючи, що основною ціллю був оборонний завод «Артем», розташований поряд із житловим будинком.  Канал навів скріншот із відео, на якому нібито видно влучання у цехи заводу. Мовляв, там виробляють авіаційні керовані ракети класу «повітря-повітря» та снаряди для артилерії. 

Щодо дев’ятиповерхівки, канал дотримувався версії про те, що її уразила українська система ППО. Але цього разу писав не про уламки, а про ракету ППО ЗРК «Бук», яка нібито впала на будинок. Мовляв, цю версію підтверджують пошкодження не лише зверху, а й внизу будинку. На відео, яке додає канал, незрозуміло, що і куди падає. Цю ж версію поширили канали @FAKEcemetery та @opersvodki, запевняючи, що для ракети «Калібр» руйнування – надто незначні.

Автори запевняють, що в дев’ятиповерхівці не могло бути людей, адже після удару по ній 29 квітня її залишили люди і вона – в аварійному стані. Тому відео з потерпілою 6-річною дівчинкою та її матір’ю – «постановка у кращих традиціях «білих касок» у Сирії».

Відео, на якому радник глави МВС України Антон Геращенко демонструє знайдений російський закордонний паспорт мешканки будинку, канал теж намагається дискредитувати: мовляв, Геращенко не раз поширював фейки, тож не дивно, що він намагається просувати наратив, що «Росія вбиває своїх». 

Терористи погрожують терором захисникам України

З початку війни Telegram-канали час від часу називали ЗСУ терористами, з якими треба боротись, як з угрупованнями типу ІДІЛ   чи   Аль-Каїди.   Цього   разу   @boris_rozhin   погрожував терором працівникам СБУ и ГУР МОУ. 

Цю діяльність порівнюють із тим, як після другої Чеченської війни Росія влаштувала там «антитерористичні операції», аби «банально відстріляти найбільш затятих і зруйнувати основні терористичні мережі осередків».

Тому Росія планує направити більше ресурсів на пошук «терористів» та їх розстріл. Головне у цій стратегії  – методичність та неминучість відплати. «За керівниками і функціонерами цих структур необхідно вести в тому числі індивідуальне полювання, так само як велося полювання на ватажків чеченських бойовиків або емісарів ІДІЛ».

Також канали закликали повернутись до політики СРСР по боротьбі з «бандерівщиною» на заході України. «В 40-50 годы СССР показал успешный пример ликвидации структуры бандеровского бандподполья, поддерживаемого США и НАТО».

Відступ України та її низький бойовий дух – від авторів «взяття Києва за 3 дні» 

У цілому ж, Телеграм-канали російських воєнних пропагандистів поширювали «переможні» наративи про просування армії Росії на Луганщині. Відступ ЗСУ від Сєвєродонецька зображували як поразку України у битві за Донбас, стверджуючи, що він був хаотичний і з великими втратами. Це суперечить зведенням міжнародних аналітиків про організований відступ.

Телеграм-канали посилили спроби дискредитації ЗСУ та української влади.  У центрі уваги – низький рівень бойового духу та брак боєздатних підрозділів через великі втрати у боях з Росією. Зокрема, пропагандисти стверджували, що Україна вимушена мобілізовувати жінок. Ймовірно, це є дзеркальним наративом, щоб перевести увагу з нещодавніх повідомлень, що Росія змушена дедалі частіше покладатися на менш підготовлених резервістів. 

Найпопулярніші 40 дописів за 24-27 червня з 54-ох каналів, які моніторилися найчастіше відпрацьовують такі теми. Дискредитація Збройних Сил України – 14, прославлення Збройних Сил Росії – 6, Україна – неспроможна держава – 4, нацизм в Україні – 4, Захід – у занепаді й хаосі – 3, Росія є серйозним глобальним гравцем – 2, Захід/НАТО є агресором – 2.

За даними моніторингу Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: